Europa

22 Najlepsze Atrakcje w Rzymie i Okolicach 2024

Rzym to stolica i największe miasto we Włoszech, położone w środkowej części kraju nad Tybrem i Morzem Śródziemnym. Nazywane od starożytności Wiecznym Miastem. Jest czwartym co do wielkości miastem w Unii Europejskiej i mieszka tutaj ponad 4 miliony ludzi. Poznaj też najlepsze atrakcje dla dzieci w Rzymie. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzymie i okolicach.

1. Koloseum

Prawdziwy cud świata. Myślenie o tym, że Koloseum ma aż 2000 lat jest zdumiewające. Dobrze zorganizowane i zaprezentowane, w rozsądnej cenie. Pierwsza niedziela miesiąca jest darmowa. Warto poczekać ponieważ kolejka przesuwa się szybko. Wielkość i duch tego historycznego miejsca są w Rzymie koniecznością do odwiedzenia. (zobacz na mapie)

2. Bazylika św. Piotra

Watykan ciekawostki

Kopuła została zaprojektowana przez Michała Anioła. Aktualnie jest to drugi największy kościół chrześcijański na świecie. Żaden zwiedzający nie może pominąć Piety stworzonej przez Michała Anioła. Znajduje się ona zaraz po prawej stronie od wejścia do bazyliki. Z kopuły, można zobaczyć widok, który rozciąga się na całą panoramę miasta. (zobacz na mapie)

3. Panteon

Pantheon w Rzymie

Zdecydowanie jedna z największych budowli kopułowych na świecie. Jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Panteon powstał w II w. n. e. za panowania Hadriana. Była to świątynia poświęcona wszystkim bogom uznawanym w tamtych czasach. Budynek na Polu Marsowym to przykład doskonałości i harmonii architektury na planie koła. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest sprawa oświetlenie, którego jedynym źródłem jest otwór w dachu o średnicy 9 metrów. (zobacz na mapie)

4. Forum Romanum

Forum Romanum

Ogromna zamknięta kolekcja pomników ludzi władzy z dawnych lat. Obiekt dobrze utrzymany. Znajdziemy ważne informacje o każdym miejscu. Wspaniałe miejsce, aby zrozumieć więcej o historii Rzymu, dużo zwiedzania i wiele miejsc siedzących. (zobacz na mapie)

5. Fontanna Trevi

Fontanna Trevi

Fontanna przylega do pałacu Poli na Piazza di Trevi i jest prawdopodobnie największą na świecie fontanną rzymską. Powstała w pierwszej połowie XVIII wieku, a jej nazwa pochodzi od jej położenia na skrzyżowaniu trzech dróg – po włosku „di trevi”. Monument nosi cechy stylu barokowego. 4 kolumny dzielą fontannę na trzy. Dynamizm zawarty w budowli zostawia niesamowite wrażenia. (zobacz na mapie)

6. Palatyn

Chodzenie się po wszystkich terenach i ruinach mogło zająć cały dzień. Fascynująca historia i tak wiele do zobaczenia – warte odwiedzenia. W pracy można zobaczyć rzemieślników przywracających starożytne struktury. To jest po prostu wspaniałe. (zobacz na mapie)

7. Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika jest wymieniona jako jedna z najważniejszych katedr, które należy odwiedzić w Rzymie. Nie widać żadnych śladów wspaniałości tej katedry z zewnątrz, ale po przejściu przez drzwi wejściowe jest ona po prostu oszałamiająca. (zobacz na mapie)

8. Galeria Borghese

Galeria Borghese

Wspaniałe doświadczenie do zwiedzania podczas podróży do Rzymu. Piękne muzeum z wielką kolekcją sztuki. Nie można go przegapić. Ogromny, bardzo duży park. Pomniki, fontanny, staw, ptaki, przyroda, historia – piękna i majestatyczna. Na pewno warto zarezerwować z wyprzedzeniem, nawet jeśli jest to za darmo. Będąc już na miejscu jest spora szansa, że nie dostaniemy biletów w tym samym dniu. Są tutaj wspaniałe marmurowe rzeźby Caravaggia, wspaniałe mozaikowe posadzki – piękne na każdym rogu. Świetna opcja w deszczowy dzień. Willa i teren są również imponujące. (zobacz na mapie)

9. Piazza Navona

Piazza Navona

W średniowieczu plac funkcjonował jako targ. W okresie świąt Bożego Narodzenia plac staje się malutkim miastem kramów ze słodyczami i upominkami. Palazzo Pamphili jest najokazalszym budynkiem na całym Piazza Navona, zbudowanym na polecenie Innocentego X. (zobacz na mapie)

10. Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska
Wikipedia / Antoine Taveneaux

Freski, które tutaj omawiamy, wprowadzają nas w świat Objawienia. Od nich ludzki geniusz czerpał inspirację, podejmując się ich ubierania w formy nieporównywalnego piękna. Kaplica wzięła swoją nazwę od papieża Sixtusa IV della Rovere, który zlecił odrestaurowanie starego Cappella Magna w latach 1477-1480. W latach 1508-1512, pod patronatem papieża Juliusza II, Michał Anioł namalował sufit kaplicy, projekt, który zmienił bieg sztuki zachodniej i jest uważany za jedno z największych artystycznych osiągnięć cywilizacji ludzkiej. (zobacz na mapie)

11. Muzea i groty Watykańskie

Muzea Watykańskie

Wizyta w muzeum jest przeżyciem na całe życie – to wyjątkowe miejsce ze skarbami dookoła. Kto ma przywilej odwiedzenia tego pałacu, ma szczęście. Miejsce pochówku papieży, w których znajduje się m. in. polska kaplica z podobizną Matki Boskiej Częstochowskiej, grób św. Piotra z mozaiką przedstawiającą Chrystusa i grób papieża Jana Pawła II. (zobacz na mapie)

12. Zatybrze (Trastevere)

Zatybrze

Wiele restauracji i sklepów z niesamowitymi opcjami obiadów i kolacji, jak również deserów. Dużo sklepów z pamiątkami i inne piękne skarby. Piękna okolica. Jeśli odwiedzasz Panteon i myślisz o tym, gdzie pójść dalej, Zatybrze będzie dobrym wyborem. (zobacz na mapie)

13. Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła

Okazja do wejścia i darmowa aplikacja na telefon sprawia, że wizyta jest ciekawsza. Najpiękniejszy zachód słońca, jaki możesz zobaczyć z tego miejsca. Restauracja na górze jest miłym miejscem na przerwę na kawę. Pełne niespodzianek i niedrogie. (zobacz na mapie)

14. Bazylika św. Jana na Lateranie

Bazylika św. Jana na Lateranie
Flickr / Benson Kua

Jest to pierwsza z czterech głównych bazylik papieskich i najstarsza i najważniejsza bazylika na Zachodzie. Znajdująca się na wzgórzu Celian, Bazylika i otaczający ją rozległy kompleks w tym Papieski Pałac Laterański, Pałac Kanoników, Papieskie Wyższe Seminarium Duchowne Rzymskie i Papieski Uniwersytet Laterański, korzystają z przywilejów eksterytorialności uznawanych przez państwo włoskie Stolicy Apostolskiej, która w związku z tym ma pełną i wyłączną jurysdykcję. (zobacz na mapie)

15. Bazylika Św. Pawła za Murami

Bazylika Św. Pawła za Murami
Berthold Werner / Wikipedia

Powierzchnia wystawiennicza obejmuje, oprócz XIII-wiecznego klasztoru, Galerię Obrazów, Kaplicę Relikwentów, Galerię Wystawową, Obszar Archeologiczny i inne przyległe pomieszczenia. Liczne pozostałości po starożytnej Bazylice i dzieła o znacznej wartości historycznej i artystycznej są zachowane. (zobacz na mapie)

16. Kościół Matki Bożej Zwycięskiej

Ekstaza świętej Teresy
Wikipedia

Ekstaza świętej Teresy to arcydzieło, które musisz zobaczyć. W Rzymie w każdym miejscu można znaleźć coś do zobaczenia, ale ten mały kościół z tym cudownym dziełem. Prawdopodobnie jedno z najlepszych dzieł włoskiego barokowego rzeźbiarza i architekta Giovanniego Lorenzo Berniniego, „Ekstaza świętej Teresy” to dramatyczne, potężne, wspaniałe i zmysłowe dzieło sztuki. (zobacz na mapie)

17. Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie

Schody powstały na początku wieku XVIII z woli Innocentego XII. Charakterystyczny kształt ma z założenia naśladować ruch morskich fal. Wiosną schody ozdabiane są kwiatami, a od czasu do czasu odbywają się tu pokazy słynnych projektantów mody. (zobacz na mapie)

18. Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników
Dguendel / Wikipedia

Świątynia powstała w miejscu zimnej łaźni należącej do kompleksu dawnych Term Dioklecjana. Wrota wejściowe ozdobione są zatopionymi w sobie postaciami Anioła zwiastującego Dobrą Nowinę oraz Maryi, której ta wiadomość dotyczy. Miejsce to burzy tradycyjne spojrzenie na kościół. (zobacz na mapie)

19. Bazylika Św. Klemensa

Bazylika Świętego Klemensa
Dudva / Wikipedia

Bazylika jest przykładem mieszania wzorów struktur z różnych epok, które tworzą swoistą harmonię. Kościół powstały w IV wieku poświęcono św. Klemensowi. Zbudowano go spójnie z częścią struktury związanej z kultem irańskiego boga słońca, Mitry. (zobacz na mapie)

20. Campo de’ Fiori

Campo de' Fiori
Sonse / Wikipedia

Plac, na którym odbywały się publiczne egzekucje, turnieje i zgromadzenia. Od XIX wieku jest tu popularny targ. Na tym targowisku znajdziemy świeże produkty, mięsa i sery. (zobacz na mapie)

21. Bazylika Santa Maria in Cosmedin

Bazylika Santa Maria in Cosmedin

Pod Bazyliką Santa Maria in Cosmedin znajduje się kamienna płaskorzeźba przedstawiająca rzymskiego boga rzek, zwana Ustami Prawdy. Fasada Bazyliki jest szczególna ze względu na swój dwuspadowy kształt i portyk z siedmioma arkadami. Po prawej stronie można podziwiać piękną 12-wieczną romańską dzwonnicę z siedmioma piętrami. (zobacz na mapie)

22. Plac Wenecki w Rzymie

Rzym

Imponujący pomnik wykonany z marmuru i poświęcony Vittorio Emmanuelle II. Znany jest również pod nazwą Altare della Patria. Na górze warto spędzić około 20 minut. Kolosalny marmurowy pomnik znany również jako „Ołtarz Ojczyzny”, do którego wejście jest bezpłatne i można zwiedzić kilka sal z wystawami również bezpłatnie. Na 6 piętrze znajduje się taras z pięknymi widokami i można również dostać się do windy, aby wejść na górne tarasy, gdzie znajdują się dwie duże rzeźby i można zobaczyć cały Rzym. Wjazd kosztuje 10 euro. Widoki są fantastyczne zwłaszcza na rzymskie ruiny i Koloseum. (zobacz na mapie)

Czytaj dalej: Ciekawostki o Rzymie