16 fascynujących ciekawostek o zimie

kolejka górska w Szwajcarii
Górna stacja kolejki w Szwajcarii

Podczas mroźnej pogody, wielu z nas chce po prostu położyć się na kanapie z dobrą książką, albo mieć długą drzemkę. W miesiącach zimowych dzieje się jednak wiele rzeczy, niezależnie od tego, czy chodzi o temperaturę, zwierzęta czy rośliny.

 1. Najniższą temperaturę zanotowano w stacji Vostok na Antarktydzie. 21 lipca 1983 r. było tam -98,2 stopni Celsjusza.
 2. Inne najzimniejsze miejsca na świecie to Rosja (szczególnie Syberia), Finlandia i Mongolia.
 3. Miesiące grudzień, styczeń i luty to miesiące zimowe na półkuli północnej, ale na półkuli południowej (na przykład w Australii) najzimniejsze miesiące roku to czerwiec, lipiec i sierpień.
 4. Największy pojedynczy płatek śniegu, jaki kiedykolwiek był widoczny, miał 38 centymetrów szerokości i 20 cali grubości. Spadł on w Montanie w 1887 roku i choć nie ma jego zdjęć, to w 2012 roku był obchodzony w Google Doodle.
 5. Co dziwne, Północna Półkula jest w rzeczywistości ponad 4 miliony kilometrów bliżej słońca zimą niż latem. Kąt nachylenia ziemi zapewnia jego odchylenie od słońca.
 6. Słowo zima pochodzi od zimy germańskiej, która z kolei wywodzi się od korzeniowego klina oznaczającego „mokrą” lub „wodę”, a więc oznaczającego sezon wilgotny. W kulturach anglosaskich lata były liczone w zimie, więc cielęta można powiedzieć, że ma „dwie zimy”. Pierwszy dzień zimy miał również znaczenie symboliczne, nazwany Vetrardag i wypadał stosunkowo wcześnie w roku między 10 a 16 października.
 7. Początek menopauzy jest znacznie częstszy zimą niż wiosną czy jesienią, a latem ma mniejszy zasięg.
 8. Największym zarejestrowanym bałwanem, jaki kiedykolwiek zbudowano, był Bethel w Maine w lutym 1999 roku. 34 metrowy bałwan przełamał poprzedni rekord Yamagata z Japonii.
 9. Istnieją dwa rodzaje śniegu: mokry i suchy. Suchy śnieg powstaje, gdy płatki śniegu wpadają przez zimną, suchą atmosferę, czyniąc je małymi i sypkimi. Mokry śnieg tworzy się, gdy płatki opadają w temperaturach nieznacznie powyżej temperatury zamarzania, powodując nieznaczne stopienie się płatków wokół brzegów i przylegają do siebie tworząc duże, ciężkie płatki.
 10. Lód jest w rzeczywistości zaliczany do minerałów.
 11. Chociaż zwykle uważamy, że miesiące zimowe są dość jałowe w życiu roślinnym, to jednak istnieją rośliny, takie jak chiński kwiat śliwek (krajowy kwiat Republiki Chin), które kwitną w chłodnej pogodzie.
  Ponieważ kwiat pojawia się tuż przed wiosną, jest symbolem nadziei i wytrwałości.
 12. Istnieją dwie różne daty rozpoczęcia zimy, w zależności od tego, czy mówimy o zimie meteorologicznej czy astronomicznej. Zima zdefiniowana przez ziemską orbitę wokół słońca zaczyna się na równonocy, która wypada 21 lub 22 grudnia. Jednakże przy zapisywaniu i porównywaniu danych klimatycznych ważne jest, aby mieć ustalone daty, które można porównywać i dlatego też do rozpoczęcia zimy meteorologicznej używa się stałej daty 1 grudnia.
 13. Drzewa liściaste tracą swoje liście zimą, aby zachować bardzo potrzebną wodę, ale drzewa wiecznie zielone mają inną metodę. Drzewa zielone często mają igły. Dzięki temu są w stanie zachować zieleń i przetrwać zimę.
 14. Oczy reniferów zmieniają kolor ze złotego latem na niebieski zimą, aby umożliwić im lepsze widzenie w ciemności.
 15. Przy -40 stopni Celsjusza (który jest również -40 stopni Fahrenheita), para z oddechu może nawet zamarznąć.
 16. W zależności od pory roku niektóre zwierzęta zmieniają kolor. Na przykład, arktyczne futro lisa zmienia się zimą na białe, dzięki czemu może lepiej wtopić się w śnieg.
16 fascynujących ciekawostek o zimie
4.5 (90%) 34 głosówZobacz też

Sprawdź też:
Jedna z najbardziej fascynujących postaci na całym świecie. Szeroko uznawany za…