Najlepsze informacje i ciekawostki o Szwajcarii dla dzieci

Szwajcaria

Szwajcaria jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w których można się urodzić, żyć i być szczęśliwym – według wysokich rankingów w światowych raportach. Szwajcaria została sklasyfikowana jako najszczęśliwszy kraj na świecie w 2015 roku i zajęła drugie miejsce w 2016 roku (po Danii) spośród 156 krajów.

1. Szwajcaria jest jednym z dwóch krajów, które mają kwadratową flagę. Flaga szwajcarska to czerwony kwadrat z białym krzyżem w środku.

2. Szwajcaria jest przygotowana na wojnę nuklearną – jest wystarczająco dużo schronów nuklearnych, aby pomieścić całą ludność, ze względu na przepisy, które wymagają, aby każdy miał dostęp do schronu w swoim budynku lub w jego pobliżu. Szwajcarskie wojsko trzyma w pełni zaopatrzone bunkry artyleryjskie, przebrane za urokliwe domy wiejskie, w środku zaludnionych wiosek.

3. Kawa w Zurychu jest najdroższa na świecie – kosztuje średnio 13 złotych w Indeksie Cen Kawy z 2016 roku.

4. Służba wojskowa jest obowiązkowa dla szwajcarskich obywateli płci męskiej – Szwajcaria, wraz z Austrią, jest jednym z ostatnich krajów Europy Zachodniej, który to egzekwuje.

5. Albert Einstein rozwinął swoją słynną formułę E=MC2 w Szwajcarii.

6. Szwajcaria to mały górzysty kraj w środku Europy Zachodniej, położony pomiędzy Francją, Niemcami, Włochami, Austrią i Lichstensteinem.

7. Jezioro Genewskie jest największym z wielu pięknych głębokich jezior, które dostarczają słodką wodę, jedzenie, prąd i rekreację do tego kraju.

8. Zurych jest największym miastem. Jak wiele szwajcarskich miast leży nad jeziorem otoczonym w oddali wzgórzami z pokrytymi śniegiem górami. Jest znany jako centrum finansowe, a historycznie gościł artystów.

9. Szwajcaria może poszczycić się historią produkcji wysokiej jakości towarów eksportowanych na cały świat – od luksusowych zegarków po czekoladki.

10. Niedziele w Szwajcarii są chronione przez długą listę przepisów socjalnych, co czyni nielegalnym podejmowanie takich działań jak koszenie, wieszanie bielizny, mycie samochodu czy recykling butelek w celu zachowania spokoju i piękna.

11. Ciszę nocnego snu gwarantują również przepisy budowlane, które błądzą na hałaśliwe działania po godzinie 22:00, takie jak wstawanie, trzaskanie drzwiami samochodu, spłukiwanie toalety lub opróżnianie wanny.

12. Szwajcaria była również prekursorem kawy rozpuszczalnej, kiedy firma Nestlé Company, założona przez szwajcarskiego biznesmena Henriego Nestlé w 1867 roku, stworzyła Nescafe w 1938 roku.

13. W Szwajcarii obywatele mogą kwestionować każde prawo uchwalone przez parlament – pod warunkiem, że w ciągu 100 dni mogą zbiorą 50 tysięcy podpisów. Jeśli się powiedzie, odbywa się głosowanie ogólnokrajowe, a wyborcy większością podejmują decyzję, czy przyjąć, czy odrzucić prawo.

14. Szwajcaria szczyci się jednymi z najbardziej znanych wynalazków i odkryć na świecie – stworzyła rzep, obieraczkę ziemniaków, czcionkę Helveticę, musli czy czekoladę mleczną.

15. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2015 roku średnia długość życia wynosiła 81,3 lat dla mężczyzn i 85,3 lat dla kobiet. Stawia to Szwajcarię na drugim miejscu – po Japonii – pod względem średniej najdłuższej oczekiwanej długości życia.

16. Jest tutaj 208 gór o wysokości ponad 3 tysięcy metrów.

17. W Szwajcarii zabronione jest nadawanie dziecku imienia, które mogłoby zaszkodzić jego interesom.

4.3/5 - (liczba ocen: 13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *