Ameryka Południowa

19 ciekawostek o mieście Rio de Janeiro w Brazylii

Rio de Janeiro ciekawostki

Znacie Rio – w 2016 roku odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie, miasto samby i karnawału, królestwo pięknych ludzi i niesamowite plaże. Ale co naprawdę wiesz o drugiej najludniejszej gminie w Brazylii (po Sao Paulo)? Poniżej przedstawiamy fakty, ciekawostki i fascynujące informacje na temat Rio de Janeiro. Oto ciekawostki, fakty i informacje o Rio de Janeiro.

1. W styczniu 1502 r. portugalski odkrywca Gaspar de Lemos po raz pierwszy przybył do Rio. Legenda głosi, że Lemos pływał po Zatoce Guanabara, kiedy wymyślił nazwę miasta, pomylił zatokę jako ujście dużej rzeki.

2. Rio de Janeiro oznacza styczniową rzekę, ale w rzeczywistości jest ona zatoką. Rio de Janeiro. To bardzo poetycka nazwa miasta, przez które przepływa ponad 200 rzek. Ale do jakiej rzeki się ona odnosi? No cóż, odpowiedź brzmi: żadenej z nich.

3. Przez pięć dni w roku miasto jest zarządzane przez mitycznego błazna o imieniu Król Momo. Rio eksploduje energią i kolorystyką w ciągu pięciu dni przed Środą Popielcową, kiedy miliony ludzi wychodzą na ulice, by wziąć udział w największym na świecie karnawale. Impreza rozpoczyna się w piątek, kiedy burmistrz przekazuje klucze do miasta człowiekowi ukoronowanemu na króla Mama, mitycznemu błaznowi, który pełni rolę głowy uroczystości.

4. W Rio znajduje się ponad 1000 slumsów, w których żyje prawie jedna czwarta mieszkańców. Skromni mieszkańcy Rio żyją w fawelach od końca XIX wieku, będąc najbardziej przystępną cenowo opcją mieszkaniową. To tam, w fawelach, byli afrykańscy niewolnicy i ich potomkowie po raz pierwszy stworzyli styl muzyczny, który teraz znamy pod nazwą samby.

5. Pomnik Chrystusa Odkupiciela został wybrany jednym z siedmiu nowych cudów świata.
W Rio nie brakuje naturalnego piękna, ale jego najbardziej cenioną cechą jest nie tylko sztuka. Został wybrany jednym z 7 nowych cudów świata w 2007 roku, obok arcydzieł, takich jak Koloseum Rzymskie i Taj Mahal.

6. Rio, z ponad 50 kilometrami białymi i złotymi piaszczystymi plażami, jest brazylijską stolicą turystyki.

7. Czy znasz najpopularniejsze osoby z Rio? Oto lista: Ronaldo (piłkarz), Anderson Silva (MMA), Tom Jobin (muzyk), Vinicius de Moraes (muzyk/), Oscar Niemeyer (architekt).

8. Portugalczycy byli pierwszymi europejskimi odkrywcami, ale Francuzi byli pierwszymi osadnikami. W 1555 roku francuski arystokrata Nicolas Durand de Villegagnon, sponsorowany przez Henryka IV, założył fort na wyspie w Zatoce Guanabara.

9. W latach 1690. poszukiwacze odkryli w Brazylii złoto, a kilkadziesiąt lat później diamenty. Jako najbliższy port kopalni, Rio przeżyło rozkwit – zauważyli to Francuzi. Już w 1710 roku, wplątani w wojnę z Portugalczykami, wysłali wojska do ataku. Grupa ta poniosła klęskę, ale inni wrócili lepiej uzbrojeni w następnym roku. Tym razem odnieśli sukces, bombardując Rio aż do ucieczki portugalskiego gubernatora, zabierając ze sobą większość ludności.

10. W Rio istnieje ponad 200 szkół samby. Każdego roku miasto odwiedza ponad 3 miliony turystów z całego świata.

11. W Rio znajduje się ósma co do wielkości biblioteka na świecie. Był listopad 1807 roku, a rodzina królewska Portugalii musiała podjąć trudną decyzję – uciec przed Napoleonem i jego oddziałami do Rio de Janeiro w Brazylii. Około 15 000 osób spośród członków rodziny i pracowników wyruszyło do Brazylii na 14 statkach. Wraz z nimi powstał jeden z najważniejszych bogactw: Biblioteka Królewska i jej 60.000 przedmiotów.

12. Rio ma przydomek – Cidade Maravilhosa czyli 'cudowne miasto’.

13. Mieszkańcy Rio są jednymi z najszybciej wsiadających i wysiadających autobusów. Jazda autobusem w Rio nie jest jednak tak prostym doświadczeniem, na jakie można mieć nadzieję. Kierowcy autobusów nie są do końca ostrożnymi, wiarygodnymi kierowcami i często zostawiają pasażerów w tyle, jeśli nie są wystarczająco szybcy, aby wsiąść do autobusu.

14. W Rio znajduje się największy las miejski na świecie. Rio to duże miasto, liczące ponad 6 milionów mieszkańców, ale może czuć się jak w małym miasteczku, zwłaszcza gdy znajdziesz się w środku lasu, pod ciężko uderzającą kaskadą wodospadu. Powodem tego jest fakt, że w Rio znajduje się największy las miejski na świecie, Floresta da Tijuca.

15. Rio było niegdyś jedyną europejską stolicą poza Europą. Rozpaczliwe czasy wymagają desperackich działań, przynajmniej tak było w Domu Joao VI. Miało to miejsce w 1807 r., a wojska Napoleona coraz bardziej zbliżały się do inwazji na Portugalię, aby małe państwo nadbrzeżne ugięło się pod rządami Francji. Dom João VI nie chciał niczego takiego, a zamiast tego spakował torby i przeniósł całe królestwo do Rio w latach 1808-1821, kiedy to królewscy mogli bezpiecznie wrócić do domu.

16. Mieszkańcy Rio nazywają się carioca (nazwa ta jest również czasami stosowana jako przymiotnik do samego miasta). Pojęcie etymologii jest kwestionowane: niektórzy twierdzą, że pochodzi ono z kari ola lub „domu białego człowieka” w miejscowym języku Tupi, być może w nawiązaniu do kamiennego domu zbudowanego przez wczesnego portugalskiego handlowca, który wyglądał inaczej niż rodzime lokale mieszkalne. Ale kari może również pochodzić z ryby znanej jako acari, których skale refleksyjne, niektórzy twierdzą, może sugerować pancerz europejski.

17. Impreza karnawałowa w Rio jest największym karnawałem na świecie. Według Księgi Rekordów Guinnessa, w 2004 roku najsłynniejsza impreza w mieście przyciągnęła rekordową liczbę 400 tysięcy zagranicznych gości, stając się największą imprezą karnawałową na świecie.

18. Sztuka uliczna w Rio de Janeiro jest legalna. Spacer po ulicach Rio nie potrwa długo, aby zobaczyć, jak wiele street artu zdobi budynki miasta. Tak długo, jak artyści mają pozwolenie właściciela budynku i nie jest to zabytkowy budynek, mogą go pomalować dowolnymi projektami. Do najlepszych artystów ulicznych Rio należy Marcelo Ment.

19. W Rio odbył się największy koncert świata. W 2006 roku, podczas trasy „A Bigger Bang”, Rolling Stones wystąpił na Copacabana Beach z darmowym koncertem dla 1,5 miliona widzów. Jednak to właśnie koncert Rod Stewart’a z 1994 roku na tej samej plaży był największym koncertem na świecie, kiedy wystąpił z 3,5 milionowym tłumem ludzi.