Informacje i najlepsze ciekawostki o Zurychu

Pewny siebie i zamożny, Zurych jest układem szwajcarskiej perfekcji, z alpejskim tłem i miłością do dobrego życia. Błogosławione czystym powietrzem, olśniewającym Jeziorem Zuryskim i dzielnicą Altstadt pełną wspaniałych butików i restauracji, jest to miasto beztroskich ludzi.

Zobacz też -> Najlepsze informacje i ciekawostki o Szwajcarii dla dzieci

Zurych nie jest stolicą Szwajcarii. Ponieważ Zurych jest szwajcarską stolicą finansową, wiele osób zakłada, że zajmuje on również najwyższą pozycję w polityce. Jednak centralne miasto Berno stało się oficjalną nieoficjalną stolicą federalną w 1848 r., kiedy to Szwajcaria stała się krajem, który dziś znamy.

Uniwersytet w Zurychu i Szwajcarski Federalny Instytut Technologii to dwie z najbardziej znanych szkół w mieście. Pierwsza z nich przeszkoliła 20 laureatów Nagrody Nobla, druga siedmiu.

Założyciel Związku Radzieckiego Władimir Lenin mieszkał kiedyś przy ulicy Spiegelgasse 14 w Zurychu. Często chodził do pobliskiej kawiarni Odeon.

Zurych jest największym miastem Szwajcarii. Liczy 400 tys. mieszkańców i 1,3 mln osób w regionie, dlatego Zurych jest miejskim centrum Szwajcarii.

Około 30 procent mieszkańców Zurychu, podobnie, to cudzoziemcy.

W średniowieczu kobiety sprawowały największą władzę polityczną w regionie. W 853 r. n.e. Ludwik Niemiec, król Bawarii i wnuk Karola Wielkiego założył opactwo Fraumünster – prezent dla swojej córki Hildegard. Opactwo obdarzone było otaczającymi je ziemiami, a w XI wieku kobiety z Fraumünster – a w szczególności opactwo – posiadały prawie całą władzę gospodarczą i polityczną w regionie. Oopactwo posiadało targi handlowe, bite były monety, a nawet wybierano burmistrza. Kobiety z Fraumünster straciły władzę wraz z powstaniem w XIV wieku cechów handlowych, zwanych Zunfts.

Innym powodem, dla którego miasto jest tak popularne wśród turystów, jest obfitość rozrywki. Zurych ma najwięcej klubów nocnych na mieszkańca w Europie.

Tutaj można wybrać się na 13-kilometrowy spacer Drogą Planetarną, która rozpoczyna się na górze Üetliberg. Ciesząc się wspaniałą panoramą miasta z góry. Ta atrakcja jest popularna wśród miłośników astronomii.

Miasto Zurych jest dumnym właścicielem największego w Europie zegara kościelnego. Położony w samym sercu Starego Miasta kościół św. Piotra stoi obok średniowiecznej wieży wartowniczej zbudowanej dla miejscowej straży pożarnej.

Zurych posiada ponad 1200 fontann z których można pić wodę.

Najbardziej rozpowszechnionym dialektem w mieście jest dialekt szwajcarsko-niemiecki, choć większość mieszkańców posługuje się biegle również włoskim, francuskim i angielskim. Dla turystów jest to po prostu idealne miejsce.

Zurych jest uznawany za miasto o najwyższym standardzie życia na świecie. Nie raz jego mieszkańcy byli również nazywani najszczęśliwszymi ludźmi na świecie.

Miasto posiada największą liczbę łaźni publicznych. W sumie jest ich 40, z czego 18 znajduje się na zewnątrz.

Większość najważniejszych sklepów w Zurychu znajduje się na Bahnhofstrasse. Są to również najdroższe sklepy w Zurychu.

Wcześniej miasto nosiło nazwę Turicum. Najwcześniejszy zapis o tej nazwie znaleziono na nagrobku z II wieku odkrytym na wzgórzu Lindenhof.

W ubiegłym stuleciu jezioro Zurych zamarzło całkowicie ponad dwukrotnie w 1929 roku, a zimą 1962-1963 roku. Aby lita warstwa lodu pokryła 88 kilometrów kwadratowych, temperatury zimą muszą utrzymywać się przez wiele tygodni poniżej zera.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Szwajcarii

4.3/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.