Ciekawostki

Interesujące ciekawostki o Jeleniej Górze

Jelenia Góra to kolejne z tych najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. To miasto pełne wspaniałych atrakcji i niezwykłych ciekawostek, które przyciągają do siebie turystów praktycznie z całego świata. Dlatego warto zapoznać się z tymi najbardziej interesującymi, by zrozumieć, dlaczego ludzie tak kochają to miejsce.

1. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego

Pierwsze miejsce, jakie ludzie szczególnie oblegają podczas wizyt to Bazylika św. Erazma i św. Pankracego. Ciekawostką w tym przypadku jest obecny w nim 22-metrowy ołtarz, oraz przykościelne nagrobne kaplice.

2. Góra Szybowcowa

To istny raj dla wszystkich fanów szybownictwa. Znajduje się 561 m n.p.m. co tylko, pokazuje, jak fantastyczne warunki zapewnia wszystkim fanom tego sportu. Za ciekawostkę można uznać fakt, że jest to miejsce, w którym organizowanych jest bardzo dużo imprez.

3. Skansen Uzbrojenia Wojsk

To miejsce, które koniecznie powinien odwiedzić każdy prawdziwy fan militariów. Znajdują się w nim niezwykle ciekawe eksponaty broni ciężkiej, wyrzutni rakiet, jak i również opancerzony transporter.

4. Dwór Czarne

Kolejna ciekawostka dotyczy Dworu Czarne, czyli niezwykłej budowli, która powstała w szesnastym wieku. Otóż swoim wyglądem przypominała ogromny zamek, który otoczony był fosą. Dzisiaj jest to siedziba fundacji Kultury Ekologicznej.

5. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

To kolejna urokliwa budowla, z którą wiąże się interesująca ciekawostka. Otóż początkowo był to typowy kościół ewangelicki, ale po drugiej wojnie światowej i wysiedleniu niemieckiej ludności, przekształcono go na świątynię rzymskokatolicką.

6. Kamienice

Ogromne wrażenie na turystach robią tamtejsze kamienice. Ciekawostką jest fakt, że powstały one w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku i stworzono je na wzór barokowych i rokokowych kamienic, które stały tam w siedemnastym i osiemnastym wieku.

7. Fontanna

Bardzo interesująca jest fontanna znajdująca się na terenie Jeleniej Góry. Otóż znajduje się w niej barokowa figura Neptuna powstała w połowie osiemnastego wieku.

8. Szczudlarz Jeleniogórski

Inna ciekawostka dotyczy tak zwanego Szczudlarza Jeleniogórskiego. Jest to wmontowana w róg jednej z kamienic rzeźba, która przypomina o pierwszym festiwalu teatrów ulicznych, który organizowany jest tam od 1983 roku.

9. Skrzynia pamięci

Niezwykle interesująca jest ciekawostka dotycząca tak zwanej skrzyni pamięci. Otóż została ona umieszczona pod tablicą „Znaki przyjaźni” i otwarta zostanie dopiero w 2108 roku, gdy Jelenia Góra obchodzić będzie swoje tysiąclecie.

10. Budynek secesyjny

Wielu turystów odwiedza również secesyjny budynek Teatru im. C. K. Norwida, który powstał w latach 1903-1904. Ciekawostką jest fakt, że główna sala widowiskowa posiada 550 miejsc.