Szkocja – Ciekawostki Turystyczne i Historyczne
Zielone lasy, strzeliste góry, rozległe jeziora i żywa kultura tworzą ten niesamowity kraj jakim jest Szkocja! Szkocja słynie z niezwykłego piękna przyrody. Jej majestatyczne krajobrazy są znane na całym świecie. Nawet krótki pobyt w tym kraju pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego jest on uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie. Zobaczysz wdzięczną panoramę Edynburga, otoczoną przez Zamek Edynburski i Arthur’s Seat, wygasły wulkan, który góruje nad stolicą. Możesz też wybrać się na północ na wyspę Skye, gdzie zachwycą Cię potężne wzgórza Cuillin. A jeśli chcesz zobaczyć najlepsze plaże w Szkocji, odwiedź Loch Lomond. Dołącz do ekscytującej przygody w naszych ciekawostkach turystycznych i historycznych na temat Szkocji.
Oficjalnym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec.
Szkocja ma ponad 600 kilometrów kwadratowych jezior słodkowodnych, w tym słynne jezioro Loch Ness.
Najkrótszy regularny lot świata ma półtora kilometra i wyznaczony jest z Westray do Papa Westray na Wyspach Orkney w Szkocji. Lot trwa 1 minutę i 14 sekund.
Szkocja posiada około 790 wysp, z czego 130 jest zamieszkałych.
Edynburg, stolica Szkocji, to miasto, w którym starość miesza się z nowoczesnością. Z jednej strony można tu podziwiać historyczne zabytki, takie jak Royal Mile i zamek, a z drugiej nowoczesne budynki i sklepy. Przyroda też ma tu swoje miejsce, tworząc niepowtarzalny krajobraz.
Mauzoleum Hamilton w South Lanarkshire ma najdłuższe echo spośród wszystkich konstrukcji stworzonych przez człowieka na świecie i trwa 15 sekund.
W regionie Highlands można zobaczyć jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów w Europie. Niekończące się wzgórza i szczyty górskie tworzą niezapomniany widok. Kręte drogi wśród gór zapewniają niezwykłe doświadczenia podczas jazdy.
Szkocja jest obecnie drugim co do wielkości krajem w Wielkiej Brytanii, po Anglii.
Edynburg był pierwszym miastem na świecie, które posiadało własną straż pożarną.
Odległa o niecałe 6 godzin jazdy samochodem od Edynburga, w północno-zachodniej części Szkocji, wyspa Skye jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika. Jej dziewicze krajobrazy zachwycą miłośników przyrody, którzy będą mogli podziwiać jurajskie widoki.
Ciekawostki historyczne Szkocji
Szkocja jest zamieszkiwana od 12 tysięcy lat i ma bogatą historię. W 43 roku n.e. Rzymianie z powodzeniem najechali Brytanię i często walczyli z rdzennymi Szkotami, zwanymi Kaledończykami.
Neolityczna osada Skara Brae, na wyspie Orkady, jest najstarszą budowlą w Wielkiej Brytanii, pochodzącą z 3100 r. p. n. e.
Zapisana historia Szkocji rozpoczęła się wraz z nadejściem Imperium Rzymskiego około 124 r. n.e.. Mimo zbudowania dwóch imponujących fortyfikacji – Muru Hadriana, który miał bronić północnej granicy i Wału Antoninów przez środkową Szkocję – Rzymianie nigdy tak naprawdę nie podbili Kaledonii. Nie mogąc pokonać Kaledończyków i Piktów, Rzymianie ostatecznie wycofali się i z czasem oddalili od Brytanii.
Wikingowie byli doskonałymi żeglarzami i około 800 roku n.e. zaczęli migrować z Norwegii i Danii, pokonując Morze Północne, aby handlować i osiedlać się w Szkocji. Podczas gdy Wikingowie zaczęli osiedlać się na zachodzie, Piktowie tworzyli nowe królestwo – Królestwo Alby.
Kenneth McAlpin (810-858) nie był, jak się powszechnie twierdzi, pierwszym królem Szkocji. W 842 r. McAlpin wykorzystał sytuację Piktów, którzy zostali poważnie osłabieni militarnie przez najazdy Wikingów, i zjednoczył królestwo Galów z królestwem Piktów. Ale choć rządził całą Szkocją na północ od rzeki Forth, to na północy i Wyspach duże części kraju wciąż były w rękach Wikingów, a na południu rządzili Anglosasi.
Ale McAlpin był określany jako król Piktów – tytuł ten nadano mu podczas koronacji na Moot Hill w Scone, Perthshire, w 843 roku n.e. Dopiero za panowania Donalda II (889-900) monarcha stał się znany jako król Alby.
Uwieczniony w fikcyjnej opowieści Szekspira, Makbet jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych wczesnych królów szkockich. Makbet rządził jako król Alby od 1040 roku do swojej śmierci w bitwie w 1057 roku.
Szkocja do 1603 roku miała swoją własną monarchę. Po śmierci Elżbiety I, James VI został Jamesem I Anglii, rządząc dwoma krajami.
W 1707 roku podpisano Akt Unii, co oznaczało, że Szkocja, Anglia i Walia były teraz jednym państwem z jednym monarchą – znanym jako Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.
W 1745 roku Karol Edward Stuart, udał się do Szkocji, aby odzyskać tron, który jego dziadek, niegdyś król Anglii, Irlandii i Szkocji, stracił w 1668 roku. Popierało go wiele szkockich klanów, ale mimo początkowych zwycięstw zostali pokonani w bitwie pod Culloden w 1746 roku.
Szkoccy żołnierze odegrali znaczącą rolę w I wojnie światowej, a Glasgow po stronie Clyde było ważnym ośrodkiem również w czasie wojny – produkty ze stoczni, hut i odlewni żelaza były kluczowe dla działań wojennych.