Ciekawostki

Fascynujące Ciekawostki dla Dzieci o Niedźwiedziach

Niedźwiedź

Niedźwiedzie to zwierzęta, które należą do tych szczególnie agresywnych, ale przy tym jednocześnie niezwykle pięknych. Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się niedźwiedź czarny, czyli Baribal. To zwierzę, które charakteryzuje się wieloma niezwykle interesującymi ciekawostkami, jakie bezsprzecznie warto poznać, by w pełni zrozumieć, skąd wziął się jego tak duży fenomen.

1. Baribal

Baribal występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej od Alaski aż do Meksyku. Ten rodzaj gatunku znany jest ze stabilnej populacji, dlatego jego liczebność systematycznie się zwiększa.

2. Siła

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech baribala jest jego niezwykła siła. Warto dodać do tego, że potrafi się bardzo szybko poruszać, jak i również wspinać.

3. Pokarm

Bardzo ciekawy jest w jego przypadku również fakt, że przez okres praktycznie 5 miesięcy nie przyjmuje on żadnego pokarmu. W owym czasie korzysta jedynie z zapasów tłuszczu, jak i również w tym okresie nie wydala zarówno moczu, jak i także kału.

4. Żywienie

Mimo swojej ogromnej siły baribal żywi się przede wszystkim pokarmami roślinnymi jak na przykład trawa, jagody, bulwy, korzenie.

5. Zapasy tłuszczu

Biorąc pod uwagę fakt powyższego żywienia, to baribal poświęca na to praktycznie całe dnie. Szczególnie zauważalne jest to w porze jesiennej, gdy gromadzi on zapasy tłuszczu, które posłużą mu przez zimę.

6. Rozmnażanie

Niezwykle interesująca ciekawostka dotyczy kwestii rozmnażania. Otóż poród i laktacja u samicy ma miejsce w czasie snu samicy. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że po 7 miesiącach takiej ciąży, samica potrafi urodzić od 1 do 4 młodych.

7. Długość ciała

Trzeba również powiedzieć, że jego siła nie bierze się znikąd, gdyż zdecydowanie należy do zwierząt potężnych. Jego średnia długość wynosi 1,5 metra.

8. Średnia długość życia

Biorąc pod uwagę kwestie życia takiego osobnika, to jest bardzo różna. Średnia długość życia na wolności baribala wynosi maksymalnie do 31 lat, ale biorąc pod uwagę fakt, gdy żyje w niewoli, to średnia długość wzrasta do lat 44.

9. Niezwykle zręczny

Baribal należy również do zwierząt niezwykle zręcznych. Potrafi on otworzyć zakręcony słoik, jak i również drzwi.

10. Wzrok

Cechuje go również fakt, że ma bardzo dobry wzrok, przez co potrafi rozróżniać kolory szybciej niż szympansy.