15 zaskakujących ciekawostek o Szkocji

szkocja ciekawostki

„Braveheart” był właściwie przydomkiem Roberta Bruce’a, a nie Williama Wallace’a. Oto najlepsze ciekawostki fakty oraz mało znane informacje o Szkocji.

Zobacz też -> Wyjątkowe zdjęcia ze Szkocji 

1. Szkot John Logie Baird stworzył 2 października 1925 roku pierwszy na świecie obraz telewizyjny, natomiast Szkot Alexander Graham Bell w lutym 1876 roku wynalazł telefon w Bostonie.

2. Małe szkockie miasto Bonnybridge stało się stolicą UFO na całym świecie. Każdego roku w mieście odnotowuje się ponad 300 niezidentyfikowanych latających obiektów.

3. Szkocja jest domem dla najwyższego żywopłotu na świecie.

4. W Partick rozegrano pierwszą międzynarodową grę w piłkę nożną.

5. Ale piłka nożna została zakazana przez króla Jakuba I.

6. Od 1 lipca 1999 roku Szkocja ma swój własny parlament, po raz pierwszy od 1707 roku.

7. Znajduje się tu najstarsze drzewo w Europie, które ma ponad 3000 lat.

8. Szkoci wymyślili golfa.

9. Słyszałeś o Loch Ness, a teraz poznaj Moraga, potwora Locha Morara. Jezioro w którym być może pływa jest głębsze niż Loch Ness.

10. W Stanach Zjednoczonych mieszka tak wiele osób z dziedzictwem szkockim, ile mieszka w Szkocji.

11. Szkocja posiada trzy oficjalnie języki: angielski, szkocki i Gaelicki.

12. Oficjalną religią Szkocji jest chrześcijaństwo, a kościoły tradycyjnie nazywane są „kirkami”.

13. Szkocja słynie z whisky, znanej poza Szkocją jako szkocka Whisky. Niewiele osób wie, że whisky została wynaleziona w Chinach i po raz pierwszy destylowana przez mnichów w Irlandii na początku XV wieku przed dotarciem do Szkocji 100 lat później.

14. Najbardziej niesławne szkockie danie to haggis, zazwyczaj wyrabiane z owczych podrobów (serce, wątroba i płuca), rozdrobnione z cebulą, owsianką, przyprawami korzennymi i solą, wymieszane z pożywieniem i tradycyjnie gotowane w żołądku zwierzęcia przez około godzinę. Haggis może być bardzo starożytnym przepisem europejskim. Chociaż nie wiadomo, skąd pochodzi, podobne danie zostało wspomniane w Grecji około 2 500 lat temu.

15. Wśród wynalazków szkockich można wymienić asfalt (1820), wodoodporny płaszcz przeciwdeszczowy (1823) i oponę pneumatyczną (1887).

Czytaj dalej: Ciekawostki o Szkocji

4.5/5 - (liczba ocen: 46)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.