Europa

Marmaris, Riwiera Egejska, Turecka… gdzie na wczasy w Turcji?

Turcja

Turcja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Doskonała, orientalna kuchnia, pewna pogoda, ciepłe morze, piękne krajobrazy i bogactwo kulturowe – to zaledwie kilka z powodów, dla których turyści tak chętnie wyjeżdżają do tego kraju. Coraz częściej przed urlopem powstaje jednak dylemat – który region wybrać na wypoczynek? Do wyboru jest doskonale znana i bardzo popularna Riwiera Turecka położona nad Morzem Śródziemnym, a także Turcja Egejska z kurortem Marmaris, nazywana często Turkusowym Wybrzeżem.

Wakacje w Turcji – który region wybrać na urlop?

Wybierając się na urlop do słonecznej i orientalnej Turcji, położonej na Bliskim Wschodzie, warto wziąć pod uwagę dwa główne kierunki podróży. Najwięcej ofert wczasów typu All Inclusive w Turcji można bowiem znaleźć na Riwierze Tureckiej lub Egejskiej. Czym różnią się te wybrzeża?

Riwiera Turecka to turystyczna wizytówka kraju. Jest to wybrzeże Turcji, które rozciąga się wzdłuż Morza Śródziemnego i obejmuje znane kurorty, takie jak: Antalyia, Alanya czy Side. W tych dużych i bardzo dobrze rozwiniętych ośrodkach turystycznych można znaleźć nie tylko luksusowe resorty i hotele, ale także liczne atrakcje i korzystać z uroków intensywnego życia nocnego. Ciekawe oferty wakacji w Turcji z opcją all inclusive oferuje R.pl: https://r.pl/turcja/all-inclusive

Atrakcje Riwiery Tureckiej – nie tylko piękne plaże!

W regionie Riwiery Tureckiej można wybrać się na zwiedzanie i poznawanie okolicznych atrakcji. Przykładowo będąc w Antalyi, warto wybrać się m.in. do Termessos, Perge czy Aspendos, gdzie można podziwiać m.in. ruiny starożytnego amfiteatru, a także architekturą rzymską i hellenistyczną. Z kolei, nieopodal rozrywkowej i kosmopolitycznej Alanyi warto zwiedzić twierdzę, położoną na cyplu, a w Side nie można pominąć antycznego amfiteatru i Świątyni Apolla, która pochodzi II w. n.e. Miłośnicy przyrody doskonale odnajdą się w Parku Narodowym Kursunlu, w którym można podziwiać nie tylko różnorodną roślinność, ale także zjawiskowe wodospady. Równie malowniczo prezentuje się także Zielony Kanion, który wyróżnia się turkusową wodą, otoczoną przez góry.

Aktywne wakacje w Turcji

Riwiera Turecka to także doskonały kierunek na wakacje dla osób aktywnych i rodzin z dziećmi. Dobrze bawić się, można np. w jednym z parków wodnych, w których nie tylko warto skorzystać ze zjeżdżalni i basenów, ale także zobaczyć pokaz z udziałem delfinów. Duże ośrodki turystyczne przyciągają także licznymi restauracjami, barami i nocnymi klubami. Z kolei, przy plażach można uprawiać sporty wodne lub wybrać się na jedno z luksusowych pól golfowych do Belek. To jednak niejedyna opcja wakacji w Turcji.

Riwiera Egejska, czyli rajskie wczasy w Turcji

Na zachodnim wybrzeżu kraju rozciąga się bowiem turystyczna Riwera Egejskia, która obejmuje tereny od Izmiru po Marmaris – jednego z największych kurortów regionu. Obok niego wyróżnić trzeba także Bodrum i Kusadassi. Wśród wielu zalet Wybrzeża Egejskiego Turcji trzeba wymienić różnorodną i malowniczą linię brzegową, w której skały przeplatają się z zatoczkami i piaszczysto-żwirowymi plażami. To właśnie w tych rejonach można znaleźć pocztówkowe widoki. Mowa m.in. o słynnej lagunie Oludeniz, która z trzech stron jest otoczona górami, a woda jest krystalicznie czysta i zachwyca lazurowym odcieniem.

Inna niż na południowym wybrzeżu jest tutaj także pogoda, ponieważ klimat jest łagodniejszy, a lato nie jest tak upalne. Co więcej, nie brakuje tu atrakcji i historycznych miejsc, które warto zwiedzić. W XX w. tereny te były bowiem zamieszkane przez Greków, co przejawia się np. w pięknej architekturze.

Atrakcje Turcji Egejskiej

Turcja Egejska to doskonały kierunek dla osób, które lubią poznawać lokalną kulturę i zabytki. Można stąd wybrać się m.in. do starożytnego Efezu, Troi czy Pergamonu. Z kolei, piękno natury zachwyci np. w Pammukale, które słynie z imponujących kaskad białych, naturalnych tarasów z błękitną wodą i wodospadami. Cały obszar Pammukale został wpisany na listę UNESCO.

Miłośników nocnego życia przyciąga za to tureckie Cannes, czyli Bodrum, a także malownicze Marmaris, w których można znaleźć liczne restauracje, kluby nocne, puby i luksusowe hotele. W regionie nie brakuje także parków wodnych, które są gwarancją dobrej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.