Ciekawostki

35 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Wenecji

Wenecja jest bez wątpienia jednym z najbardziej romantycznych i wyjątkowych miast we Włoszech i na świecie. Jeśli planujesz podróż do Wenecji, wkrótce odwiedzisz jedną z najpiękniejszych perełek Europy. Nawet jeśli nie jest to jedno z największych miast Włoch, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech. Oto najlepsze ciekawostki o Wenecji.

1. Wenecja słynie ze swoich kanałów, a zwłaszcza z tego, że tonie – w rzeczywistości, robi to w tempie kilku milimetrów rocznie, więc upewnij się, że wkrótce ją odwiedzisz. W ciągu najbliższych 20 lat poziom wody w Wenecji podniesie się o kolejne 8 cm. Pod koniec XXI wieku Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą.

2. Czy wiesz, że Wenecja nie została zbudowana bezpośrednio na powierzchni wyspy, ale raczej na palach? Pod wyspami znajduje się ponad 100 tys. drewnianych pali, które pierwotnie służyły jako fundamenty domów rybaków, którzy założyli Wenecję, a później stały się ulubioną przez architektów formą fundamentów do budowy pięknych budynków, które dziś widzimy.

3. Wenecja była główną śródziemnomorską potęgą morską w okresie od XIV do XVI wieku.

4. Wenecka laguna ma głębokość 15 metrów w najgłębszym miejscu.

Architektura Wenecji

5. Pomimo swojego piękna, Most Westchnień ma raczej smutną historię. Most został zbudowany w celu połączenia starego więzienia na placu Doge’s z nowym więzieniem po drugiej stronie kanału. Mówi się, że most był ostatnim miejscem, z którego więżniowie mogli zobaczyć Wenecję zanim zostali uwięzieni w swoich celach.

6. Wenecja ma kształt ryby. Ludzie przybywający do Wenecji po raz pierwszy zastanawiają się, jak monumentalne budowle, takie jak Campanile di San Marco czy Bazylika di San Marco, mogą się utrzymać. Od samego początku budowa w Wenecji musiała zmierzyć się z wodą, błotem i piaskiem. Wenecjanie zbudowali cementowy grunt, który utrzymywał się przez dziesięciolecia. Kto mógłby wiedzieć, że Wenecja miałaby kształt ryby widzianej z góry?

7. Jako gość czułem, że Wenecja jest droga, ale przewodnik wyjaśnił, że mieszkanie w Wenecji może kosztować nawet 1 mln euro. Te wysokie ceny są napędzane przez znaczącą turystykę – wiele domów jest kupowanych i przekształcanych w hotele i restauracje.

8. Miasto jest często zagrożone przez fale powodziowe napływające z Adriatyku między jesienią a wczesną wiosną.

miasto

9. Domy w Wenecji są ponumerowane według dzielnic, a nie ulic, co utrudnia znalezienie adresów. Zasadą jest szukanie pomnika, sklepu lub punktu orientacyjnego w bliskim sąsiedztwie.

10. Wenecja ma ponad 417 mostów, a około 70 z nich jest prywatnych. Oznacza to, że nie będziesz w stanie przekroczyć ich wszystkich. Najstarsze mostów nie mają schodów, ponieważ ludzie poruszali się konno aż do XVI wieku.

11. Wenecja składa się z 118 wysp.

12. Przewodnik zapytał nas dlaczego statki wycieczkowe nie powinny odwiedzać Wenecji? Ponieważ przynoszą duże ilości zanieczyszczeń i wypierają około 90 tys. ton wody, co niszczy lagunę. Nie wspominając już o sprowadzeniu dodatkowych 30 tys. pasażerów dziennie w szczycie sezonu, z których wielu nie wydaje dużo pieniędzy w mieście.

13. Liczba ludności Wenecji zmniejszyła się ze 120 tys. do 55 tys. w ciągu ostatnich 50 lat. Niektórzy eksperci uważają, że do 2030 roku Wenecja może być miastem-duchem, do którego przyjeżdżają tylko turyści.

14. Calleta Varisco jest jedną z najwęższych ulic na świecie i oczywiście znajduje się w Wenecji. Ma zaledwie 53 centymetry szerokości! Ulice Wenecji są naprawdę jedyne w swoim rodzaju: są zazwyczaj wąskie i zakręcone, łatwo się w nich zgubić.

15. Ziemia na wyspach nie była uważana za wystarczająco mocną, aby podtrzymywać kamienne domy, dlatego też słupy te zostały umieszczone w celu wzmocnienia wyspy poprzez zakotwiczenie w silniejszej ziemi na dnie laguny.

16. Istnieje system syren ostrzegający przed nadchodzącą powodzią, aby mieszkańcy mogli się przygotować, ale miejscowi powiedzieli mi, że obecnie większość z nich ma również aplikację ostrzegającą przed powodzią. Zauważyłem wiele drewnianych chodników wokół miasta, szczególnie na placu St Marksa, przygotowanych na powodzie.

17. W czasach starożytnych Wenecja miała dwie frakcje: Castellani, od wschodniej strony miasta, i Nicolotti, od zachodu. Frakcje te zaczęły bezlitośnie walczyć w 1300 roku. Były one szczególnie krwawe i miały miejsce na niektórych z najsłynniejszych mostów Wenecji. Najbardziej znane to Ponte dei Carmini, Ponte di Santa Fosca, Ponte della Guerra, czy Ponte dei Pugni. Ostatecznym celem tych wojen było podbicie mostu i uczynienie go prywatnym.

gondole

18. Wenecja ma bardzo ciekawą historię…. i długą! Uważa się, że miasto powstało w połowie V wieku, więc ma prawie 1600 lat. W tym czasie, oczywiście, był złoty wiek, kiedy miasto miało dużo władzy. Było to za czasów Republiki Weneckiej, od XIV do XVI wieku.

19. Dzwonnica San Marco, czyli dzwonnica, została zbudowana w XII wieku i zawaliła się w 1902 roku. Wieża została przebudowana tak, aby była dokładnie taka sama jak poprzednia. Ma 98,6 metra wysokości, co czyni ją piątą najwyższą dzwonnicą we Włoszech.

20. Pierwsza kobieta na świecie, która ukończyła studia, urodziła się w Wenecji w 1646 roku.

21. Słynny karnawał wenecki to czas w roku, w którym miasto przyjmuje największą liczbę turystów. Uważa się, że święto pochodzi z XII wieku i słynie z wyszukanych masek. Czy wiedziałeś, że istnieją trzy różne rodzaje masek?

22. W Wenecji jest 177 kanałów. Kanał Wielki w kształcie litery S jest największym i dzieli miasto na dwa rejony.

23. Być może najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Wenecja są gondole, tradycyjne łodzie używane od ponad 10 wieków. Każda z nich wykonana jest z 8 różnych gatunków drewna, a każda część jest symbolem jakiejś części Wenecji. Przykładowo przednia część reprezentuje sześć stref miejskich, tylna część to wyspa Giudecca, a środkowa to most Rialto.

24. Tylko 3-4 licencje dla gondolierów wydawane są co roku.

25. Gondolier może zarobić około 100 tys euro rocznie. Jednak obecnie w Wenecji jest tylko około 400 gondolierów, w porównaniu z około 10 tys. w XVI wieku.

26. Jazda na rowerze jest w Wenecji zabroniona.

27. Do znanych Wenecjan należą Marco Polo, Antonio Vivaldi i Casanova.

28. Miasto odwiedza 18 milionów turystów rocznie, średnio 50 tys. dziennie.

29. Postępujące zatapianie Wenecji sprawia, że miejscowi wyprowadzają się z miasta.

30. Czy wiesz, że włoskie słowo „Ciao” (cześć) miało weneckie korzenie? W przeszłości ludzie w Wenecji witali się nawzajem mówiąc „s-ciavo vostro”. Potem, rok po roku, powitanie stało się najpierw „s-ciao”, a następnie „ciao”.

31. W Wenecji jest około 350 gondoli. Średnio gondole mają 11 metrów długości i ważą około 600 kilogramów.

32. Piękne gondole nie są już głównym środkiem transportu Wenecjan, ale są najbardziej popularne wśród turystów. Są one prawdopodobnie głównym symbolem Wenecji, więc nie można przegapić wycieczki Gondolą podczas pobytu w mieście.

33. W 1608 roku Rada Dziesięciu Apostołów zatwierdziła noszenie masek tylko podczas karnawału. Ci, którzy złamali prawo, zostali mocno ukarani. Kary wahały się od dwóch lat więzienia do chłosty i przywiązania do filaru.

34. Maski karnawałowe nie są jedynymi rzeczami rzemieślniczymi typowymi dla Wenecji. Wyspa Murano słynie z produkcji pięknych kryształów i kawałków szkła. Możesz tam dotrzeć w 16 minut za pomocą promu.

35. Pierwsze kasyno publiczne na świecie zostało otwarte w Wenecji w 1638 roku.

Czytaj dalej: Most Westchnień w Wenecji

One thought on “35 Ciekawostek, Informacji i Faktów o Wenecji

  • Naprawdę pomocne, bardzo dziękuję.

Komentarze są wyłączone.