15 intrygujących ciekawostek o pierwszej pomocy
Pierwsza pomoc to wszystkie czynności, których się podejmujemy w nagłej sytuacji, np. wypadku lub choroby, by pomóc osobie poszkodowanej w miarę możliwości, zanim ostatecznie zostanie oddana w ręce lekarza. Do takich czynności zaliczane jest zabezpieczenie poszkodowanego oraz redukcja konsekwencji.
1. Elementy znanej nam dzisiaj pierwszej pomocy były znane już w czasach starożytnych. W sytuacjach zagrażających życiu lub w sytuacjach, w których zanikały funkcje życiowe starano się ożywić człowieka za pomocą wdmuchowania przez usta powietrza.
2. Historyczne źródła podają, że w starożytności zdarzały się także przypadki nacinania tchawicy, co miało na celu uratowanie życie osoby niezdolnej do oddychania. Wiemy, że takie zabiegi odbywały się w czasach starożytnych w krajach arabskich.
3. Poważny progres w udzielaniu pierwszej pomocy miał miejsce w drugiej połowie XVI wieku. Eksperymentowano przede wszystkim na zwierzętach. Przełomowym momentem było wprowadzenia trzciny w układ oddechowy psa w celu podtrzymania oddechu. Miało to miejsce w 1555 roku.
4. W drugiej połowie XVIII wieku zaczęto poszukiwać sposobów na ratowanie ofiar utonięć. W tamtych latach droga morska przestawała być problemem dla ludzkości, aczkolwiek w efekcie zwiększonej częstotliwości rejsów, odnotowano więcej ofiar takich wypadków. To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiły się opracowania naukowe zalecające metodę usta-usta.
5. Respirator pojawił się dopiero w 1911 roku. Do tego czasu ustalono między innymi, że w pewncyh sytuacjach należy wykonywać masaż serca oraz stosować epinefrynę.
6. Bardzo szybko zorientowano się, że podstawowe zasady pierwszej pomocy nie powinny być wiedzą przeznaczoną dla wykwalifikowanych lekarzy. W drugiej połowie XIX wieku zaczęto organizować pierwsze kursy publiczne, które miały uświadamiać i uczyć ludzi.
7. W drugą sobotę września obchodzimy Dzień Pierwszej Pomocy. Zaleca się, by każdy przeszedł kurs, który w sytuacjach awaryjnych może faktycznie uratować ludzkie życie.
8. Osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna w pierwszej kolejności zatroszczyć się o własne zdrowie i właśnie dlatego powinna posiadać rękawiczki lateksowe.
9. Nie można podejmować akcji ratowniczej, jeżeli osobie pomagającej grozi jakiekolwiek niebezpieczeństwo. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku ratowania drugiej osoby.
10. Jednocześnie należy pamiętać, że w Polsce za brak udzielenia pomocy osobie potrzebującej grozi kara pozbawienia wolności nawet do trzech lat.
11. Należy pamiętać o tym, by nigdy nie podchodzić do osoby poszkodowanej od tyłu. Podchodząc od przodu, znajdujemy się w zasięgu wzroku, jeżeli poszkodowany jest przytomny i nie generujemy niepotrzebnych sytuacji stresujących.
12. W Polsce znajduje się ponad dwa tysiące punktów z dostępem do AED, czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. To urządzenie, z którego może skorzystać każdy w wyjątkowej i nagłej sytuacji.
13. Bardzo często przy poruszaniu tematu pierwszej pomocy pojawiają się tajemnicze litery ABC. Nie mają nic wspólnego z alfabetem, a ich rozwinięcie dotyczy angielskich słów airway, breathing i circulation.
14. „Złote cztery minuty” to określenie czasu na przywrócenie akcji serca. To decydujący czas, w którym ważą się losy osoby poszkodowanej.
15. Reanimacja polega na uciskaniu górnej połowy mostka. U dzieci na 15 uciśnięć należy wykonać dwa oddechy, a u dorosłych 30 uciśnięć i 2 oddechy.