CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Fiordach: Najpiękniejsza atrakcja Europy

Fiordy w Norwegii

Jedna z form ukształtowania terenu, naturalna cecha występująca na powierzchni Ziemi, której być może nigdy nie widzieliście, to fiord. Dowiedz się, jak powstają, gdzie się znajdują i kilka ciekawych faktów oraz ciekawostek na temat fiordów.

1. Większość z nich znajduje się w Norwegii, Chile, Nowej Zelandii, Kanadzie, na Grenlandii lub w stanie Alaska w USA. Wszystkie mają tereny górskie z dużą ilością lodu.

2. Niektórzy naukowcy uważają, że fiordy położone na najwyższych północnych szerokościach geograficznych powstały podczas ostatniej epoki lodowcowej ponad 20 tysięcy lat temu.

3. Fiord jest wąskim, długim akwenem, który jest bardzo głęboki i ma strome klify z trzech stron. Czwarta strona to wyjście do morza, zwany ujściem fiordu. Fiord, musi być dłuższy niż szeroki.

4. Pod względem turystycznym, Geirangerfjord jest jednym z najbardziej popularnych fiordów w Norwegii. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 roku.

5. Fiord Naeroj, o szerokości 250 metrów, jest najwęższym fiordem na świecie.

6. Fiordy zostały wykonane przez lodowce, które są wielkimi płachtami lodu. Kiedy lodowce przemieszczały się przez te tereny miliony lat temu.

7. Fiordy norweskie charakteryzują się bogatą fauną i florą, taką jak foki, morświny oraz szeroką gamą życia ryb i ptaków.

8. Geirangerfjord znajduje się w hrabstwie Møre og Romsdal, w środkowej Norwegii. Jego długość wynosi 15 kilometrów, a w najszerszym miejscu mierzy 1,5 kilometra. W fiordzie znajduje się wiele wodospadów, z których najbardziej znane są Siedem Sióstr. Na końcu fiordu znajduje się Geiranger, piękna wioska licząca zaledwie 250 mieszkańców.

9. Fiord Hardanger jest idealny do połowu łososia.

10. Scoresby Sund na Grenlandii to najdłuższy fiord na świecie. Rozciąga się na prawie 300 kilometrów w głąb lądu. Zimą Scoresby Sund zamarza i jest pokryty lodem.

11. Fiord Hjørund jest jednym z najpiękniejszych fiordów na świecie ze względu na szczyty w kształcie miecza po obu stronach.

12. Prąd Zatokowy, który biegnie przez Ocean Atlantycki, zasila ujścia rzek fiordów w Norwegii. Ciepły prąd wody utrzymuje komfortowy klimat.

13. Wycieczka po fiordzie Fjaerlands promem zapewni Ci jeden z najlepszych widoków na zlodowaciałe góry.

14. Wioska Geiranger stała się scenerią do filmu „Fala” (Bølgen), filmu katastroficznego wyreżyserowanego przez norweskiego reżysera, Roara Uthauga. Film skupia się wokół upadku Åkerneset, szczeliny, która wpada do fiordu, tworząc ogromne tsunami.

15. W roku 2000, u podnóża fiordów znaleziono rafy koralowe. To wzmocniło ich profil jako głównego ekosystemu. Na rafie koralowej żyje plankton, koralowce, ukwiały, ryby, kilka gatunków rekinów i wiele innych.