CiekawostkiEuropa

Informacje i ciekawostki o Czarnogórze

W tym artykule opowiemy o najciekawszych, najbardziej niezwykłych i zaskakujących faktach dotyczących Czarnogóry, o jej zabytkach historycznych i kulturowych, o życiu, tradycjach i obyczajach miejscowej ludności i wielu innych. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Czarnogórze.

Ciekawostki o Czarnogórze

1. Czarnogóra to kraj położony w południowo-wschodniej Europie. Czarnogóra jest republiką parlamentarną, której prezydent wybierany jest bezpośrednio przez lud, który pełni funkcję głowy państwa. Gospodarka Czarnogóry jest w dużym stopniu uzależniona od usług, a następnie przemysłu i rolnictwa.

2. Oficjalną walutą jest euro (€). Ponieważ jednak Czarnogóra nie jest częścią Unii Europejskiej, nie ma prawa emitować pieniędzy, tj. produkować i wprowadzać je do obrotu. Większość środków finansowych pochodzi z turystyki.

3. Zgodnie z Konstytucją, historyczną stolicą kraju jest miasto Cetinje, w którym obecnie mieszka tylko około 16 tysięcy osób. Jest to również kulturalna stolica Czarnogóry, gdyż nadal znajduje się tu większość budynków departamentalnych i obiektów dziedzictwa kulturowego.

4. Czarnogóra stała się suwerennym państwem 3 czerwca 2006 r. po referendum przeprowadzonym 21 maja 2006 r., podczas którego 55,5% wyborców w Czarnogórze głosowało za niepodległością kraju i jego wycofaniem się z unii z Serbią.

5. W dniu 28 czerwca 2006 r. Czarnogóra została 192. członkiem ONZ.

6. Dzień Niepodległości jest uznawany za święto narodowe i jest świętem państwowym.

7. W 1991 r. rząd Czarnogóry ogłosił Czarnogórę „potęgą ekologiczną” i zapisał ją w konstytucji. Do tej pory 8,1% całkowitej powierzchni kraju stanowi środowisko naturalne.

8. Czarnogóra ogłosiła niepodległość od Serbii w dniu 3 czerwca 2006 r.

9. Czarnogóra otrzymała swoją nazwę od ciemnych lasów górskich, które pokrywają ten kraj. Nazwa dzieli się na dwa słowa: „monte” i „negro” (czarny, górski) i pochodzi z XV wieku.

10. Jezioro Skadar jest największym jeziorem na Bałkanach, dwie trzecie leży w Czarnogórze, a pozostałe dwie trzecie w Albanii.

11. Czarnogóra jest małym krajem o populacji mniejszej niż milion mieszkańców. Jednak kraj ten wykazuje duży potencjał gospodarczy, szczególnie w branży turystycznej.

12. Kraj posiada 117 plaż wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Informacje o Czarnogórze

12. Pod względem powierzchni zajmowanej przez terytorium, ten mały kraj na Bałkanach zajmuje 155. miejsce na świecie (13,8 tys. km²).

13. Oficjalną i biznesową stolicą Czarnogóry jest Podgorica. Miasto zajmuje 225 km² z populacją ponad 135 tys. osób i aktywnie rozwija się w budownictwie i turystyce.

14. iczba ludności całego kraju wynosi 622 tys. osób, z gęstością zaludnienia 45 osób/km². Pod tym względem kraj zajmuje 167. miejsce na świecie.

15. Czarnogóra posiada pięć parków narodowych, które pokrywają około 10 procent terytorium kraju.

16. Park Narodowy Durmitor, utworzony w 1952 roku, obejmuje masyw Durmitor, kaniony rzek Tara, Sušica i Draga oraz wyższą część płaskowyżu kanionowego Komarnica, zajmującą powierzchnię 390 km², który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.

17. Kanion rzeki Tara, znany również jako Tara River Gorge, jest najdłuższym kanionem w Czarnogórze. Ma 82 kilometry długości i 1300 metrów w najgłębszym miejscu, co czyni go najgłębszym kanionem rzecznym w Europie.

18. Jezioro Skadar leży na granicy Albanii i Czarnogóry, największego jeziora na Półwyspie Bałkańskim.

19. Lovćen to górski i narodowy park w południowo-zachodniej Czarnogórze. Góra Lovćen wznosi się od granic basenu Adriatyku, zamykając długie i kręte zatoki Boka Kotorska i tworząc zaplecze do nadmorskiego miasta Kotor.

20. W Czarnogórze budowany jest najwyższy most samochodowy w Europie – Djurdjevic Bridge, 166 metrów wysokości i 366 metrów długości, łączący brzegi rzeki Tary.

21. Rzeka Tara znana jest z czystej wody, którą można natychmiast wypić.

22. Kanion rzeki Tary osiąga głębokość 1300 metrów i jest najgłębszym kanionem w Europie.

23. Najcieplejszymi miastami z krajów byłej Jugosławii są Mostar (Bośnia i Hercegowina) oraz stolica Czarnogóry, Podgorica.

24. Męski klasztor prawosławny Daibabe, położony 4 km od Podgoricy, został wykopany w ziemię wraz z podstawą.

25. W bitwie pod Crusimą (pomiędzy Czarnogórą a Imperium Osmańskim) w 1796 roku Turcy zostali pokonani, chociaż ich armia liczyła 30 tys. żołnierzy, podczas gdy armia czarnogórska miała tylko 7 tys. wojowników.