38 Interesujących Ciekawostek o Szwajcarii
Szwajcaria to mały i skromny kraj. Nie trafia do wiadomości bardzo często, i szczerze mówiąc, wiadomości szwajcarskie są zazwyczaj przeciwieństwem ekscytujących. Ale kiedy przyjrzymy się bliżej i poznamy ciekawostki dotyczące Szwajcarii, to dowiadujemy się, że to fascynujący i niepowtarzalny kraj.
Zobacz też -> Informacje i najlepsze ciekawostki o Zurychu
1. Około 8 milionów ludzi mieszka w Szwajcarii. Jest to jeden z najmniejszych krajów w Europie.
2. Szwajcaria formalnie nie posiada stolicy. Jej funkcję de facto pełni jednak Berno. Największym miastem jest Zurych.
3. Najwyższą górą Szwajcarii jest Dufourspitze (Monte Rosa), ale najpopularniejszą jest Matterhorn (4 478 metrów).
4. W Szwajcarii znajdują się 1484 jeziora, z których największym jest jezioro Genewskie (Lac Leman), choć jego południowy brzeg znajduje się we Francji.
5. Szwajcaria prawdopodobnie jest największym producentem czekolady na świecie.
6. Piłka nożna i hokej to najpopularniejsze sporty w Szwajcarii.
7. Jednym z najbardziej znanych zabytków Szwajcarii jest Genewska Jet d’Eau – fontanna wody. Przeciętnie dzień strzela około 500 litrami wody na sekundę z prędkością 200 km/godz.
8. Ma ona 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i rzymski. Nie oznacza to, że każdy Szwajcar mówi więcej niż jednym językiem, ale większość to robi.
9. Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski.
10. Szwajcaria ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości w krajach uprzemysłowionych pomimo liberalnych szwajcarskich przepisów dotyczących broni. W 2015 roku na 100 tysięcy osób przypadało tylko 0,5 zabójstw z użyciem broni (około 40 rocznie), w porównaniu z 5 zabójstwami z użyciem broni na 100 tysiącami osób odnotowanymi w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku (około 30-40 dziennie).
11. W badaniu na temat broni strzeleckiej szacuje się, że na 100 mieszkańców Szwajcarii przypada około 45,7 sztuk broni, co plasuje ją na trzecim miejscu na świecie po USA (88,8) i Jemenie (54,8), chociaż rząd szwajcarski szacuje, że na 4 mieszkańców przypada jeden pistolet, czyli około 2 mln sztuk broni na populację liczącą 8,3 mln osób. W 2011 roku szwajcarscy wyborcy odrzucili bardziej rygorystyczną kontrolę broni, w tym propozycję zakazu zakupu broni automatycznej i wprowadzenia systemu licencjonowania broni palnej.
12. Jednym ze szwajcarskich filarów jest hodowla bydła mlecznego i w tym kraju znajdzie się jedne z najlepszych serów.
13. Zimy są długie i śnieżne w górach, podczas gdy doliny pokryte są mgłą i deszczem. Lata są zwykle łagodne.
14. Szwajcaria znana jest z wysokich gór, Alp (na południu) i Jury (na północnym zachodzie) z centralnym płaskowyżem pagórkowatych wzgórz, równin i dużych jezior. Alpy to szereg gór oddzielających południową Europę od Europy Północnej.
15. Jungfraujoch jest najwyższym dworcem kolejowym w Europie o wysokości 3453 metrów.
Górna stacja kolejki w Szwajcarii
16. Tor saneczkowy Cresta Run w St. Moritz został zbudowany w 1885 roku i jest co roku odnawiany ze świeżego lodu.
17. Mont Dolent to góra położona na granicy Włoch i Szwajcarii, niedaleko granicy z Francją. Jest to jedyny szczyt alpejski wspólny dla trzech krajów.
18. Flaga szwajcarska wykonana jest z czerwonego krzyża na białym tle. Emblemat Czerwonego Krzyża został zaprojektowany jako odwrotność flagi szwajcarskiej na cześć Henry’ego Dunanta.
19. Szwajcaria jest jedynym krajem po starożytnych Atenach, który praktykuje demokrację bezpośrednią. Obywatele szwajcarscy wybierają swoich przedstawicieli w wyborach krajowych i lokalnych. Jednak głosują oni także nad wszystkim, począwszy od zakazu palenia w restauracjach, a skończywszy na renowacji muzeum lub zmianie lokalnej trasy autobusowej. Szwajcarzy głosują częściej niż jakikolwiek inny naród na świecie.
20. Można zauważyć, że samochody ze Szwajcarii mają naklejkę „CH”, a nie „S” (wzięte przez Szwecję), lub coś, co przypominałoby słowo Szwajcaria, Suisse, Schweiz lub Svizzera. Zamiast tego używają starej „Konfederacji Helvetiqe” (Konfederacja Helvetiqe).
21. Karnawał cieszy się dużą popularnością. W Bazylei największe święto, fasnachta, rozpoczyna się o godzinie 4.00 w środę popielcową. Tysiące osób ubranych w kostiumy i maski gra głośną muzykę przez trzy dni.
22. Szwajcaria została pierwotnie nazwana Helwetią przez Juliusza Cezara, kiedy podbił Helvetii, grupę plemion celtyckich, które zamieszkiwały obszar pomiędzy Alpami a Górami Jurajskimi.
23. Szwajcarzy jedzą więcej czekolady niż jakikolwiek inny naród na świecie, 11,3 kg rocznie.
24. Jeden szwajcarski jubiler wykonał pierścień w całości z diamentu, który sprzedał za 68 milionów dolarów.
25. Cudzoziemcy stanowią około 23% ludności szwajcarskiej.
26. Szwajcarski chemik Albert Hoffman odbył pierwszą podróż z LSD w 1943 roku, przeprowadzając testy na wyleczenie migreny, kiedy przypadkowo wchłonął związek LSD przez opuszki palców.
27. W 2007 roku Szwajcaria przypadkowo zaatakowała sąsiadujący z nią Liechtenstein.
28. W Szwajcarii jest prawnik Antoine Goetschel, który reprezentuje zwierzęta w sądzie. Nawet raz ścigał rybaka za zbyt długi okres połowu szczupaka.
29. Przez około 450 lat najbardziej znaną szwajcarską umiejętnością eksportową był żołnierz. Szacuje się, że w latach 1400-1848 ponad 2 miliony szwajcarskich najemników było zatrudnionych przez obce mocarstwa.
30. Według Indeksu Jakości Życia Economist Intelligence Unit, Szwajcaria jest najlepszym miejscem na narodziny. Uwzględnia się przy tym zatrudnienie, poziom przestępczości, jakość życia, opiekę zdrowotną, szczęście itp.
31. W przypadku wojny nuklearnej Szwajcarzy mają bunkry, które mogą pomieścić całą ludność.
32. Również w przypadku wojny mogą z łatwością przekształcić swoje autostrady w pasy wyładunku, usuwając w ten sposób separację stopni.
33. Frank szwajcarski jest oficjalną walutą Szwajcarii.
34. W Genewie w Szwajcarii znajduje się również druga co do wielkości z czterech głównych siedzib biurowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
35. Połowa luksusowych zegarków produkowanych na świecie pochodzi ze Szwajcarii. Takie marki jak Tissot, TAG Heuer, Rolex, Patek Philippe i Longines są szwajcarskie.
36. Wielki Zderzacz Hadronów, LHC – największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy
37. Eutanazja w Szwajcarii jest legalna. Jest również legalna w Chinach, Belgii, Kanadzie i kilku innych krajach. Istnieją jednak różne przepisy dotyczące okoliczności, w których jest to legalne.
38. Szwajcaria dostarcza swoim obywatelom prawie tylko przyjazną dla środowiska energię elektryczną. 39% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni jądrowych, a 56% z elektrowni wodnych.
Czytaj dalej: Najlepsze informacje i ciekawostki o Szwajcarii dla dzieci