CiekawostkiEuropa

54 Fantastyczne Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Ciekawostki Wielka Brytania

Zjednoczone Królestwo znajduje się na kontynencie europejskim i obejmuje Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Kraj ten jest suwerennym państwem, którego stolicą jest Londyn. W całej Wielkiej Brytanii mieszka 63,1 mln osób, podczas gdy w Londynie mieszka 8,1 mln osób. Oto najlepsze ciekawostki, informacje i fakty o Wielkiej Brytanii jakie udało nam się zebrać.

Zobacz też -> Ciekawostki, informacje i fakty o Anglii

1. Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą, z Oceanem Atlantyckim na zachodzie, Morzem Północnym na północy, Kanałem La Manche na południu i Morzem Irlandzkim na zachodzie.

2. Morze Irlandzkie łączy Wielką Brytanię z Irlandią Północną. Flaga Zjednoczonego Królestwa składa się z biało-czerwonego symetrycznego krzyża z X za krzyżem. Błękit królewski obejmuje tło flagi.

3. Londyn posiada jeden z najstarszych systemów transportowych na świecie, a także jeden z największych. Na 270 funkcjonujących stacjach metra londyńskiego znajduje się ponad 400 schodów ruchomych.

4. Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Większość ludzi decyduje się na skrócenie go do łatwiejszego Llanfairpwll.

5. Stonehenge jest starsze niż piramidy. To położona na południu Anglii z najsłynniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Stonehenge powstało około 3000 roku p.n.e.

6. W Zjednoczonym Królestwie funt szterling jest oficjalną walutą obowiązującą w całym kraju.

7. Być może słyszeliście o ludziach w wieku 100 lat, którzy otrzymali telegram od Królowej. W dzisiejszych czasach jest to karta spersonalizowana i nie ogranicza się tylko do setnych urodzin – możesz ubiegać się o nią również na 105 urodziny – i na każdy rok urodzinowy po ukończeniu 105 roku życia.

8. Niektóre stereotypy mają swoje podstawy w rzeczywistości – i to jest jeden z nich. Brytyjczycy spożywają ponad 165 milionów filiżanek herbaty dziennie – to 20 razy więcej niż Amerykanie.

9. Prawie 60% ludzi w Wielkiej Brytanii to chrześcijanie.

10. Językiem urzędowym Zjednoczonego Królestwa jest język angielski. Istnieje jednak kilka języków regionalnych, które są uznawane, w tym walijski, irlandzki, kornwalijski i szkocki gaelicki.

11. W Zjednoczonym Królestwie znajduje się 28 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym łaźnia, Canterbury i Chester.

12. Zbudowany w 1080 roku Zamek Windsor jest nie tylko najstarszą rezydencją królewską w Wielkiej Brytanii, ale także największym domem królewskim na świecie.

13. Królowa Elżbieta II odwiedziła ponad 100 krajów pełniąc obowiązki służbowe, ale zadziwiające jest to, że nie musi posiadać paszportu. Brytyjskie paszporty są bowiem wydawane w imię królowej.

14. W kraju nie istnieje oficjalna religia, ale większość ludzi wyznaje jakąś formę chrześcijaństwa.

15. Legalne jest spożywanie alkoholu przez dzieci powyżej piątego roku życia w domu lub w innych prywatnych miejscach na terenie Wielkiej Brytanii.

16. Z powierzchnią 242 500 km kw., Wielka Brytania jest dość dużym krajem, ale w rzeczywistości nigdzie nie jest dalej niż 113 km od morza.

17. W pewnym momencie Imperium Brytyjskie, najbardziej rozległe imperium w historii świata, rządziło około 1/4 ludności świata i obejmowało około 1/4 całkowitego obszaru lądowego Ziemi.

Zobacz też -> Ciekawostki o Londynie

18. Wielka Brytania prowadziła wiele wojen, w tym druzgocące konflikty trwające przez długie dziesięciolecia. Jednak kraj ten był również zaangażowany w to, co ogólnie uważa się za najkrótszą wojnę w historii. Wojna Anglo-Zanzibarska 1896 trwała zaledwie 38 minut.

19. W Wielkiej Brytanii, gdzie co czwarty brytyjski dorosły jest otyły, wskaźnik otyłości w Europie jest najwyższy.

20. Zjednoczone Królestwo stworzyło kilka dyscyplin sportowych, w szczególności piłkę nożną, rugby i polo.

21. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil).

22. Jednym z najbardziej dziwacznych faktów kulturowych w Anglii jest to, że w rzeczywistości śmierć w Domu Parlamentym jest nielegalna.

23. Londyn był pierwszym miastem na świecie, które posiadało system metra.

24. Dzień Świętego Patryka jest świętem państwowym obchodzonym w Irlandii Północnej. Irlandczycy piją piwo i alkohole podczas jedzenia boczku i świętują na wielkich imprezach.

25. W 2011 roku, kiedy to książę Wilhelm i Katarzyna Middleton zostali małżeństwem, dzień ten był uważany za święto narodowe i wszyscy otrzymali dzień wolny od pracy i nauki w szkole.

26. W Szkocji boks świętuje się co roku w dzień po Bożym Narodzeniu. Upamiętnia on dzień, w którym pracownicy otrzymywali prezenty od pracodawców. Dziś jest to po prostu święto i często nie jest obchodzone zbyt ekstrawagancko.

27. Big Ben w Londynie tak naprawdę nie odnosi się do zegara. Big Ben to dzwon, który znajduje się w wieży zegarowej.

28. Spośród krajów europejskich tylko Irlandia i Finlandia mają wyższy odsetek zawałów serca niż Wielka Brytania.

29. Historyczne Towarzystwo Genealogiczne Nowej Anglii w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych szacuje, że nawet 50 milionów Amerykanów może mieć swoje korzenie od króla Edwarda III.

30. Książę William zapłacił kiedyś 320 dolarów (200 funtów) za Kate Middleton podczas „aukcji niewolników” na imprezie o tematyce Harry’ego Pottera.

31. Około 30% dzisiejszych Londyńczyków urodziło się poza Wielką Brytanią.

32. Pałac Buckingham w Anglii posiada własny komisariat policji.

33. W Anglii jest więcej kur niż ludzi.

Zobacz też -> Zdjęcia ze Szkocji i ciekawostki

34. Pierwszy król Anglii, William Zdobywca ustanowił prawo, że wszyscy muszą być w łóżku do godziny 20:00.

35. Szacuje się, że każdego roku w Londynie ginie ponad 80 tysięcyparasoli.

36. Anglia jest najludniejszym krajem w Wielkiej Brytanii.

37. W 2016 roku obywatele zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

38. Pomiędzy Anglią a Francją jest odległość tylko 34 km, a kraje te są połączone tunelem pod kanałem La Manche, który został otwarty w 1994 roku. Jest to drugi co do długości tunel podziemny na świecie. Pierwszym jest japoński tunel Seikan.

39. W Wielkiej Brytanii co roku odbywają się zawody związane z walcowaniem sera, które polegają na zjeździe z Coopers Hill po rundzie Double Gloucester. Zwycięzca zatrzymuje ser.

40. W Wielkiej Brytanii istnieje usługa „Wynajem żałobników”, która wypełni Twój pogrzeb fałszywymi przyjaciółmi.

41. Z 500 odnotowanymi przypadkami upiornych spotkań, York, Northern England, jest najbardziej nawiedzonym miastem w Wielkiej Brytanii i jednym z najbardziej nawiedzonych na świecie.

42. Słowo „Wielka Brytania” wywodzi się od nazwy plemienia celtyckiego – Brytonów.

43. Słowo „Anglia” pochodzi od angielskiego słowa „Angle-land” lub „Angli” lub „Angles”, czyli plemię Wikingów, które przeszło przez Morze Północne i osiedliło się na wschodzie i północy. Francuska nazwa Anglii, Angleterre, również dosłownie oznacza „Land of the Angles”.

44. Dla Brytyjczyków pozycja monarchy jest prawdopodobnie jednym z najmniej bezpiecznych zawodów w historii. Królowie angielscy zostali zabici w bitwie (Harold), ścięci (Karol I), zamordowani (Wilhelm II), zamordowani przez niegodziwego wuja (Edward V) i strąceni przez królową i jej kochanka (Edward II).

45. Buldog jest także czasami używany jako symbol Wielkiej Brytanii, związany z buntem Winstona Churchilla wobec nazistowskich Niemiec.

46. Margaret Thatcher została pierwszą kobietą na stanowisku premiera w Wielkiej Brytanii w 1979 roku.

47. Brytyjskie statki przewiozły ponad dwa miliony niewolników z Afryki do Indii Zachodnich.

48. Bitwa pod Waterloo zakończyła wojny napoleońskie i wyznaczyła początek Pax Britannica.

49. Po dwukrotnym zawetowaniu członkostwa przez Francję, w 1973 roku Wielka Brytania przystąpiła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

50. W Zjednoczonym Królestwie obowiązują trzy różne systemy prawne: Prawo angielskie, prawo Irlandii Północnej i prawo szkockie.

51. Londyn jest jednym z zaledwie dwóch miast powyżej 50. równoleżnika z ponad pięcioma milionami mieszkańców. Drugim takim miastem jest Moskwa.

52. Królowa Elżbieta została najdłużej rządzącą monarchą w Wielkiej Brytanii w 2015 roku.

53. Oficjalnym językiem kraju jest angielski, z licznymi dialektami używanymi we wszystkich czterech krajach.

54. London Eye według szacunków, średnio corocznie odwiedza go około 3,75 miliona osób. London Eye jest jednym z najpopularniejszych punktów turystycznych w Londynie, a także jednym z najwyższych obserwatoriów kołowych na świeci

Czytaj dalej: Ciekawostki o Wielkiej Brytanii