CiekawostkiEuropa

Ciekawostki oraz mało znane informacje o Costa Brava

Costa Brava znajduje się w prowincji Girona w Katalonii, w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest ona znana z wielu kurortów, takich jak Lloret de Mar i Blanes.

Znajdziesz tutaj również malownicze miasta i typowe wioski rybackie rozsiane wzdłuż skalistego wybrzeża.

Linia brzegowa ma prawie 300 kilometrów długości i jest bardzo zróżnicowana, z szerokimi zatokami i wysokimi klifami.

Girona jest głównym miastem na Costa Brava, jednym z najlepszych regionów Hiszpanii pod względem plaż, więc będziesz chciał opuścić miasto w pewnym momencie i udać się na wybrzeże. Costa Brava rozciąga się od północnej części Barcelony, aż po francuską granicę i charakteryzuje się małymi wioskami rybackimi, skalistymi zatokami i oszałamiająco czystą wodą.

Nazwa Costa Brava dosłownie tłumaczy się jako „nierówne wybrzeże”. Nazwa została wymyślona przez urodzonego w Gironie dziennikarza Ferrana Agulló w artykule dla katalońskiej gazety La Veu de Catalunya w dniu 12 września 1908 r..

W regionie tym znajduje się hiszpańskie pole golfowe nr 1 PGA Catalunya, które szczyci się również największym w Hiszpanii polem golfowym na powierzchni 2000 metrów kwadratowych.

Oprócz hiszpańskiego w Costa Bravie mówi się drugim językiem urzędowym: katalońskim. Większość Katalończyków jest dwujęzyczna.

Wszędzie w regionie można znaleźć zabytkowe budowle i ruiny, pochodzące z czasów rzymskich, greckich, a nawet paleolitycznych. W okolicy znajduje się również wiele średniowiecznych wiosek i zamków.

Costa Brava od wczesnych dni kina służyła jako tło dla wielu filmów.

Girona może być mała, ale jest wypełniona muzeami. Jest tu wszystko, począwszy od muzeum historii miasta, muzeum kina i muzeum historii Żydów. Możesz nawet spędzić cały swój czas w Gironie odwiedzając muzea, jeśli tylko zechcesz.

Blanes, znany również jako Brama do Costa Brava, był kiedyś małym miasteczkiem rybackim, ale teraz jest tętniącym życiem kurortem nadmorskim.

Tossa de Mar to piękne miasto z brukowanymi uliczkami, zbudowane wokół wspaniałego średniowiecznego zamku.

Lloret de Mar znajduje się w południowej części Costa Brava. Jest to jeden z najbardziej popularnych kurortów śródziemnomorskich.

Begur to średniowieczna wioska z brukowanymi uliczkami. Jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, dzięki licznym zatoczkom i bliskości Wysp Medyjskich, które są rezerwatem morskim.

Wyspy Medes w regionie stanowią unikalny ekosystem, który został uznany za „Najlepszy rezerwat przyrody w regionie śródziemnomorskim”.

Costa Brava’s Bay of Roses należy do 48 najpiękniejszych zatok na świecie, co jest poparte przez UNESCO i stanowi wyraz uznania dla wyjątkowego piękna przyrody regionu, jego kultury oraz wartości lokalnej i międzynarodowej turystyki.

Poza tym jest tu sztuka, historia i mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu. Jest to kraj Dalí i poświęcone mu są trzy wspaniałe muzea, w tym dom malarza w Cadaqués.

Na wybrzeżu Costa znajdują się również jedne z najbardziej malowniczych i najważniejszych grecko-rzymskich i iberyjskich stanowisk archeologicznych w Europie.

Alternatywą dla tych, którzy chcą po prostu cieszyć się spektakularnym otoczeniem, są wyjątkowe nadmorskie spacery i światowej klasy pola golfowe, jak również rozległe pływalnie.

Costa Brava stała się coraz bardziej popularnym celem turystycznym od czasu boomu turystycznego lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

Duża liczba mieszkańców podpisała w 1998 r. kartę, która jest wyrazem uznania dla „wartości regionu” – szerokiego wachlarza naturalnych siedlisk i mikroklimatów. Naturalne raje, takie jak Illes Medes i l’Emporda są od tamtej pory dobrze chronione.

W regionie odbywa się ponad 100 festiwali, począwszy od tematów religijnych i kulturalnych po kulinarne, muzyczne i teatralne aspekty.

Dawny dom Salvadora Dali w Port Ligat, w stolicy regionu, Figueres, jest obecnie muzeum, w którym znajduje się eklektyczna kolekcja ekslektycznych posiadłości artysty.

Salvador Dali Theatre-Museumitself jest największym na świecie obiektem surrealistycznym.