Zaskakujące ciekawostki i fakty o Mołdawii

Mołdawia

Jeśli wybierzecie się do Mołdawii na wakacje, nie będziecie się bić o przestrzeń z innymi turystami. W 2016 roku do kraju wjechało tylko 121000 turystów, co czyni Mołdawię najmniej odwiedzanym krajem  w Europie.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r. Mołdawia, położona pomiędzy Rumunią a Ukrainą, stała się niepodległą republiką.

Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie, a jej gospodarka w dużym stopniu opiera się na rolnictwie.

Dwie trzecie Mołdawian ma rumuńskie korzenie, a oba kraje mają wspólne dziedzictwo kulturowe.

Uprzemysłowione terytorium na wschód od Dniestru, znane powszechnie jako region Naddniestrza lub Dniestru, było formalnie autonomicznym obszarem na Ukrainie przed 1940 r., kiedy to Związek Radziecki połączył go z Besarabią, tworząc Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką.

W skali globalnej tylko Bangladesz i Gwinea są mniej turystycznymi celami podróży (biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających na mieszkańca), według Priceonomics.

Znajduje się tu 30 klasztorów oraz liczne drewniane kościoły.

Jaskinia „Emil Racovita” w Crivie jest 8. największą jaskinią na świecie.

Tradycyjnie największym rynkiem eksportowym Mołdawii była Rosja, która konsumowała do 90 procent wina. Jednak spór dyplomatyczny w 2006 r. doprowadził do wprowadzenia przez Rosję zakazu zakupu win mołdawskich i gruzińskich, co miało niszczycielski wpływ na gospodarkę.

Mołdawia jest 20-stym co do wielkości producentem wina na Ziemi (od 2014 roku).

Niewiele osób na całym świecie wie o Mołdawii zbyt wiele.

Największy władca Mołdawii, Stefan Cel Mare (1457-1504) wygrał 34 wojny z 36.

Najważniejsze historyczne miejsce w Mołdawii, Orheiul Vechi, to rozpadający się kompleks klasztorny, którego historia sięga ponad 2000 lat wstecz.

Większość Mołdawian to obywatele dwu- lub trzyjęzyczni. Mołdawianie mówią albo po rumuńsku, który jest językiem ojczystym, albo po rosyjsku albo po gagauzowsku. Niektórzy mówią wszystkimi trzema językami.

Drugi język Mołdawii, Gagauz, jest zagrożony wyginięciem. Mówiony w Autonomicznym Regionie Gagauz jest klasyfikowany jako krytycznie zagrożony przez UNESCO.

Jest tutaj największy w Europie cmentarz żydowski w Kiszyniowie. Przed II wojną światową Mołdawia miała jedną z największych społeczności żydowskich w Europie. Chociaż wielu z nich uciekło przed wkroczeniem Niemców, w czasie Holokaustu w Mołdawii zginęło prawie 60000. Na cmentarzu na obrzeżach Kiszyniowa pochowanych jest ponad 23 500 osób.

Kolekcja win Milestii Mici, licząca 1,5 mln butelek, została włączona do Rekordu Świata Guinnessa w kategorii Największa na świecie kolekcja win wysokiej jakości.

Strong Drinks Museum, w miejscowości Tirnauca, jest największym budynkiem na świecie w kształcie butelki który mierzy 28 metrów.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.