CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Szkocji dla Dzieci

Dunrobin zamek Szkocja

Szkocja to kraj położony w północno-zachodniej Europie. Jest częścią Wielkiej Brytanii, razem z Anglią, Walią i Irlandią Północną. Graniczy z Anglią od południa i Morzem Północnym od północy i zachodu. Szkocja ma długą i bogatą historię, a jej kultura jest unikalna i charakterystyczna.

Jest znana z pięknych krajobrazów i słynnych zabytków, takich jak zamki i katedry. Jest też domem dla wielu różnych grup etnicznych i języków, w tym języka szkockiego i gaelickiego. Poznajcie ciekawostki o Szkocji które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci:

1. Skara Brae, położona na wyspie Orkady, jest najbardziej kompletną wsią neolitów w Europie. Jest to również najstarszy budynek w Wielkiej Brytanii, pochodzący z 3100 roku p. n. e.

2. Uniwersytet St Andrews, założony w 1413 roku, jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii po Oxfordzie i Cambridge. W 1862 r. przyjęła pierwszą studentkę w Wielkiej Brytanii. To tutaj również w 1882 r. powstał pierwszy na świecie związek studencki, a najstarszy na świecie budynek związkowy studentów został zbudowany specjalnie w 1889 r. przez Teviot Row na Uniwersytecie w Edynburgu.

3. Szkocja była niepodległym krajem do 1603 roku. Wtedy królewiątko Szkocji stał się królem Anglii (nie odwrotnie), ale ten kraj połączył swoje rządy dopiero w 1707 roku, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii.

4. Założone w 1498 r. Stowarzyszenie Porterów Brzegów w Aberdeen jest najstarszym na świecie przedsiębiorstwem transportowym.

5. Poczta w Sanquharze, założona w 1712 roku, uważana jest za najstarszy urząd pracy na świecie.

6. Bank Szkocji, założony w 1695 r., jest najstarszym zachowanym bankiem w Zjednoczonym Królestwie. Był on również pierwszym bankiem w Europie, który wydrukował swoje własne banknoty, co jest funkcją, jaką pełni do dziś.

7. Aberdeen Harbour Board jest najstarszą zarejestrowaną firmą w Wielkiej Brytanii, założoną w 1136 roku.

8. Założona w 1908 r., RAF Leuchars in Fife jest najstarszą nieprzerwanie działającą wojskową bazą lotniczą na świecie.

9. Szkot William Paterson (1658-1719) był inicjatorem i współzałożycielem Banku Anglii. Później próbował bezskutecznie stworzyć pierwszą kolonię Szkocji zwaną „Nową Kaledonią” na Istemusie Panamy, aby ułatwić wymianę handlową z Dalekim Wschodem.

10. W 1794 roku szkocki inżynier William Murdoch zbudował pierwszy w historii dom, który był oświetlony gazem.

11. Edynburg był pierwszym miastem na świecie z własną straż pożarną w 1824 roku.

12. Encyklopedia Britannica, najstarsza zachowana na świecie encyklopedia i jedna z najbardziej naukowych encyklopedii, została wydana po raz pierwszy w latach 1768-1771 w Edynburgu. Pierwsze dziewięć pierwszych edycji powstały w Szkocji. Od 1901 r. redagowano ją w sposób spójny w Nowym Jorku i Londynie.

13. W 1810 roku Henry Duncan założył w Ruthwell koło Dumfries pierwszy na świecie komercyjny bank oszczędnościowy.

14. W 1816 roku w Nowym Lanarku otwarto pierwszą na świecie szkołę dla niemowląt, założoną przez filozofa i pedagoga Roberta Owena.

15. Magazyn Forbes został założony w 1917 roku w Nowym Jorku przez urodzonego w Szkocji dziennikarza Bertie Charlesa Forbesa.

Czytaj dalej-> Ciekawostki o Szkocji