Ameryka Południowa

15 fascynujących ciekawostek o jeziorze Titicaca

jezioro titicaca

Jezioro Titicaca znajduje się na terenie Peru i Boliwii. Jest to największe jezioro wysokogórskie na całej Ziemi, z którym wiąże się mnóstwo ciekawych historii. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jego powierzchnia to 8372 kilometrów kwadratowych. Maksymalna długość wynosi 190 kilometrów, a maksymalna szerokość 80 kilometrów. Jest również bardzo głębokie, ponieważ osiąga nawet 280 metrów głębokości.

2. Do jeziora wpływa co najmniej dwadzieścia pięć rzek, a wypływa tylko jedna. Sprawia to, że w zasadzie Jezioro Titicaca jest jeziorem bezodpływowym.

3. Obywatele Peru uważają, że 60 procent jeziora jest peruwiańskie, a tylko 40 procent boliwijskie. Tymczasem opinia na ten temat w Boliwii jest dokładnie odwrotna. W rzeczywistości jezioro to znajduje się pomiędzy tymi państwami, a granice są trudne do ustalenia.

4. Wizyta nad Jeziorem Tititaca daje turystom okazję do poznania rdzennej ludności indiańskiej. Najważniejszym ośrodkiem przemysłowym w okolicy jeziora jest Juliaca, gdzie produkuje się podróbki sprzętów elektronicznych na przemysłową skalę.

5. Jedną z największych atrakcji w tym miejscu są znajdujące się około pięciu kilometrów od brzegów Puno pływające wyspy Uros. Wyspy te pochodzą z czasów prekolumbijskich, kiedy Inkowie prześladowali inne społeczności. Mogły one wówczas odpłynąć na własnych wyspach i przeczekać kryzys na Jeziorze Titicaca.

6. Wyspa Amantani znajduje się w peruwiańskiej części Jeziora Titicaca. Na miejscy turyści mogą skosztować lokalnych potraw i dowiedzieć się, jak wygląda życie na indiańskiej wsi. Organizowane są tutaj również różne imprezy, które przyciągają chętnych z całego świata.

7. Po stronie Boliwii najsłynniejszą i najchętniej odwiedzaną przez turystów wyspą jest tak zwana Wyspa Słońca. Inkowie wierzyli, że to właśnie tutaj narodził się biały bóg Viracochca. Znajduje się tutaj sporo zabytków z czasów prekolumbijskich.

8. Boliwijska Wyspa Księżyca znajdująca się na Jeziorze Titicaca uważana jest przez tubylców za miejsce święte. Znajdują się tutaj ruiny klasztoru kapłanek słońca.

9. Copacabana to nie tylko brazylijska plaża, ale również nazwa miasteczka boliwijskiego, które znajduje się nad Jeziorem Titicaca. Przybywają tutaj tłumne pielgrzymki do drewnianej figury Matki Boskiej Opiekunki Jeziora, która kilkaset lat wcześniej miała pojawić się w tutejszym kościele.

10. Miasta znajdujące się nad Jeziorem Titicaca nie mają oczyszczalni ścieków, dlatego wody jeziora od lat są zagrożone. W związku z tym w latach siedemdziesiątych założono Rezerwat Narodowy Titicaca, który ma koordynować działania na rzecz polepszenia sytuacji.

11. „Titicaca” to słowo pochodzące z indiańskiego języka keczua. Oznacza ono pumę polującą na królika i nawiązuje do nietypowego kształtu jeziora.

12. Eksperci szacują, że imponujące jezioro kiedyś było jeszcze większe, o czym świadczą ślady po dawnej linii brzegowej.

13. Na jeziorze znajduje się tylko kilka naturalnych wysp i około czterdziestu wysp sztucznych.

14. W wiosce Challapampa znajduje się muzeum, w którym można podziwiać przedmioty wyłowione na przestrzeni lat z dna jeziora. Niektóre z nich są wykonane z czystego złota.

15. Płaskowyż, na którym znajduje się Jezioro Titicaca, posiada największe złoża rudy cyny na całym świecie.