CiekawostkiEuropa

42 informacje i ciekawostki na temat Rzymu

Fontanna di Trevi

Więcej ciekawych faktów i ciekawostek o Rzymie! Tym razem opowiadamy wam wszystkie zabawne sekrety o tym niezwykłym mieście.

Rzym może Cię zaskoczyć. To miasto jest warte włączenia do swojej listy obowiązkowych miejsc które musisz zobaczyć.

Zobacz też -> Najlepsze Atrakcje w Rzymie

Jeśli jesteś jedziesz do Rzymu z dziećmi, możesz myśleć, że trudno będzie zainteresować ich cudami starożytnego Rzymu. Ale czasami starożytni Rzymianie robili jakieś dziwne rzeczy, które twoje dzieci mogą odkryć jako ciekawe.

„Wieczne Miasto”, łączy się z historią starożytności, od Koloseum, aż po majestatyczny Watykan i kaplicę Sykstyńską. Ze względu na swoją historię, sztukę, architekturę i piękno, Rzym jest jednym z naszych najpopularniejszych miast turystycznych.

1. Bracia bliźniacy zostali nazwani Romulusem i Remusem, a wkrótce po urodzeniu zostali porzuceni. Zostali oni znalezieni przez wilka na brzegach Tybru, który je przyjął i nakarmił. Gdy Remus drwił z brata i przeskoczył bruzdę wyznaczającą granicę przyszłego miasta, ten zabił go, wypowiadając słowa: „niechaj tak zginie każdy, kto przez mury moje przejść się odważy!” (łac. Sic deinde, quicumque alius transiliet moenia mea!)

2. Z blisko 3000 lat bogatej historii Rzym często nazywany jest „Wiecznym Miastem”. Chociaż Rzym powstał w 753 r. p. n. e., to jednak najstarsze nieprzerwanie zaludnione miasto na świecie jest powszechnie uważany Babilon we współczesnym Libanie, pochodzącym z 5000 roku pne.

3. Pierwsze w historii centrum handlowe zostało wybudowane przez cesarza Trajana w Rzymie. Składało się z kilku poziomów i ponad 150 sklepów, które sprzedawały wszystko, od jedzenia i przypraw aż po odzież. Rzymianie byli lepszymi zakupoholikami niż Kardashianie.

4. Starożytni Rzymianie używali gąbki na kiju do oczyszczenia się po oddawaniu kału. Obiekty użyteczności publicznej posiadały długą marmurową ławkę z otworami na górze oraz otwory z przodu. Nie było drzwi ani ścianek działowych. Siedziałeś tuż obok innych i robiłeś to, co musiałeś zrobić. Kiedy już zrobisz swój biznes zostawiałeś kij z gąbką, aby kolejna osoba mogła z niej skorzystać.

5. Starożytni Rzymianie klasyfikowali każdą religię, która miała specjalne obrzędy lub tajemnice, które były ujawniane tylko członkom „tajemniczego kultu”. Chrześcijanie mieli obrzęd chrztu, który był wymagany do „wtajemniczenia w kult” i uczestniczenia w Eucharystii. W Rzymie było wiele tajemniczych kultów, takich jak Tajemnice Dionizyjskie i Tajemnice Mitrajskie. Wiele z tych kultów miało wspólne zwyczaje, włączając w to oczyszczenie z grzechu oraz pojęcie śmierci i odrodzenia. Co ciekawe, Eucharystia – uczestniczenie we krwi Chrystusa – doprowadziła wielu Rzymian do przekonania, że chrześcijanie praktykują kanibalizm.

6. Większość Rzymian uniknęła okrutnego traktowania niewolników. Podobnie jak współcześni pracodawcy, wykorzystywali premie w celu zwiększenia produktywności.

7. Wojny pomiędzy Rzymianami i Persami trwały około 721 lat. Jest to najdłuższy konflikt w historii ludzkości.

8. Starożytni Rzymianie świętowali festiwal zwany „Saturnalia”, w którym niewolnicy i ich właściciele zmieniali miejsca. Niewolnicy byli traktowani na bankiecie w taki sposób jak ich właściciele.

9. Mieszkańcy starożytnego Rzymu mieli boginię kanalizacyjną, boga toalety i boga ekskrementów. Odchody uważano za pożywienie zmarłych.

10. Gdyby dziś wybudowano Koloseum starożytnego Rzymu, kosztowałoby to około 380 milionów dolarów.

11. Szacuje się, że podczas walk w Koloseum zginęło ponad 500 tysięcy ludzi i 1 milion dzikich zwierząt. Ostatnia udokumentowana walka gladiatorów miała miejsce w 435 roku n.e.

12. Po upadku Imperium Rzymskiego technologia produkcji betonu została utracona na 1000 lat. Co zaskakujące, starożytny rzymski beton wytrzymuje 2000 lat, co jest żywotniejsze niż współczesne konstrukcji betonowych.

13. Starożytne romańskie kobiety wcierały pot gladiatorów, aby poprawić ich piękno i cerę. Rzymianie pili także krew gladiatorów, ponieważ myśleli, że krew tych silnych i zaciekłych istot ma moc leczenia padaczki.

14. Mocz był używany w starożytnym Rzymie do mycia ubrań. Rzymianie wykorzystywali go również do wybielania zębów. Później Rzymianie zaczęli używać pszczół do mycia zębów.

15. Rzym jest starszy niż Włochy. W starożytności Półwysep Włoski był domem dla wielu kultur. Imperium Rzymskie wchłonęło wiele z tych populacji, ale po upadku półwysep ponownie został podzielony na kilka państw-miast, z których większość była często w trakcie wojny z co najmniej jednym sąsiadem. Pomimo kilku prób Włochy stały się zjednoczonym narodem dopiero pod koniec XIX wieku, a Rzym został przyłączony w 1870 r. po stosunkowo krótkim oblężeniu. Powszechnie przyjętą datą założenia Rzymu jest 753 p. n. e., dzięki czemu miasto jest starsze o ponad 2500 lat od kraju, którego jest stolicą.

16. Rzym posiada suwerenne państwo położone w granicach swojego miasta, Państwo Watykan, które jest także najmniejszym państwem świata.

17. Rzymianie sprzeciwialiby się twierdzeniu, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Rzymianie zbudowali system dróg, przede wszystkim po to, aby ułatwić ruch wojsk i zapewnić swobodny przepływ dostaw. Również rzymskie drogi sprzyjały wymianie handlowej. Jednak w oczach rzymian wszystkie drogi prowadzą Z Rzymu – a konkretnie ze złotego młyna Milliarium Aureum.

18. Panowania Nerona miało wiele pamiętnych chwil, w tym zabicie matki Agrippiny i żony Octavii. Kiedy zmarł, powiedział:”Cóż za artysta umiera! („Qualis artifex pereo!”)

19. Każdego roku do rzymskiej Fontanny Trevi wyrzucanych jest prawie 700 tysięcy Ruro w monetach. Dochody są przekazywane do Caritasu.

20. Hollywood wielokrotnie pomylił znaczenie kciuka w górę. Gest oznaczał śmierć. Jeśli przegranemu pozwolono żyć, gest który pokazywał cezar to kciuki w dół, co oznaczało, że zwycięzca miał obniżyć swoją broń.

21. Walki gladiatorów nie były najpopularniejszą rozrywką. Były nią wyścigi rydwanów.

22. Współcześni archeolodzy szacują, że Koloseum mogło pomieścić 50 000 osób.

23. Wiele osób uważa spaghetti za wizytówkę włoskiego dania. Uważa się jednak, że danie to powstało w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku wśród włoskich imigrantów. Odwiedzający Rzym często są zaskoczeni, że niezwykle trudno znaleźć to danie w restauracyjnym menu.

24. Szacuje się, że Rzym jest domem dla około 300 tysięcy kotów i zasadniczo mogą one swobodnie biegać po mieści. Prawo rzymskie mówi, że jeśli co najmniej pięć kotów mieszka razem, nie można ich usunąć. Zasadniczo daje im to dostęp do większości miejsc w mieście, w tym do wielu starożytnych ruin.

25. Kobiety w starożytnym Rzymie farbowały włosy tłuszczem kozim i popiołem. Najpopularniejsze kolory to czerwony i blond.

26. Rzym ma więcej kościołów chrześcijańskich niż jakiekolwiek inne miasto. Są miasta na świecie, które mają większą liczbę kościołów, kiedy zawierają meczety, świątynie i inne domy modlitwy. Jednak Rzym jest domem dla ponad 900 kościołów chrześcijańskich.

27. Około 90% starożytnego miasta nie zostało wykopane i może nigdy nie być wykopane.
Większość pozostałości leży jest około 10 metrów poniżej obecnego poziomu miasta. Obszar ten jest nieprzerwanie zamieszkany przez około 2800 lat. Stare budynki zostały zniszczone przez upływ czasu i działanie natury, albo zostały wyburzone, aby ustąpić miejsca nowym budynkom.

28. Kilka źródeł religijnych twierdzi że Neron był Antychrystem i powróci jako Antychryst. Niektórzy uczeni twierdzą, że cyfry 666 w biblijnej Księdze Objawienia jest kodem dla Nerona.

29. Pierwszy rzymski uniwersytet w Rzymie, La Sapienza, założony w 1303 r., jest największy w Europie i drugi co do wielkości na świecie.

30. Rzym posiada muzeum poświęcone makaronowi.

31. Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Félix Houphouët-Boigny zbudował Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukr w 1989 roku. Posiada 30 tys. m2 powierzchni a Bazylika św. Piotra na Watykanie ma łączną powierzchnię 25 tys.metrów kwadratowych. Bazylika św. Piotra może jednak pomieścić więcej ludzi – 60 tys. w porównaniu z 18 tys. dla Bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukr. Ponieważ chrześcijanie stanowią zaledwie jedną trzecią ludności Wybrzeża Kości Słoniowej, w nabożeństwach w Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukr rzadko uczestniczy ponad kilkaset osób.

32. Cappuccino nosi nazwę po rzymskim zakonu zakonników kapucynów.

33. Kapucyńska krypta w Rzymie składa się z pięciu kaplic i korytarza o długości 60 metrów oraz jest ozdobiona kościami 4 tysięcy zmarłych mnichów.

34. Pierwsza pizza miała więcej wspólnego z chlebem, a starożytni Grecy dodawali do chleba, ser, zioła i czosnek na długo przed Rzymianami. Nie stosowano sosów na bazie pomidorów, pomidory były wprowadzane do Europy dopiero po tym, jak odkrywcy dotarli do Nowego Świata, a przez wiele lat uważano je za trujące. Podczas gdy Rzymianie nie wymyślili pizzy, Włosi zdecydowanie ją udoskonalili.

35. Rzym posiada około 2500 fontann publicznych.

36. Rzym był największym miastem europejskim, aż do czasu kiedy Londyn ostatecznie go nie wyprzedził w XIX wieku.

37. Pomimo licznych filmów przedstawiających wczesnych chrześcijan, którzy zostali rzuceni na pożarcie lwom, nie ma dowodów na to, że tak się kiedykolwiek stało. Chociaż chrześcijanie byli prześladowani przez kilkaset lat, mimo że w Koloseum miały miejsce walki i polowania na dzikie zwierzęta oraz częste egzekucje przestępców, nie ma po prostu dowodu na to, że chrześcijanie stali w obliczu dzikich lwów jako kara za wiarę.

38. Bieżący Panteon pował około 126 stopni roku p.n.e. czyli 2000 lat temu i jest używany nieprzerwanie od tamtej pory. Na przestrzeni wieków dokonano drobnych modyfikacji Panteonu, ale podstawowa struktura nie uległa zmianie. Kopuła jest oryginalna w stosunku do budynku i nawet po prawie dwóch tysiącleciach lat pozostaje największą na świecie kopułą z niewzmocnionego betonu.

39. Rzym jest miastem echa, miastem iluzji i tęsknoty – Giotto di Bondone

40. Wąż był wspólnym wizerunkiem w rzymskiej sztuce i biżuterii i uważano, że ma władzę nad dobrobytem rodziny.

41. Purpurowy, najdroższy barwnik z muszli Murex, zarezerwowany był dla ubrań senatorów cesarzy.

42. Czasami krew gladiatorów była zalecana przez rzymskich lekarzy jako środek wspomagający płodność.

Znasz inne ciekawostki o Rzymie? Napisz swoją propozycję w komentarzu.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje w Rzymie dla dzieci