AzjaEuropa

Gruzja – co warto zobaczyć?

Gruzja

Niebywale gościnny kraj o bogatej kulturze, wspaniałej kuchni i pięknych, górskich krajobrazach – Gruzja to świetne miejsce na urlop. Przepyszne wino, średniowieczna zabytki i mnóstwo słońca zachęcają by wybrać się na Zakaukazie. Co najbardziej warto zobaczyć podczas wakacji w Gruzji?

Jedną z istotnych kwestii przy wyborze Gruzji na miejsce urlopu są ceny. Wypad do Tbilisi nie wydrenuje naszych portfeli. Polecimy tam „tanimi liniami” z wielu lotnisk w Polsce. Stałe połączenia utrzymują m.in. Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa i Poznań. Z pozostałych lotnisk polecimy z przesiadką. Czasami musimy liczyć się z zakłóceniami planu podróży. W razie opóźnień pamiętajmy zwrócić się o odszkodowanie za opóźniony lot. W uzyskaniu rekompensaty sięgającej 600 euro pomogą specjaliści, np. AirHelp.

Tbilisi – stare i nowe

Koniecznie trzeba udać się na spacer po urokliwych uliczkach na Starym Mieście. Wędrówka po wąskich szlakach między starymi domami na wzgórzach przyniesie wiele wrażeń. Warto poszukać tam również noclegu. Jeżeli preferujemy nieco nowocześniejszy klimat, polecamy rejon centralnej Alei Rustawelego. Ceny to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za noc za osobę. Wszystko zależy od tego, jaki standard wybierzemy. Wielki atut stolicy Gruzji to kombinacja różnych stylów architektonicznych, dzięki czemu nie będziemy się nudzić niezależnie od celu naszego spaceru. My polecamy Zamek Narikala z zapierającym w dech w piersiach widokiem ze wzgórza dominującego nad miastem oraz wizytę w jednej z licznych cerkwi.

Wielki Kaukaz i wielki klasztor

Średniowieczny monastyr Cmina Sameba to jeden z symboli Gruzji. Wznosi się na majestatycznych zboczach Wielkiego Kaukazu. Niebywale urokliwe miejsce zachwyca tysiące turystów z całego świata. Wokół rozciągają się znakomite tereny na górski trekking. Biegnie tamtędy także wyjątkowo malownicza trasa samochodowa o groźnej nazwie – Gruzińska Droga Wojenna. Do klasztoru można dotrzeć konno, autem i pieszo. Niedaleko znajduje się także „wiecznie zielona” dolina Truso, która słynie z cieszącego oko krajobrazu. Trawiaste polany, unikalne formacje skalne, pasące się owce i średniowieczne wieże obronne, a wszystko na tle szczytów ośnieżonych gór. Warto odwiedzić także wioskę Uszguli. Miejscowość leży w sercu gór i również pochodzi z czasów średniowiecza. Z okolicy rozpościera się wspaniały widok na okoliczne szczyty. Wszyscy amatorzy turystyki górskiej niewątpliwie znajdą w Gruzji coś dla siebie.

Aromatyczna kuchnia

Będąc w Gruzji koniecznie musimy spróbować lokalnych przysmaków. Od tradycyjnych chinkali, czyli pierogów z farszem i sosem, przez tradycyjny placek z serem, czyli chaczapuri, po rewelacyjne, gruzińskie wino – naprawdę jest w czym wybierać. Gruzińskie smaki kuszą znakomicie przyprawionym mięsem baranim i wołowym, ale również wegetarianie i weganie będą mieli pod dostatkiem smakołyków. Polecamy roladki z bakłażana z pastą orzechową i ziarnkami granatu, a na deser orzechy w polewie. Zarówno Tbilisi, jak i mniejsze miasta obfitują w liczne, znakomite restauracje. Wracając, warto zabrać ze sobą do domu kilka butelek wyjątkowego, lokalnego wina.

Batumi

Miasto uwiecznione w jednym ze starych polskich przebojów emanuje urokiem starego kurortu. Obok zatłoczonych plaż i nowoczesnych hoteli znajdziemy tam opustoszałe, stare dzielnice pokryte patyną. Nieco chaotyczna zabudowa jednych zachwyca, innych odrzuca. Perła Morza Czarnego kusi pięknym odcieniem wód i długim bulwarem wzdłuż kamienistej plaży. Koniecznie trzeba się wybrać do ogromnego Ogrodu Botanicznego, którego obejście zajmuje cały dzień. Warto pojechać też w stronę granicy z Turcją, by zobaczyć jedyne w swoim rodzaju „czarne” plaże. A przede wszystkim raczyć się gruzińskim winem i czarnomorskim słońcem.