Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o złudzeniach optycznych

schody

Złudzenia optyczne to ciekawe zjawiska, które pozwalają naszemu mózgowi wierzyć w to, czego rzeczywiście nie widzi.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Pod koniec lat siedemdziesiątych dwóch naukowców zauważyło, że ściany w pewnej kawiarni zostały wyłożone płytkami w dość specyficzny sposób. Biało czarne płytki były ułożone na zakładkę, przez co wydawało się, że proste linie oddzielające je falują.

2. Jeśli umieścimy dwie takie same poziome linie wewnątrz pionowych linii, które zbiegają się u góry, górna pozioma linia będzie wydawała się dłuższa. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane przez włoskiego naukowca w 1911 roku.

3. Złudzenie optyczne to błędna interpretacja obrazu, która wynika ze standardowych mechanizmów działania percepcji.

4. Jednym ze złudzeń optycznych jest wrażenie, że jeden i ten sam kolor jest jaśniejszy, jeśli znajduje się w ciemniejszym otoczeniu, lub ciemniejszy, jeśli otaczają go jasne kolory. Gdyby porównać próbki bez kontekstu, okazałoby się, ze jest to dokładnie ten sam kolor.

5. Siatka Hermana to złudzenie, w którym dochodzi do zburzenia percepcji światła. Znajdują się w niej czarne kwadraty przedzielone białą siatką, jednak wydaje nam się, że między nimi znajdują się szare kropki.

6. Irradiacja to iluzja optyczna, która wykorzystuje to, że pole fizjologicznego podrażnienia na siatkówce zajmuje większą powierzchnię niż rzeczywista wielkość postrzeganego obrazu,

7. Kontrast następczy to iluzja optyczna polegająca na zmianie widzianych przez nas barw. Jeśli długo wpatrujemy się w jakiś obiekt o określonym kolorze i na chwilę odwrócimy wzrok, kątem oka będziemy go przez moment widzieli w kolorze zastępczym.

8. Długotrwałe spoglądanie na pionowe lub poziome linie sprawia, że jeszcze przez chwile możemy ten kształt „zobaczyć” patrząc w innym kierunku.

9. Duński psycholog Edgar Rubin spopularyzował złudzenia w postaci figury i tła, które polegają na dwuznaczności. Ludzie zauważają któryś z tych dwóch elementów najpierw, ale rzadko oba na raz.

10. Sześcian Neckera zmienia swoje położenie podczas oglądania, ponieważ mózg musi zdecydować, które z linii znajdują się bliżej.