16 Interesujących Ciekawostek o Zimie
Podczas mroźnej pogody, wielu z nas chce po prostu położyć się na kanapie z dobrą książką, albo mieć długą drzemkę. W miesiącach zimowych dzieje się jednak wiele rzeczy, niezależnie od tego, czy chodzi o temperaturę, zwierzęta czy rośliny.
1. Najniższą temperaturę zanotowano w stacji Vostok na Antarktydzie. 21 lipca 1983 r. było tam -98,2 stopni Celsjusza.
2. Inne najzimniejsze miejsca na świecie to Rosja (szczególnie Syberia), Finlandia i Mongolia.
3. Miesiące grudzień, styczeń i luty to miesiące zimowe na półkuli północnej, ale na półkuli południowej (na przykład w Australii) najzimniejsze miesiące roku to czerwiec, lipiec i sierpień.
4. Największy pojedynczy płatek śniegu, jaki kiedykolwiek był widoczny, miał 38 centymetrów szerokości i 20 cali grubości. Spadł on w Montanie w 1887 roku i choć nie ma jego zdjęć, to w 2012 roku był obchodzony w Google Doodle.
5. Co dziwne, Północna Półkula jest w rzeczywistości ponad 4 miliony kilometrów bliżej słońca zimą niż latem. Kąt nachylenia ziemi zapewnia jego odchylenie od słońca.
6. Słowo zima pochodzi od zimy germańskiej, która z kolei wywodzi się od korzeniowego klina oznaczającego „mokrą” lub „wodę”, a więc oznaczającego sezon wilgotny. W kulturach anglosaskich lata były liczone w zimie, więc cielęta można powiedzieć, że ma „dwie zimy”. Pierwszy dzień zimy miał również znaczenie symboliczne, nazwany Vetrardag i wypadał stosunkowo wcześnie w roku między 10 a 16 października.
7. Początek menopauzy jest znacznie częstszy zimą niż wiosną czy jesienią, a latem ma mniejszy zasięg.
8. Największym zarejestrowanym bałwanem, jaki kiedykolwiek zbudowano, był Bethel w Maine w lutym 1999 roku. 34 metrowy bałwan przełamał poprzedni rekord Yamagata z Japonii.
9. Istnieją dwa rodzaje śniegu: mokry i suchy. Suchy śnieg powstaje, gdy płatki śniegu wpadają przez zimną, suchą atmosferę, czyniąc je małymi i sypkimi. Mokry śnieg tworzy się, gdy płatki opadają w temperaturach nieznacznie powyżej temperatury zamarzania, powodując nieznaczne stopienie się płatków wokół brzegów i przylegają do siebie tworząc duże, ciężkie płatki.
10. Lód jest w rzeczywistości zaliczany do minerałów.
11. Chociaż zwykle uważamy, że miesiące zimowe są dość jałowe w życiu roślinnym, to jednak istnieją rośliny, takie jak chiński kwiat śliwek (krajowy kwiat Republiki Chin), które kwitną w chłodnej pogodzie.Ponieważ kwiat pojawia się tuż przed wiosną, jest symbolem nadziei i wytrwałości.
12. Istnieją dwie różne daty rozpoczęcia zimy, w zależności od tego, czy mówimy o zimie meteorologicznej czy astronomicznej. Zima zdefiniowana przez ziemską orbitę wokół słońca zaczyna się na równonocy, która wypada 21 lub 22 grudnia. Jednakże przy zapisywaniu i porównywaniu danych klimatycznych ważne jest, aby mieć ustalone daty, które można porównywać i dlatego też do rozpoczęcia zimy meteorologicznej używa się stałej daty 1 grudnia.
13. Drzewa liściaste tracą swoje liście zimą, aby zachować bardzo potrzebną wodę, ale drzewa wiecznie zielone mają inną metodę. Drzewa zielone często mają igły. Dzięki temu są w stanie zachować zieleń i przetrwać zimę.
14. Oczy reniferów zmieniają kolor ze złotego latem na niebieski zimą, aby umożliwić im lepsze widzenie w ciemności.
15. Przy -40 stopni Celsjusza (który jest również -40 stopni Fahrenheita), para z oddechu może nawet zamarznąć.
16. W zależności od pory roku niektóre zwierzęta zmieniają kolor. Na przykład, arktyczne futro lisa zmienia się zimą na białe, dzięki czemu może lepiej wtopić się w śnieg.