CiekawostkiEuropa

24 Najlepsze Ciekawostki o Rotterdamie

Miasto Rotterdam

Rotterdam jest prawie tak znany i uwielbiany jak Amsterdam. Jest to jedno z najciekawszych miast w Holandii, z wspaniałą architekturą i ogromnym portem. Zebraliśmy dla Was zabawne fakty, ciekawostki i informacje o Rotterdamie o których być może nie słyszeliście.

1. Rotterdam jest pełen rzek i kanałów, a wodna taksówka to świetny sposób na zwiedzanie miasta.

2. Biorąc pod uwagę wielkość i tonaż, port w Rotterdamie jest drugim co do wielkości na świecie, zaraz po porcie w Szanghaju.

3. Jimi Hendrix dał tylko jeden koncert w Holandii, który odbył się w Ahoy w Rotterdamie w 1967 roku.

4. Chociaż Amsterdam posiada system metra, Rotterdam jako pierwszy posiadał w pełni sprawny system metra.

5. Rotterdam jest jednym z najbardziej wielokulturowych miast w Holandii, goszczącym mieszkańców ponad 160 różnych narodowości.

6. Rotterdam ma 644 tysięcy mieszkańców.

7. Hoogstraat to najstarsza ulica Rotterdamu.

8. Burmistrz Ahmed Aboutaleb jest pierwszym burmistrzem w Holandii pochodzenia marokańskiego. Warto zauważyć, że w Holandii jest duża społeczność marokańska.

9. W 2009 roku prestiżowy przewodnik turystyczny Lonely Planet nazwał bar De Witte Aap przy Witte de Withstraat w Rotterdamie najlepszym barem na świecie.

10. Maastunnel jest najstarszym zanurzonym tunelem w Holandii. Budowa rozpoczęła się w 1937 roku, a projekt został ukończony w 1942 roku.

11. Port w mieście rozwijał się powoli, ale stabilnie dzięki swojej idealnej lokalizacji i stał się jedną z kluczowych siedzib firmy Dutch East India Company.

12. Szarlotka jest typowym holenderskim przysmakiem.

13. W Rotterdamie znajduje się 38 domów które mają postać sześcianu.

14. Ludzie, którzy mieszkają w Rotterdamie mają swoje nazwy do wszystkich architektonicznych rzeczy w mieście. Kiedy centrum miasta otrzymało zupełnie nowy obszar handlowy bez dachu, który znajdował się w dolnej części ulicy, wkrótce nazwano „rynną zakupową”.

15. Flaga Rotterdamu jest zielona, biała i zielona.

16. Rotterdam jest domem dla 68 klubów piłkarskich.

17. Duża statuetka artysty Paula McCarthy’ego, przedstawiająca Świętego Mikołaja z drzewkiem, nosi pseudonim „The Buttplug Gnome”.

18. Imprezy bractwa nie są czymś, co wiąże się tylko z amerykańskimi studenckimi filmami. Tak samo szalone są holenderskie stowarzyszenia studenckie. W Rotterdamie działa 6 różnych stowarzyszeń studenckich, których możesz być częścią jako student.

19. Rotterdam jest domem dla 73 mostów.

20. Dzisiaj Rotterdam jest dynamicznym i międzynarodowym miastem. Prawie połowa ludności miasta to ludność nieholenderska, a znaczna część pochodzi z krajów niezachodnich.

21. Rotterdam posiada największą liczbę profesjonalnych klubów piłkarskich w Holandii. Niestety nie oznacza to, że są one najlepsze.

22. Most Van Brienenoord jest największym mostem w Rotterdamie, a most Erasmus jest najbardziej znaną atrakcją i wizytówką Rotterdamu.

23. W Rotterdamie jest zakaz szczekania psów. Jeżeli Twój pies powoduje uciążliwość w okolicy lub w nocy, możesz liczyć na grzywnę w wysokości około 140 Euro.

24. Herb Rotterdamu zawierał kiedyś orła i trzy pszczoły. Było to w czasie, gdy Francuzi zajmowali Holandię czyli między 1795 a 1813 rokiem. Pokazało to, że miasto należało do dobrych miast w imperium francuskim.