10 najlepszych atrakcji w Rzymie i okolicach

Rzym

Stolica i największe miasto we Włoszech, położone w środkowej części kraju nad Tybrem i Morzem Śródziemnym, nazywane od starożytności Wiecznym Miastem. Jest czwartym co do wielkości miastem w Unii Europejskiej i zamieszkują tam ponad 4 miliony mieszkańców. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzymie i okolicach.

airbnb banner

Plac Hiszpański

Jeden z najsłynniejszych rzymskich placów, którego nazwa związana jest przede wszystkim z budynku Ambasady Hiszpanii, który ma przy nim miejsce. Znajdują się też przy nim słynne schody Trinita dei Monti, które są połączeniem z przepięknym kościołem. Schody powstały w baroku na początku wieku XVIII z woli Innocentego XII. Charakterystyczny kształt ma z założenia naśladować ruch morskich fal. Wiosną schody ozdabiane są kwiatami, a od czasu do czasu odbywają się tu czasem pokazy słynnych projektantów mody.

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników

Świątynia powstała w miejscu frigidarium, czyli zimnej łaźni należącej do kompleksu dawnych Term Dioklecjana. Wrota wejściowe ozdobione są zatopionymi w sobie postaciami Anioła zwiastującego Dobrą Nowinę i Maryi, której ta wiadomość dotyczy. Miejsce to burzy tradycyjne spojrzenie na kościół Znajdziesz tam więcej elementów i obiecuję Ci, że czas przy samym wejściu nie będzie stracony. Kościół burzy tradycyjne spojrzenie na kościół jako obiekt kultu, budowla kusi bowiem już od zewnątrz, absolutnie nie nawiązuje wyglądem do tradycyjnych budynków o charakterze bazylikowym i drzwiami wejściowymi

Panteon

Zdecydowanie jedna z największych budowli kopułowych na świecie, obecnie natomiast to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Powstał w II w. n. e. za panowania Hadriana jako świątynia poświęcona wszystkim bogom uznawanym w tamtych czasach w Rzymie. Budynek na Polu Marsowym to przykład doskonałości i harmonii architektury na planie koła, a przy ponad 40-metrowej średnicy. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest sprawa oświetlenie, którego Jedynym źródłem jest otwór w dachu o średnicy zaledwie 9 metrów w stosunku do tak okazałego budynku.

Plac Navona

Piazza Navona to barokowe miejsce odzwierciedlające rysunek Domicjana przedstawiający stadionu z końca I wieku. W średniowieczu stadion funkcjonował jako targ. Dzisiaj natomiast w okresie świąt Bożego Narodzenia plac staje się malutkim miastem kramów ze słodyczami i upominkami. Palazzo Pamphili jest najokazalszym budynkiem na całym Piazza Navona, zbudowanym na polecenie Innocentego X.

Fontanna di Trevi

Fontanna przylega do pałacu Poli na Piazza di Trevi i jest prawdopodobnie największą na świecie fontanną rzymską. Powstała w pierwszej połowie XVIII wieku, a jej nazwa pochodzi od jej położenia na skrzyżowaniu trzech dróg po włosku „di trevi”. Monument nosi cechy stylu barokowego, cztery bowiem kolumny dzielą fontannę na trzy nisze, a najznamienitsza z nich nosi nazwę powozu Okeanosa. Dynamizm zawarty w budowli zostawia niesamowite wrażenia, które wzmacniane są dodatkowo przez szmer wody. Można jedynie wrzucić do niej monetę, stojąc tyłem do budowli, co gwarantuje podobno powrót do Wiecznego Miasta.

Bazylika św. Piotra

Powstawała od początku XVI w. na życzenie papieża Juliusza II, finalnie jest zaś dziełem wielu artystów takich jak Rafael, Bramante, Bernini, czy Sangallo. Kopuła została zaprojektowana przez Michała Anioła. Twórcą fasady natomiast jest Carlo Maderno, który również przekształcił plan głowny z krzyża pochodzenia greckiego na łaciński. Aktualnie jest to największy kościół chrześcijański na świecie. Wnętrze bazyliki jest stworzone harmonijne, ale mimo ogrom miejsca tego może przytłoczyć. Definitywnie żaden zwiedzający nie może pominąć Piety stworzonej przez Michała Anioła, znajdującej się zaraz po prawej stronie od wejścia do bazyliki. Z kopuły, można ujrzeć widok, który rozciąga się na całą panoramę miasta.

airbnb banner

Campo dei Fiori

Plac, na którym niegdyś odbywały się tu publiczne egzekucje, turnieje i zgromadzenia, a od XIX wieku ma na nim miejsce popularny targ. Plac kwiatowy, bo tak brzmi jego polska nazwa, według legendy głosi, że wzięła się ona od kochanki Pompejusza, Flory, która na nim mieszkała. Kolejna wersja mówi, że w średniowieczu plac przez pewien okres zamienił się w pełną kwiatów łąkę.

Usta Prawd

Pod portykiem bazyliki Santa Maria in Cosmedin znajduje się kamienna płaskorzeźba przedstawiająca rzymskiego boga rzek, zwana Usta Prawdy. Związane są z legendarnym magiem Wirgiliuszem, który z ich pomocą badał wierność rzymskich małżonek. Legenda mówi, że kto włoży rękę do ust boga i skłamie, temu bożek z pewnością odgryzie dłoń. Nawiązuje do średniowiecza, kiedy to za kamienną twarzą rzeczywiście siedział człowiek i odcinał dłonie kłamcom, którzy składali fałszywe przysięgi.

Groty Watykańskie

Miejsce pochówku papieży, w których znajduje się m. in. polska kaplica z podobizną Matki Boskiej Częstochowskiej, grób św. Piotra z mozaiką przedstawiającą Chrystusa i grób papieża Jana Pawła II, do którego pomodlić można się tylko w specjalnie wyznaczonym miejscu. Na grobie pierwszego spośród papieży narysowane są ukryte w szkatule symbole władzy kościelnej.

Bazylika św. Klemensa

Bazylika jest przykładem mieszania wzorów struktur z różnych epok, które budowane na sobie tworzą swoistą harmonię. Kościół powstały w IV wieku poświęcono św. Klemensowi, a zbudowano go na w pełni spójnie z częścią struktury związanej z kultem irańskiego boga słońca, Mitry.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Rzymie
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *