CiekawostkiEuropa

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Kaplicy Sykstyńskiej

Kaplica Sykstyńska

W 1503 r. nowy papież Juliusz II postanowił zmienić niektóre z dekoracji Kaplicy Sykstyńskiej. Polecił to artyście Michała Anioła. Michał Anioł nie chciał przyjąć zlecenia, bo uważał się za rzeźbiarza, a nie malarza.. Ale papież Juliusz nalegał, a Michał Anioł rozpoczął pracę nad swoim słynnym sufitem freskowym w 1508 roku. Pracował przez cztery lata. Było to tak bardzo obciążające fizycznie, że trwale uszkodziło to jego wzrok.

Sufit Kaplicy Sykstyńskiej, namalowany przez Michała Anioła w latach 1508-1512, jest arcydziełem sztuki renesansu.

Sufit kaplicy Sykstyńskiej, dużej kaplicy papieskiej zbudowanej w Watykanie w latach 1477-1480 przez papieża Sykstusa IV, dla którego kaplica ta została nazwana. Została namalowana na zamówienie papieża Juliusza II. W kaplicy znajdują się konklawy papieskie i wiele innych ważnych nabożeństw.

Centralnym elementem dekoracji sufitowej jest dziewięć scen z Księgi Rodzaju, z której Najbardziej znanym jest Stworzenie Adama, o ikonicznej pozycji dorównującej jedynie Monie Lisie Leonarda da Vinci, ręce Boga i Adama odtwarzane w niezliczonych imitacjach.

Papież Juliusz II był „papieżem wojownikiem”, który w swoim pontyfikacie podjął agresywną kampanię na rzecz kontroli politycznej, aby zjednoczyć i wzmocnić Włochy pod przywództwem Kościoła. Zainwestował w symbolikę, aby w klasyczny sposób pokazać swoją doczesną siłę, taką jak procesja, poprzez łuk triumfalny w rydwanie po jednym z wielu zwycięstw wojskowych. To Juliusz rozpoczął odbudowę bazyliki św. Piotra w 1506 r., jako najsilniejszego symbolu źródła władzy papieskiej.

Kaplica Sykstyńska jest jednym z najbardziej popularnych i cenionych zabytków Rzymu. Położona w obrębie Watykanu i Muzeów, odwiedza ją około 25 tysiąca osób dziennie.

Znane na całym świecie malowidła sufitowe autorstwa Michała Anioła są główną atrakcją. Pomimo zakazu używania aparatów fotograficznych w kaplicy, wizyta w tym miejscu powinna okazać się wielkim przeżyciem, które zaspokoi Twoje pragnienie kulturowe.

Kaplica Sykstyńskiego została pierwotnie zbudowana w miejscu tzw. Cappella Magna – ufortyfikowanej sali z czasów średniowiecza, która była wykorzystywana głównie przez Dwór Papieski jako miejsce zgromadzeń. Jednakże papież Sykstus IV zdecydował się na budowę dużego pomieszczenia, w którym stała ta sala, nazwana na cześć papieża patrona.

Budowa tej wielkiej kaplicy rozpoczęła się w 1477 r. n.e., a jej projekt miał mieć takie same względy obronne jak jej poprzedniczka. Przekładało się to na uniknięcie procesyjnych drzwi wejściowych – które uniemożliwiają dostęp do kaplicy z wyjątkiem przylegającego do niej Pałacu Apostolskiego (oficjalnej rezydencji papieża).

Podczas gdy genialne dzieło Michała Anioła jest ukoronowaniem Kaplicy Sykstyńskiej, nad słynnym budynkiem pracowali inni znani artyści. Wśród elementów architektonicznych i projektowych znalazły się m.in. marmurowy ekran zespołu Mino da Fiesole, Andrei Bregno i Giovanniego Dalmaty, frezy na ścianach bocznych Domenico Ghirlandaio, Sandro Botticellego, Pietro Perugino i Cosimo Rosellego, a także gobeliny zaprojektowane przez samego Rafaela, ale oryginalne zostały spalone, gdy w 1527 r. n.e. splądrowano Rzym.

Michał Anioł był przeciwny malarstwu, ponieważ uważał się za rzeźbiarza w sercu. Michał Anioł tak nienawidził swojej pracy przy malowaniu sufitów – tak bardzo, że napisał epicki wiersz do przyjaciela Giovanniego da Pistoiahow narzekając na to, że „wyrósł z tej tortury”, a jego „zgnieciony żołądek był pod moją brodą”.

Ciekawostki i fakty o Kaplicy Sykstyńskiej

Powszechnie uważa się, że Michelangelo namalował sufit leżący na plecach, ale w rzeczywistości skonstruował swój własny system rusztowań, tak aby mógł pomalować stojąc.

Sufit kaplicy Sykstyńskiej mierzy około 1/6 boiska piłkarskiego.

Pierwsza Msza św. w Kaplicy Sykstyńskiej odbyła się 15 sierpnia 1483 roku. Było to również święto Wniebowzięcia NMP. Podczas tej pierwszej mszy świętej konsekrowano Kaplicę Sykstyńską, a także poświęcono ją Matce Bożej.

Wyższe Kolegium Kardynałów spotyka się w Kaplicy Sykstyńskiej, aby głosować pod przysięgą za każdym razem, gdy wybierany jest nowy papież, tak jak to miało miejsce od 1492.

Istnieje teoria, że Michał Anioł również demonstruje swoją wiedzę na temat anatomii człowieka poprzez swoją pracę. W panelu przedstawiającym Boga i Adama aniołowie otaczają Boga – kształt wokół ich jest taki sam jak ludzki mózg – i uważa się, że była to demonstracja Boga dająca ludziom inteligencję.

Zewnętrzna struktura kaplicy Sykstyńskiej jest niezwykle prosta. Nie ma na przykład dekoracji ani wielkiego wejścia. Jest to dość niesamowite, jeśli weźmie się pod uwagę zarówno piękno wnętrza, jak i oczywiście fakt, że jest to prywatna kaplica papieża.

Liczne akty na freskach wywołały kontrowersje w przeszłości. W 1564 roku Rada Trydencka uznała obrazy za nieprzyzwoite i nakazała Daniele da Volterra przykryć je liśćmi figowymi, ubraniami i innymi przedmiotami.

Michał Anioł musiał przemalować dużą część swojej pracy, po tym jak niektóre z nich stały się spleśniałe w rok po rozpoczęciu. Najwyraźniej poinformował papieża, używając tego jako dowodu na to, że nie jest dobrym malarzem – ale Papież poprosił go, aby kontynuował i po raz kolejny nie mógł odmówić.

Michał Anioł powrócił, aby namalować Sąd Ostateczny – to panel, który zobaczysz za ołtarzem.
Mówi się, że namalował dwa autoportrety w tym obrazie. Oba są niestety negatywnymi i mizernymi jego wizerunkami.

Kaplica Sykstyńska przynosi około 80 milionów euro dochodu dla Watykanu każdego roku.

Architekt, który zaprojektował Kaplicę Sykstyńską – z kultem i obroną w jej centrum – zaprojektował również Ponte Sisto. Ponte Sisto jest mostem w Rzymie, który rozpościera się nad Tybrem i jest uważany za kolejne arcydzieło epoki.

Południowa ściana Kaplicy Sykstyńskiej zawiera obrazy z Dziejów Mojżesza.

Na północnej ścianie Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się obrazy z Dziejów Jezusa.

Wschodnia ściana Kaplicy Sykstyńskiej zawiera obrazy Zmartwychwstania Chrystusa i Dyskredytacji nad Ciałem Mojżesza.

Kaplica ma 40,23 m długości, 13,40 m szerokości i 20,70 m wysokości – podobne wymiary świątyni Salomona w Jerozolimie, która została zniszczona w roku 70 n.e.

Michał Anioł pracował nad freskami przez cztery lata i zostawił Boga na sam koniec – chciał najpierw udoskonalić swoją technikę, aby Go perfekcyjnie zobrazować.

Bóg jest przedstawiony jako starszy mężczyzna z płynącymi siwymi włosami – ten obraz zainspirował wiele chrześcijańskich obrazów.

Chociaż został zbudowany ponad 500 lat temu, jest nadal wykorzystywany do swoich pierwotnych celów. Kaplica Sykstyńskiego została ukończona w 1481 roku, a pierwszą mszę świętą odprawiono w 1483 roku. W tamtym czasie miała ona być osobistą kaplicą papieża – i tak jest do dziś.

Ściana ołtarza przedstawia kolejny słynny obraz: Sąd Ostateczny. Namalował go również Michał Anioł, który wrócił dwadzieścia dwa lata po zakończeniu prac nad sufitem.