Europa

20 najważniejszych atrakcji w Tallinie

Tallinn

Tallin jest ukrytym klejnotem Europy, dlatego warto go odwiedzić, zanim zostanie przepełniony przez turystów. Jest wiele wspaniałych atrakcji do wyboru, więc każdy, od miłośników historii po miłośników, może znaleźć coś, w czym może się zakochać w estońskiej stolicy. Oto atrakcje które warto zwiedzić w Tallinie.

1. Stare miasto

rynek i stare miasto

Naprawdę ładne miejsce do spacerowania. Mnóstwo ciekawych zabytków, muzeów, tętniących życiem barów i restauracji. Piękna architektura i przytulna atmosfera. Ulice są czasami bardzo zatłoczone z powodu statków wycieczkowych zacumowanych w niewielkiej odległości od Starego Miasta, ogólnie niesamowicie turystyczne wrażenie. (Zobacz na mapie)

2. Plac Ratuszowy

Plac Ratuszowy
źródło: Julie Anne Workman / Wikipedia

Charakterystyczna architektura dla miast z tego regionu Europy. Piękne miejsce w których można poczuć się jak w średniowieczu. Wąskie uliczki gdzie można iść na zakupy do małych sklepików i iść do fajnej knajpy. Na ścianach murów można przeczytać stare napisy oraz podziwiać lokalne wyroby sztuki ludowej. Widać, że mieszkańcy stolicy Estonii bardzo dobrze łączą nowoczesność z historią. Świetne miejsce na spacer. (Zobacz na mapie)

3. Muzeum Lennusadam

źródło: Pjotr Mahhonin / Wikipedia

Piękne muzeum, z prawdziwą łodzią podwodną gdzie rówenież można również wejść do środka, wirtualna rzeczywistość, broń, wszelkiego rodzaju łodzie w tym lodołamacz. Bardzo interaktywne muzeum. Bilet wstępu dla jednej osoby dorosłej kosztuje 15 Euro ale i tak warto. Wiele eksponatów można dotknąć, co jest dodatkowym plusem. Są też interaktywne gry dla dorosłych. Można tutaj dojechać autobusem numer 73 z okolic Starego Miasta. Było to warte odwiedzenia. Muzeum bardzo dobrze przemyślane, z wieloma ciekawymi rzeczami do zobaczenia. (Zobacz na mapie)

4. Wzgórze Toompea

źródło: Richard / Flickr

Na szczycie wzgórza znajduje się kilka punktów widokowych, z których można zobaczyć miasto i jego okolice. Przyjemny widok na miasto Tallin. Tutaj znajduje się prawosławna katedra oraz budynek parlamentu. Przejdź się na szczyt starego miasta i obejrzyj piękną katedrę Aleksandry Newskiej, zamek Toompea i wiele innych średniowiecznych budynków, kościołów i muzeów. Koniecznie trzeba zobaczyć. (Zobacz na mapie)

5. Targ Balti Jaama

Targ Balti Jaama
źródło: Jorge Franganillo / Flickr

Świetne miejsce gdzie można kupić prawie wszystko do jedzenia. Polecam dobrze zaopatrzony market rybny. Świeże warzywa, owoce, pieczywo i wielki sklep mięsny. Tradycja i nowoczesność w jednym miejscu. (Zobacz na mapie)

6. Skansen Rocca al Mare

Otwarte muzeum Rocca al Mare
źródło: blind.willow / Flickr

Pięknie skatalogowana kolekcja starych estońskich gospodarstw rolnych, domków rybackich, szkoły, kaplic itp. To miejsce poruszyło moje serce. Wykonali świetną robotę. Jest to miejsce magiczne i urocze. Wszystkie budynki są solidnie zbudowane, gdzie oferują po angielsku informacje o każdej lokalizacji. (Zobacz na mapie)

7. Wieża Telewizyjna

TV Tower
źródło: Rob Tinsley / Wikipedia

Warto wydać 13 Euro opłaty za wejście. Możesz znaleźć się 175 metrów nad ziemią, gdzie rozprzestrzenia się fantastyczny widok. W słoneczny dzień zobaczysz nawet Finlandię. Jedzenie jest dobre. Personel przyjazny. To było wspaniałe doświadczenie. (Zobacz na mapie)

8. Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego
źródło: Diego Delso / Wikipedia

Ten tętniący życiem budynek znajduje się na szczycie wzgórza. Naprawdę ładnie wyglądający kościół z zewnątrz. Prawdziwie piękna katedra. Wewnątrz znajdują się niesamowite połyskujące złote mozaiki i sugestywny zapach kadzidła. Jak tutaj byliśmy to był zakaz robienia zdjęć. (Zobacz na mapie)

9. Muzeum Sztuki Kadriorg

Muzeum Sztuki Kadriorg

Po przejściu przez park znaleźliśmy się w pięknym pałacu Kadriorg, zbudowanym przez Piotra Wielkiego dla jego żony Katarzyny. Dobra kolekcja sztuki holenderskiej, włoskiej i rosyjskiej w spektakularnym budynku w centrum pięknego parku .Sam pałac i jego ogrody są po prostu spektakularne i nie można ich przegapić. (Zobacz na mapie)

10. Park Kadriorg

Park Kadriorg

Prawdziwie piękny park na obrzeżach Tallina, łatwo dostępny dzięki komunikacji miejskiej. Wspaniale utrzymane ogrody i park. Ten park ma wszystko, o co można prosić. Wspaniała zieleń, piękne fontanny, liczne ławki i miejsca do odpoczynku, mnóstwo atrakcji dla dzieci, muzea dla dorosłych i dzieci, wygodne ścieżki spacerowe i urocze kawiarnie. (Zobacz na mapie)

11. Muzeum KGB

KGB muzeum
źródło: Ana Paula Hirama / Flickr

Sama wizyta obejmuje kilka pokoi. Nasze doświadczenie było bardzo pozytywne, ponieważ mieliśmy bardzo dobrego przewodnika. Godzinna wycieczka po tajnym 23 piętrze hotelu Sokos. Cena wynosi 11 Euro. Warto zrobić wcześniejszą rezerwację. W naszej grupie było kilkanaście osób. Mieliśmy dużo czasu, aby zobaczyć wszystkie obiekty. (Zobacz na mapie)

12. Pomnik Rusałki

Pomnik Rusałki

Położony nad samym morzem pomnik Rusałki upamiętnia tragedię na morzu. Miejscowy zwyczaj głosi, że nowożeńcy składają w tym miejscu kwiaty. Ładny pomnik, gdzie można wejść schodami na górę, żeby mieć lepszy widok na morze. Jest zaledwie parę kroków od Kardiorga. (Zobacz na mapie)

13. Muzeum Sztuki Kumu

Muzeum Kumu
źródło: Laima Gūtmane / Wikipedia

Budynek jest wspaniały – i to obok pięknego małego parku. Prawdopodobnie najlepsza odwiedzona przez nas galeria, niesamowity nowoczesny budynek w pięknej okolicy Tallina. Muzeum sztuki skupiające się na sztuce estońskiej. Miłośnicy sztuki będą mogli odkryć szeroką gamę estońskich artystów. Wystawy są dobrze podzielone. (Zobacz na mapie)

14. Kościół św. Mikołaja

Kościół św Mikołaja
źródło: Diego Delso / Wikipedia

Jest to ładny kościół z ciekawą ekspozycją wewnątrz. Nie jest to długa wizyta. Może trwać maksymalnie 1-2 godzin. Znajdziemy tutaj jest kilka niezapomnianych dzieł kościelnych, zwłaszcza jeśli interesuje Cię historia średniowiecza. (Zobacz na mapie)

15. Punkt widokowy Patkuli

Punkt widokowy-Patkuli
źródło: Ivar Leidus / Wikipedia

Jest wiele miejsc na Starym Mieście, gdzie możesz uzyskać niesamowity widok na Tallin, ale to jest jedno z najlepszych. Piękny przegląd pięknego miasta. Nie przegap tego. Stare miasto i nowe miasto znajdą się u Twoich stóp! (Zobacz na mapie)

16. Kościół św. Olafa

Kościół Św. Olafa
źródło: Olga Itenberg / Wikipedia

Przed dotarciem na szczyt, czuliśmy się, że jesteśmy w niekończącym się obrocie. Wszystko to dzięki schodom które są tak wąskie i gdzie musisz ustępować miejsca ludziom schodzącym w dół. To prawie 300 kroków, ale warto się postarać o wejście na szczyt by zobaczyć niesamowity widok. Bilet kosztuje 3 euro. (Zobacz na mapie)

17. Gruba Małgorzata

Gruba Małgorzata
źródło: Tanya1980 / Wikipedia

Jest to konstrukcja obronna na końcu ulicy Pikk. Świetnie zachowany fragment umocnień miasta. Historia tej bramy jest fascynująca. Baszta funkcjonuje jako część muzeum morskiego. (Zobacz na mapie)

18. Muzeum Okupacji

Muzeum Okupacji
źródło: ZeekLTK / Wikipedia

Naprawdę kocham to muzeum i było to jedno z najlepszych, jakie widziałam w Tallinie. Potrzebujesz dużo czasu, aby naprawdę docenić to muzeum – sugerowałbym dwie godziny. Naprawdę podobało mi się, jak omawiana jest nie tylko najnowsza historia Estonii, ale także koncepcja tego, czym jest wolność. (Zobacz na mapie)

19. Kiek in de Kök – Muzeum i Tunele Bastionu

Kiek in de Kök

Ten obszar jest typowy dla murowanego miasta i daje poczucie przeszłości. Podejdź do Kieka w de Krok i przejść z południowego krańca miasta przez Vabaduse Valijak stóp Estonii Pst / Kaarli Pst. Świetny sposób, aby rozpocząć zwiedzanie słynnego Starego Miasta. Pasaż Bastionu był jednym z najważniejszych wydarzeń naszych czasów w Tallinie. Zostało ono ponownie otwarte dopiero w 2010 roku, ale historia sięga 1200 roku. (Zobacz na mapie)

20. Pasaż św. Katarzyny

Pasaż św. Katarzyny
źródło: Andrzej Otrębski / Wikipedia

Jest to wspaniała alejka pomiędzy głównym starym rynkiem, a murami miejskimi w pobliżu bramy Viru. Klasztor Dominikanów jest wart odwiedzenia. Przygotuj aparat fotograficzny. (Zobacz na mapie)