Ciekawostki

10 ciekawostek o wężach

ciekawostki o wężach

Węże to grupa gadów, która występuje niemal na wszystkich kontynentach. Dzielą się na wiele gatunków, które różnią się nie tylko ubarwieniem i wielkością, ale również zachowaniem.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się ciekawostki na temat węży.

1. Węże nie mają powiek, a ich oczy są chronione przed czynnikami zewnętrznymi przez przezroczystą błonę.

2. W niektórych miejscach na świecie krew węża dodawana jest do alkoholu. W Japonii modny jest drink, do którego dodaje się bijące jeszcze serce z rozciętego przed momentem węża.

3. Węże nie przeżuwają pokarmu, tylko połykają go w całości, a potem trawią przez czas zależny od wielkości ofiary.

4. Obie części szczęki węża nie są ze sobą sztywno połączone, a w związku z tym węże potrafią połknąć ofiarę, która jest nawet cztery razy większa niż ich głowa.

5. Rozwidlony na dwie części język węża pozwala im określić z wielką dokładnością kierunek, z którego docierają do nich określone zapachy. Jest to bardzo ważny czynnik zarówno podczas polowania, jak i dla ich bezpieczeństwa.

6. W niektórych ze starożytnych cywilizacji węże były uważane za święte. Miało to miejsce zarówno w Chinach, jak i w Egipcie.

7. Kobry są w stanie wypluć jad na odległość nawet kilku metrów. Niezwykle ważne w kontakcie z nimi jest to, aby jad nie dostał się do oczu czy też nie miał styczności z otwartą raną.

8. Wąż rośnie, a w związku z tym musi regularnie zrzucać niepasującą już skórę. Dzieje się to nawet kilka razy w roku, a wtedy gady te pomagają sobie ocierając się o twarde powierzchnie.

9. Najbardziej jadowitym wężem na świecie jest tajpan pustynny. Występują na australijskich pustyniach, a jedna dawka jadu tego węża mogłaby zabić nawet sto osób. W Australii większość obywateli trzyma w lodówce antidotum na tego rodzaju ukąszenia.

10. Nazwa występującej w Afryce Czarnej Mamby pochodzi od koloru wnętrza jej pyska.