Informacje i najlepsze ciekawostki o Zurychu
Pewny siebie i zamożny, Zurych jest układem szwajcarskiej perfekcji, z alpejskim tłem i miłością do dobrego życia. Błogosławione czystym powietrzem, olśniewającym Jeziorem Zuryskim i dzielnicą Altstadt pełną wspaniałych butików i restauracji, jest to miasto beztroskich ludzi. Oto interesujące ciekawostki o Zurychu.
Zobacz też -> Najlepsze informacje i ciekawostki o Szwajcarii dla dzieci
Uniwersytet w Zurychu i Szwajcarski Federalny Instytut Technologii to dwie z najbardziej znanych szkół w mieście. Pierwsza z nich przeszkoliła 20 laureatów Nagrody Nobla, druga siedmiu.
Drugą ciekawostką jest to, że założyciel Związku Radzieckiego Władimir Lenin mieszkał kiedyś przy ulicy Spiegelgasse 14 w Zurychu. Często chodził do pobliskiej kawiarni Odeon.
Zurych jest największym miastem Szwajcarii. Liczy 400 tys. mieszkańców i 1,3 mln osób w regionie, dlatego Zurych jest miejskim centrum Szwajcarii.
Około 30 procent mieszkańców Zurychu, podobnie, to cudzoziemcy.
W średniowieczu kobiety sprawowały największą władzę polityczną w regionie. W 853 r. n.e. Ludwik Niemiec, król Bawarii i wnuk Karola Wielkiego założył opactwo Fraumünster – prezent dla swojej córki Hildegard. Opactwo obdarzone było otaczającymi je ziemiami, a w XI wieku kobiety z Fraumünster – a w szczególności opactwo – posiadały prawie całą władzę gospodarczą i polityczną w regionie. Oopactwo posiadało targi handlowe, bite były monety, a nawet wybierano burmistrza. Kobiety z Fraumünster straciły władzę wraz z powstaniem w XIV wieku cechów handlowych, zwanych Zunfts.
Innym powodem, dla którego miasto jest tak popularne wśród turystów, jest obfitość rozrywki. Zurych ma najwięcej klubów nocnych na mieszkańca w Europie.
Kolejna ciekawostki: To tutaj można wybrać się na 13-kilometrowy spacer Drogą Planetarną, która rozpoczyna się na górze Üetliberg. Ciesząc się wspaniałą panoramą miasta z góry. Ta atrakcja jest popularna wśród miłośników astronomii.
Miasto Zurych jest dumnym właścicielem największego w Europie zegara kościelnego. Położony w samym sercu Starego Miasta kościół św. Piotra stoi obok średniowiecznej wieży wartowniczej zbudowanej dla miejscowej straży pożarnej.
Zurych posiada ponad 1200 fontann, z których można pić wodę.
Najbardziej rozpowszechnionym dialektem w mieście jest dialekt szwajcarsko-niemiecki, choć większość mieszkańców posługuje się biegle również włoskim, francuskim i angielskim. Dla turystów jest to po prostu idealne miejsce.
Kolejny zaskakujący fakt: Zurych jest uznawany za miasto o najwyższym standardzie życia na świecie. Nie raz jego mieszkańcy byli również nazywani najszczęśliwszymi ludźmi na świecie.
Miasto posiada największą liczbę łaźni publicznych. W sumie jest ich 40, z czego 18 znajduje się na zewnątrz.
Większość najważniejszych sklepów w Zurychu znajduje się na Bahnhofstrasse. Są to również najdroższe sklepy w Zurychu.
Wcześniej miasto nosiło nazwę Turicum. Najwcześniejszy zapis o tej nazwie znaleziono na nagrobku z II wieku odkrytym na wzgórzu Lindenhof.
W ubiegłym stuleciu jezioro Zurych zamarzło całkowicie ponad dwukrotnie w 1929 roku, a zimą 1962-1963 roku. Aby lita warstwa lodu pokryła 88 kilometrów kwadratowych, temperatury zimą muszą utrzymywać się przez wiele tygodni poniżej zera.
Zurych nie jest stolicą Szwajcarii. Ponieważ Zurych jest szwajcarską stolicą finansową, wiele osób zakłada, że zajmuje on również najwyższą pozycję w polityce. Jednak centralne miasto Berno stało się oficjalną nieoficjalną stolicą federalną w 1848 r., kiedy to Szwajcaria stała się krajem, który dziś znamy.
Czytaj dalej: Ciekawostki o Szwajcarii