CiekawostkiEuropa

Koloseum – Ciekawostki i Mało Znane Informacje

Koloseum w Rzymie

Koloseum przyciąga co roku do Rzymu około 4 milionów zwiedzających. Jest najbardziej kultową budowlą we Włoszech. Oto fakty i ciekawostki na temat Koloseum o których być może wcześniej nie słyszeliście.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Rzymie

1. Koloseum zostało zbudowane przez cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów, dla Tytusa, jego następcy.

2. Budynek ten został wybrany jako jeden z 7 cudów w 2007 roku.

3. Koloseum znajduje się w centrum Rzymu we Włoszech.

4. Jest to eliptyczny budynek o długości 189 metrów i szerokości 156 metrów, o podstawie 24 tys. m² i wysokości ponad 48 metrów.

5. Koloseum posiada ponad 80 wejść i może pomieścić około 50 tys. widzów.

6. Uważa się, że ponad 500 tys. osób straciło życie, a ponad milion dzikich zwierząt zostało zabitych na arenie Koloseum.

7. Wszyscy starożytni Rzymianie mieli wstęp wolny do Koloseum na wydarzenia, a także mieli zapewnione jedzenie podczas walk.

8. Festiwale, jak również gry mogły trwać do 100 dni w Koloseum.

9. Budowa Koloseum zajęła tylko 10 lat, poczynając od 72 r. n.e. i została ukończona w 80 r. n.e. z pomocą ponad 60 tys. żydowskich niewolników.

10. Wiele klęsk żywiołowych zniszczyło strukturę Koloseum, ale to trzęsienia ziemi z 847 r. n.e. i 1231 r. n.e. spowodowały większość szkód, które dzisiaj widzimy.

11. Pierwotna nazwa Koloseum brzmiała: Amfiteatr Flawiusza, po dynastii cesarzy Flawiuszy.

12. 1,1 mln ton betonu wraz z kamieniami i cegłami wykorzystano do budowy Koloseum.
Koloseum rzymskie jest największym amfiteatrem na świecie.

13. Wyjście Zachodnie nazywano Bramą Śmierci, ponieważ było to wyjście, z którego wyprowadzano zmarłych gladiatorów.

14. Pierwsze mecze w Koloseum, które odbyły się w 80 roku n. n.e. zorganizowane przez cesarza Tytusa, trwały 100 dni i w ich trakcie odbyło się ponad 3000 walk gladiatorów.

15. Budynek nadal utrzymuje bliskie stosunki z Kościołem rzymskokatolickim.

16. Koloseum było wykorzystywane do konkursów gladiatorów i spektakli publicznych, takich jak polowania na zwierzęta, inscenizacje słynnych bitew, egzekucji i dramatów.

17. W 107 r. n.e. cesarz Trajan miał świętować swoje zwycięstwa w Dacii w konkursach z udziałem 11 tys. zwierząt i 10 tys. gladiatorów w ciągu 123 dni.

18. Ostatnie walki gladiatorów miały miejsce w 435 r. n.e., a ostatnie polowania na zwierzęta miały miejsce w 523 r. n.e.

19. Około 200 wozów wykorzystano do transportu marmurów na potrzeby budowy Koloseum.Do budowy teatru wykorzystano około 100 tys. metrów sześciennych marmurów.
Wizerunek Koloseum można zobaczyć we włoskiej monecie o nominale 5 centów.

20. Koloseum powstało w pobliżu gigantycznego posągu Kolosa, który był częścią Parku Nerona. Obecna nazwa pochodzi od posągu Kolosa.

21. Przyjmując miliony turystów rocznie, Koloseum jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną Rzymu.

22. Drewniana podłoga Koloseum została usunięta, a dolne komory zostałyby wypełnione wodą, aby mogły odbywać się próbne bitwy morskie. Nie były one tak popularne jak walki gladiatorów, więc ostatecznie zostały przeniesione gdzie indziej.

23. Choć reżyser Ridley Scott przeszedł przez całą biurokrację wymaganą do nakręcenia filmu Gladiator w Koloseum, zdecydował, że ograniczeń jest zbyt wiele i że Koloseum nie jest wystarczająco duże. Zamiast tego zbudował replikę na Malcie, której koszt szacowany jest na 1 milion dolarów.

24. Bitwy gladiatorów z dzikimi zwierzętami obejmowały takie stworzenia jak wilki, niedźwiedzie, lwy, tygrysy, nosorożce, hipopotamy, słonie, żyrafy, lamparty i krokodyle. Spektakle miały rozbudowaną scenerię z ruchomymi drzewami i budynkami. Zwierzęta trzymane były w klatkach pod areną i mogły być przenoszone za pomocą systemu linowych wind. W ten sposób jednocześnie mogło pojawić się do 100 zwierząt.

25. Gladiatorami byli głównie niewolnicy lub jeńcy wojenni, którzy przyjęli się na gladiatorów. Byli oni szkoleni w wojskowych szkołach gladiatorów i mieli wyższy standard życia niż zwykli niewolnicy. Na jednym spektaklu przeżyło 15 z 18 gladiatorów.

26. Jeśli gladiatorowi udało się zabić przeciwnika, zwracał się do cesarza lub publiczności po werdykt.

27. Czasami przestępcy byli wysyłani na arenę bez żadnej ochrony i broni.

28. Do dzisiaj nie wiadomo czy kciuk w dół cezara oznacza śmierć czy ocalenie dla gladiatora.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Rzymie