Ameryka PołudniowaCiekawostki

Fascynujące informacje i ciekawostki o Buenos Aires

Buenos Aires

Znane jako miejsce narodzin tanga, Buenos Aires jest również domem dla światowej klasy opery i teatru, a także dla restauracji, które przepełnione są winem Mendoza i kawałkami świeżej wołowiny z Pampas.

Buenos Aires powstało dwukrotnie. Pierwszy raz miało to miejsce w 1536 roku, kiedy Pedro de Mendoza wraz z 1600 Hiszpanami zbudował fort z widokiem na Rio de La Plata. Kapelan grupy nazwał to miejsce imieniem Santa Maria de los Buenos Aires, czyli Świętej Marii z Fair Winds, postaci czczonej przez ówczesnych marynarzy. W 1580 roku Juan de Garay przybył z Hiszpanii i założył stałą osadę.

W pierwszej lidze argentyńskiej 8 z 20 najlepszych drużyn rozgrywa mecze domowe w stolicy. Powoduje to intensywną rywalizację pomiędzy drużynami z Buenos Aires, która jest napędzana jedynie faktem, że piłka nożna jest tak ważna dla tak wielu Argentyńczyków.

Ulice w wielu częściach Buenos Aires są zorganizowane podobnie jak ulice Nowego Jorku. To sprawia, że bardzo łatwo jest poruszać się po mieście.

Przez dwa stulecia miasto znajdowało się pod panowaniem wicekrólewskości peruwiańskiej. Oznaczało to, że cały handel związany z Hiszpanią z Buenos Aires musiał podróżować drogą lądową ponad 3000 km do peruwiańskiego portu Callao, zanim został załadowany na statki płynące do Panamy, a następnie do kraju macierzystego.

Istnieje 28 gazet, które obsługują miasto Buenos Aires. Istnieje gazeta The Buenos Aires Herald, która jest gazetą anglojęzyczną, jedną z najstarszych tego typu w regionie.

Port w Buenos Aires jest największym portem w Ameryce Południowej. Każdego roku sprowadza miliony przedmiotów, które są wysyłane na cały kontynent

Przez dwa miesiące w 1806 r. Brytyjczycy kontrolowali Buenos Aires. Celem tego posunięcia było podważenie Hiszpanii, która w czasie wojen napoleońskich sprzymierzała się z Francją przeciwko Wielkiej Brytanii, oraz otwarcie nowego portu dla handlu.

Obelisco de Buenos Aires jest narodowym zabytkiem historycznym i ikoną Buenos Aires. Znajduje się na Plaza de la República na skrzyżowaniu alei Corrientes i 9 de Julio. Został wzniesiony w 1936 roku dla upamiętnienia czterolecia pierwszego założenia miasta.

Niewątpliwie najbardziej kolorowa okolica Buenos Aires, La Boca jest ulubionym miejscem spotkań artystycznych, z których wielu przenosi swoją sztukę na ulice, ozdabiając balkony rzeźbami.

Dużą frajdą dla zwiedzających jest zwiedzanie Caminito Street Museum, kolorowej strefy przyjaznej dla pieszych, która od 1959 roku funkcjonuje jako skansen i rynek sztuki.

Od końca XIX wieku do połowy XX wieku, Buenos Aires, wraz z resztą Argentyny, napotkał się na masową falę imigrantów z takich krajów jak Włochy, Niemcy i Hiszpania. W rezultacie szacuje się, że 85 procent mieszkańców miast jest pochodzenia europejskiego.

Bogactwo i wpływy miasta przyćmiewają życie reszty kraju, ale Buenos Aires przedstawia Argentynę również z jej najcięższymi problemami gospodarczymi i społecznymi.

Dziś mieszkańcy Buenos Aires są znani jako porteños, nazwa, która powszechnie odnosi się do każdego mieszkańca miasta portowego, ale nabrała dodatkowego znaczenia ze względu na imigranckie korzenie obywateli Buenos Aires.

Bardzo podobny do Waszyngtonu, Buenos Aires jest własnym okręgiem federalnym, w którym mieszka prezydent kraju.

Dwór Prezydentów w Buenos Aires nosi nazwę Casa Rosada, czyli Różowy Dom. To jest dokładnie to, jak to brzmi, masywna różowa rezydencja o przepięknej architekturze.

„Buenos Aires” oznacza „dobre powietrze” w języku hiszpańskim.

Ludność Buenos Aires to około 2 890 tys. osób. Na przestrzeni lat wielu ludzi wyemigrowało do stolicy Argentyny z całego świata, co spowodowało, że miasto składa się z wielu kultur o szczególnie silnym wpływie europejskim.

Rozległy obszar metropolitalny jest o wiele większy i liczy 17 milionów mieszkańców, co jest czwartym pod względem liczby ludności w obu Amerykach.

Buenos Aires ma łączną powierzchnię 203 kilometrów kwadratowych .

Buenos Aires wykorzystuje argentyńskie Peso, które jest ściśle związane z dolarem amerykańskim. Dodatkowo, jeśli chcesz kupić coś w Buenos Aires, jest prawdopodobne, że będziesz mógł również dolarami amerykańskimi, ponieważ są one powszechnie akceptowane.

W Argentynie nie ma odpowiednika grosza; najmniejsza wartość monety to 0,05$ ARS. Przy zakupie często stosuje się zaokrąglenia.