Ciekawostki

Muay Thai – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

Muay Thai

Muay Thai, czyli boks tajski, to dyscyplina sportowa, która stała się znana na całym świecie i można ją uprawiać również w Polsce. Polegająca na pełnym kontakcie w trakcie walki od lat 90. XX wieku przyciąga do siebie rodzimych kibiców. Skąd w ogóle się wzięła? Jej historia jest dłuższa, niż się może niektórym wydawać.

1. Ta sztuka walki wywodzi się ze starożytnej sztuki wojennej Muay Boran. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, które poświadczałyby informację o tym, że narodziła się ona w Tajlandii.

2. Dyscyplina ta bywa nazywana „nauką ośmiu kończyn” ze względu na wykorzystywanie przez zawodników pięści, łokci, kolan, goleni i stóp.

3. Sport zyskał sławę w XX wieku za sprawą imponującego zwycięstwa bokserów z Tajlandii, gdy tak właściwie powstał dwa tysiące lat temu.

4. W Tajlandii już pięcioletnie dzieci pojawiają się na ringu, by szkolić się w Muay Thai.

5. Przed rozpoczęciem walki nie można zapomnieć o tradycyjnych modlitwach i tańcach. Zawodnicy poprzez taniec dziękują swojemu trenerowi za przygotowanie do walki, zaś poprzez modlitwę proszę o bezpieczne przetrwanie pojedynku.

6. Podczas tańca zawodnik ubiera Mongkon – opaskę wykonaną ze 108 skręconych nici. Liczba ta jest uznawana za świętą w wierzeniach buddyjskich.

7. Bokserzy tajscy mają swój kodeks honorowy – przeciwnikowi należy okazywać szacunek, zaś ważnymi wartościami są przyjaźń, honor, tradycja oraz zasada fair play.

8. W sporcie tym nie ma stopni umiejętności, wyznacznikiem jest liczba wygranych walk.

9. Do światowej federacji Muay Thai należy ponad 70 krajów.

10. Polska mistrzyni w tej dyscyplinie, Joanna Jędrzejczyk, potrzebowała zaledwie sześciu miesięcy regularnych treningów, by sięgnąć po tytuł.

11. Boks tajski trenować mogą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, podczas pojedynków nie ma podziału na wiek, więc często koleżanki stają naprzeciw swoich kolegów. Wysyłanie dzieci na naukę tajskiego boksu i branie udziału w zawodach to często sposób rodziny na zdobycie jakichkolwiek pieniędzy na przeżycie.

12. Boks tajski jest sportem ringowym, styl ten rozgrywa się w stójce – zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce.

13. W Polsce istnieją dwie organizacje zajmujące się tym sportem: Polskie Zrzeszenie Muay Thai i Polska Komisja Muay Thai.spo