CiekawostkiEuropa

Alhambra ciekawostki: Najpiękniejszy pałac Orientu

Alhambra

Alhambra to kompleks pałacowo-twierdzowy położony w Granadzie, w Andaluzji, w Hiszpanii.

Na trudnodostępnym skalistym wzgórzu, nad brzegiem rzeki Darro, chronionym przez góry i otoczonym lasami, wśród najstarszych dzielnic miasta, Alhambra wznosi się jak imponujący zamek. Poznajcie niekiedy zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o Alhambrze.

1. Pałac Alhambra był domem hiszpańskich cesarzy do 1492 roku, kiedy to monarchowie katoliccy podbili dynastię Nasrydów.

2. Mimo że nazwa Alhambry (w języku arabskim „al-Qal’a Al-Hamrā” – czerwona forteca) wydaje się wystarczająco prosta, to jednak toczy się prawdziwa debata na temat jej pochodzenia.

3. Pierwotnie został zbudowany jako mała forteca w 889 roku. Po latach zaniedbań, mauretański król Grenady odnowił ją w XI wieku. Twierdza miała być później przekształcona w pałac królewski w 1333 roku przez sułtana granadzkiego Yusufa I.

4. W 1527 roku Pałac Karola V, zbudowany przez Karola V, Świętego Cesarza Rzymskiego, został umieszczony w obrębie fortyfikacji Alhambra Nasryda.

5. Według niektórych autorów, mur zamkowy był nieskazitelnie biały z powodu regularnego wybielania, a nie szkarłatnoczerwony. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od tańczącej czerwono-czerwonej poświaty rzucanej na mury pałacowe przez pochodnie, które służyły do oświetlania w nocy.

6. Po zdobyciu Andaluzji przez monarchów katolickich, czyli Ferdynanda i Izabelę w 1492 roku, część Alhambry została wykorzystana przez władców chrześcijańskich, a ostatecznie meczet został zastąpiony przez kościół.

7. Alhambra była bardzo bliska przyznania jej statusu „nowego cudu świata”.
W 2007 r. w powszechnym głosowaniu wyznaczono siedem nowych cudów współczesnego świata. Alhambra była na krótkiej liście finalistów, ale niestety nie została wybrana.

8. Pałac został strategicznie usytuowany na wzgórzu, aby zapewnić widok na cały obszar miasta Granady.

9. Legenda otaczająca Alhambrę odnosi się do Bramy Sprawiedliwości, jednego z głównych wejść do twierdzy. Zewnętrzny łuk ozdobiony jest ręką, prawdopodobnie Fatmy, symbolu przedstawiającego pięć filarów islamu i służącego do odstraszania złego oka.

10. Alhambra znajduje się na wzgórzu al-Sabika, na południowo-wschodniej granicy miasta Granada.

11. Płaskowyż, na którym zbudowano pałac, ma około 740 metrów długości i 205 metrów w najszerszym miejscu.