Ciekawostki

20 interesujące ciekawostki ze świata nauki

mikroskop

W liceum uczymy się o niesamowitych naukach ścisłych – jak teoria względności Einsteina czy replikacja DNA. Wiedza, którą tam zdobywamy, stanowi fundament dla wszystkich innych niesamowitych rzeczy, które staramy się zgłębiać. Ale nauka nie kończy się w liceum. Poznaj zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o świecie nauki!

1. Ptaki potrafią wyczuć zbliżające się tornado, a mianowicie słyszą, gdy nadciąga. Mają możliwość szybkiej ewakuacji, a kiedy wiatr ustaje, wracają do swoich gniazd. Potwierdziły to badania amerykańskich ptaków, a dokładnie odmiany lasówek, które przed tornadem potrafią ostrzegać infradźwiękami.

2. W procesie oswojenia koni zachodziły różne zmiany dotyczące mięśni, spokoju ducha, wydajności, zachowań społecznych, reakcji strachu i współdziałania. Ślady tych zmian, które zaobserwowane zostały w 125 genach, uczeni opisali w „PNAS”. Zidentyfikowali oni bowiem zmiany zachodzące w kodzie DNA, które pomogły zamienić starożytne konie – podobne jak te, przedstawione na malarstwie naskalnym – w dzisiejszych rekordzistów.

3. Wynalazcy od wielu lat z uwagą skupiają się np. herbacie, kawie czy piwu. Z ich obserwacji wysnuć można interesujące wnioski. Dużo niewiadomych jest ukrytych nawet w zwykłej herbacie. Albert Einstein poświęcił fragment opublikowanego przez nauki przyrodnicze artykułu z roku 1926. Chodzi tu o „paradoks fusów”, a dokładnie zjawisko, które zachodzi podczas mieszania herbaty.

4. Zmarszczki, które z biegiem lat tworzą się na naszej twarzy, mają nietypowe znaczenie w kontaktach międzyludzkich. Wynika to z zasady, w jaki sposób zaprogramowany jest nasz mózg. To właśnie nasze spojrzenie i zmieniający się z wiekiem wygląd otaczających je zmarszczek pozwala nam na prawidłowy odczyt emocji u innych osób.

5. Osłonna warstwa, którą pokrywa żółty ser okazuje się być jadalna. Zespół naukowy z Politechniki w Walencji w Hiszpanii wynalazł technologię produkcji jadalnych osłon na sery żółte. Bazuje opiera się na ziołach, m.in. na oregano i rozmarynie.

6. Nastolatki, które za mało śpią, mogą nabawić się otyłości w życiu dorosłym. Większość osób boryka się z tym problemem, czego konsekwencją może być np: przysypianie na lekcjach. Według najnowszych badań, osoby te są w dużo większym stopniu zagrożone otyłością niż wysypiający się rówieśnicy.

7. Tatuaż jako bateria? Czy to możliwe, Przy mocno intensywnym wysiłku fizycznym, w naszym organizmie wytwarza się więcej potu, który zawiera kwas mlekowy. Wykorzystuje to bateria w postaci nanoszonego na skórę „tatuażu”, sporządzona przez doktora Wenzhao Jia z University of California w San Diego. Na razie ilość wytwarzanej energii jest znikoma, jednak grupa z kalifornijskiego uniwersytetu pracuje nad zwiększeniem wydajności i efektywności prac, co mogłoby umożliwić zasilanie niewielkich urządzeń elektronicznych.

8. Pustynie pochłaniają z atmosfery dużo węgla. Dzieje się to za sprawą rejonów pustynnych na Ziemi, które znajdują się w szerokim pasie wzdłuż równika. W według różnych źródeł każdego roku spada tam do 300 mm opadów rocznie. Wraz z regionami półpustynnymi, gdzie opady są dwa razy większe, stanowią one niemal połowę lądów na Ziemi.

9. Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie przedstawili ciekawą hipotezę. Wysokie wskaźniki otyłości wśród mężczyzn żyjących w dobrze usytuowanych społeczeństwach są efektem zachwiania równowagi hormonalnej, a mianowicie, zbyt dużej ilości estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych.

10.Uniwersytet z Brazylii opracował metodę wykrywania fałszerstwa kawy. Oznacza to, że test z 95-procentową dokładnością potrafi odczytać czy kawa jest czysta, czy zostały do niej dodane inne składniki takie jak: kukurydza, jęczmień, pszenica, soja, ryżu, fasola, jagody acai, brązowy cukier czy syrop skrobiowy.

11. Wynalezienie teleskopu przypisuje się na rok 1608. Współczesny nie zmienił się praktycznie w ogóle.

12. Broń należy do najstarszych odkryć na świecie. Opracowywali ją uczeni rzemieślnicy.

13. W miesiącu styczniu Ziemia znajduje się najbliżej Słońca.

14. Rolety, które posiadamy w domu, służą do ochrony przed słońcem. Zasłaniając okna sprawiają, że w pokoju robi się ciemno. Jeżeli jednak w rolecie znajdziemy nawet małą dziurkę, to promień światła, który przez nią wpada ma szczególne cechy, a mianowicie, przenosi odwrócony obraz zewnętrznego świata, na przeciwną ścianę. Metoda ta, została opracowana i opisana w roku 1086 przez chińskiego astronoma Szen Kua, dziś nosi nazwę camera obscura.

15. Botulina, zwana jadem kiełbasianym jest najsilniejszą znaną trucizną na świecie.

16. Zegar Galileusza odmierzał czas przy pomocy wahadła, ale tylko wtedy, kiedy ruszyłeś go palcem.

17. Holenderscy farbiarze wykształcili w XVII Anglików metody barwienia wełny. Do tego czasu Anglicy wysyłali swoje tkaniny do farbowania za granicę.

18. Lampy łukowe, które zostały wynalezione w 1847 roku. Dawały one bardzo jaskrawe światło, które prowadziło do ślepoty.

19. Koty posiadają pionowe źrenice w oczach, aby widzieć lepiej w złym świetle. Dzięki temu zmysłowi mogą regulować ruch powiek poprzez ilość wpadającego do oka światła.

20. Choroba beri – beri, wynikała z tego, że mieszkańcy Azji żywili się tylko i wyłącznie białym ryżem. Ryż ten nie zawierał w sobie witaminy B1, która jest niezbędnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania organizmu.