Ameryka PołudniowaCiekawostki

22 interesujące informacje i ciekawostki o Argentynie dla dzieci

lodowiec Patagonia Argentyna
Lodowiec – Patagonia

Poznaj interesujące ciekawostki i informacje o Argentynie, a jednocześnie ciesz się wieloma faktami, które są idealne dla dzieci.

Przeczytaj o najwyższych górach, laureatach Nagrody Nobla, parkach narodowych, krajach granicznych, języku, argentyńskim sporcie i wielu innych.

 1. Nazwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa „argentum”.
 2. Oficjalna nazwa Argentyny to Republika Argentyńska.
 3. Pod względem powierzchni Argentyna jest drugim co do wielkości krajem w Ameryce Południowej i ósmym co do wielkości krajem na świecie.
 4. Językiem urzędowym Argentyny jest hiszpański, ale w całym kraju mówi się wieloma innymi językami.
 5. Argentyna ma wspólną granicę lądową z 5 krajami, w tym Chile, Brazylią, Urugwajem, Boliwią i Paragwajem.
 6. W Argentynie mieszka 43,85 miliona ludzi (2016 r.).
 7. Argentyńskie miasto Ushuaia jest najbardziej na południe wysuniętym miastem na świecie.
 8. W Buenos Aires wymyślono taniec latynoski i Tango.
 9. Argentyna ma trzech laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych: Bernardo Houssaya, Cezara Milsteina i Luisa Leloira.
 10. Waluta Argentyny nazywana jest Peso.
 11. Argentyński karykaturzysta Quirino Cristiani zrealizował i wydał pierwsze dwa animowane filmy fabularne na świecie w 1917 i 1918 roku.
 12. Najbardziej popularnym sportem w Argentynie jest piłka nożna, a reprezentacja Argentyny dwukrotnie wygrała Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1978 i 1986 roku.
 13. Argentyński sport narodowy to Pato – gra na koniach.
 14. W Argentynie znajduje się ponad 30 parków narodowych.
 15. Buenos Aires to stolica i najbardziej zaludnione miasto z kawiarniami, restauracjami i tango. W Buenos Aires można zobaczyć m.in. dzielnicę La Boca z jej kolorowymi budynkami lub centrum miasta.
 16. Kordoba to drugie co do wielkości miasto w Argentynie i jedno z najstarszych.
 17. Region winiarski Mendoza to piękny obszar z górami Andy w tle ma najlepsze wina w Argentynie i jest jednym z największych obszarów produkcji wina na świecie.
 18. Znajdujące się na granicy między Argentyną a Brazylią wodospady są największą atrakcją turystyczną Argentyny. To 275 wodospadów, które spadają z odległość 75 metrów.
 19. Co by się stało, gdybyście mogli odwiedzić kraj, w którym znajdują się lasy deszczowe, a także łąki, a nawet lodowce? Argentyna leży u podnóża Ameryki Południowej i ma trochę wszystkiego. Żyją tu kule, jaguary, aligatory, żółwie, flamingi i inne zwierzęta żerujące w upale.
 20. Zachodnią Argentynę otaczają góry Andy, które stanowią naturalną granicę z Chile. Góry Andy obejmują najwyższy szczyt na półkuli zachodniej, Cerro Aconcagua, który wznosi się 6962 metry.
 21. W centrum Argentyny leży Pampas, trawiaste równiny, na których ludzie uprawiają plony. Kowboje, znani jako gauchos, od wielu lat hodują i wypasają tu bydło
 22. Na południu znajduje się Patagonia, suchy, wietrzny teren z mroźnymi zimami. Na wybrzeżu Patagonii żyją foki, pingwiny i lwy morskie.