CiekawostkiEuropa

Szkocja – Ciekawostki Turystyczne i Historyczne

Szkocja ciekawostki turystyczne historyczne

Zielone lasy, strzeliste góry, rozległe jeziora i żywa kultura tworzą ten niesamowity kraj jakim jest Szkocja! Szkocja słynie z niezwykłego piękna przyrody. Jej majestatyczne krajobrazy są znane na całym świecie. Nawet krótki pobyt w tym kraju pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego jest on uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie. Zobaczysz wdzięczną panoramę Edynburga, otoczoną przez Zamek Edynburski i Arthur’s Seat, wygasły wulkan, który góruje nad stolicą. Możesz też wybrać się na północ na wyspę Skye, gdzie zachwycą Cię potężne wzgórza Cuillin. A jeśli chcesz zobaczyć najlepsze plaże w Szkocji, odwiedź Loch Lomond. Dołącz do ekscytującej przygody w naszych ciekawostkach turystycznych i historycznych na temat Szkocji.

Oficjalnym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec.

Szkocja ma ponad 600 kilometrów kwadratowych jezior słodkowodnych, w tym słynne jezioro Loch Ness.

Najkrótszy regularny lot świata ma półtora kilometra i wyznaczony jest z Westray do Papa Westray na Wyspach Orkney w Szkocji. Lot trwa 1 minutę i 14 sekund.

Szkocja posiada około 790 wysp, z czego 130 jest zamieszkałych.

Edynburg, stolica Szkocji, to miasto, w którym starość miesza się z nowoczesnością. Z jednej strony można tu podziwiać historyczne zabytki, takie jak Royal Mile i zamek, a z drugiej nowoczesne budynki i sklepy. Przyroda też ma tu swoje miejsce, tworząc niepowtarzalny krajobraz.

Mauzoleum Hamilton w South Lanarkshire ma najdłuższe echo spośród wszystkich konstrukcji stworzonych przez człowieka na świecie i trwa 15 sekund.

W regionie Highlands można zobaczyć jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów w Europie. Niekończące się wzgórza i szczyty górskie tworzą niezapomniany widok. Kręte drogi wśród gór zapewniają niezwykłe doświadczenia podczas jazdy.

Szkocja jest obecnie drugim co do wielkości krajem w Wielkiej Brytanii, po Anglii.

Edynburg był pierwszym miastem na świecie, które posiadało własną straż pożarną.

Odległa o niecałe 6 godzin jazdy samochodem od Edynburga, w północno-zachodniej części Szkocji, wyspa Skye jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika. Jej dziewicze krajobrazy zachwycą miłośników przyrody, którzy będą mogli podziwiać jurajskie widoki.

Ciekawostki historyczne Szkocji

szkocja-20

Szkocja jest zamieszkiwana od 12 tysięcy lat i ma bogatą historię. W 43 roku n.e. Rzymianie z powodzeniem najechali Brytanię i często walczyli z rdzennymi Szkotami, zwanymi Kaledończykami.

Neolityczna osada Skara Brae, na wyspie Orkady, jest najstarszą budowlą w Wielkiej Brytanii, pochodzącą z 3100 r. p. n. e.

Zapisana historia Szkocji rozpoczęła się wraz z nadejściem Imperium Rzymskiego około 124 r. n.e.. Mimo zbudowania dwóch imponujących fortyfikacji – Muru Hadriana, który miał bronić północnej granicy i Wału Antoninów przez środkową Szkocję – Rzymianie nigdy tak naprawdę nie podbili Kaledonii. Nie mogąc pokonać Kaledończyków i Piktów, Rzymianie ostatecznie wycofali się i z czasem oddalili od Brytanii.

Wikingowie byli doskonałymi żeglarzami i około 800 roku n.e. zaczęli migrować z Norwegii i Danii, pokonując Morze Północne, aby handlować i osiedlać się w Szkocji. Podczas gdy Wikingowie zaczęli osiedlać się na zachodzie, Piktowie tworzyli nowe królestwo – Królestwo Alby.

Kenneth McAlpin (810-858) nie był, jak się powszechnie twierdzi, pierwszym królem Szkocji. W 842 r. McAlpin wykorzystał sytuację Piktów, którzy zostali poważnie osłabieni militarnie przez najazdy Wikingów, i zjednoczył królestwo Galów z królestwem Piktów. Ale choć rządził całą Szkocją na północ od rzeki Forth, to na północy i Wyspach duże części kraju wciąż były w rękach Wikingów, a na południu rządzili Anglosasi.
Ale McAlpin był określany jako król Piktów – tytuł ten nadano mu podczas koronacji na Moot Hill w Scone, Perthshire, w 843 roku n.e. Dopiero za panowania Donalda II (889-900) monarcha stał się znany jako król Alby.

Uwieczniony w fikcyjnej opowieści Szekspira, Makbet jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych wczesnych królów szkockich. Makbet rządził jako król Alby od 1040 roku do swojej śmierci w bitwie w 1057 roku.

Szkocja do 1603 roku miała swoją własną monarchę. Po śmierci Elżbiety I, James VI został Jamesem I Anglii, rządząc dwoma krajami.

W 1707 roku podpisano Akt Unii, co oznaczało, że Szkocja, Anglia i Walia były teraz jednym państwem z jednym monarchą – znanym jako Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.

W 1745 roku Karol Edward Stuart, udał się do Szkocji, aby odzyskać tron, który jego dziadek, niegdyś król Anglii, Irlandii i Szkocji, stracił w 1668 roku. Popierało go wiele szkockich klanów, ale mimo początkowych zwycięstw zostali pokonani w bitwie pod Culloden w 1746 roku.

Szkoccy żołnierze odegrali znaczącą rolę w I wojnie światowej, a Glasgow po stronie Clyde było ważnym ośrodkiem również w czasie wojny – produkty ze stoczni, hut i odlewni żelaza były kluczowe dla działań wojennych.

Czytaj dalej-> Ciekawostki o Szkocji