18 ciekawostek o Bernie w Szwajcarii

Berno

Berno konsekwentnie plasuje się w czołówce miast, pod względem jakości życia i bezpieczeństwa.

Językiem urzędowym jest język niemiecki. Pomimo swojego statusu miejsca spotkań Zgromadzenia Federalnego, gdzie podejmowane są krajowe decyzje polityczne, tempo życia w Bernie jest wolniejsze.

1. Jest stolicą Szwajcarii i czwartym co do wielkości miastem w kraju, liczącym około 1,031 miliona (2018) mieszkańców.

2. Pięknie zachowane stare miasto Berna zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

3. Miasto położone jest na płaskowyżu szwajcarskim w kantonie Berno, nieco na zachód od centrum Szwajcarii i 20 km na północ od Alp.

4. Odnowiony park niedźwiedzi, dom parlamentu, wieża zegarowa (Zytglogge) i katedra w Bernie to klasyczne atrakcje turystyczne miasta.

5. Berno zostało założone w 1191 roku przez księcia Berchtolda V z Zähringen. Miał powiedzieć, że nowe miasto zostanie nazwane na cześć pierwszego zwierzęcia znalezionego na wyprawie łowieckiej w lesie. Na szczęście był to niedźwiedź (Bär w języku niemieckim, liczba mnoga Bären lub Baeren), a nie szczur.

6. Miasto zajmuje łączną powierzchnię 52 kilometrów kwadratowych.

7. W 2010 roku miasto odwiedziło ponad 400 tys. osób. Spośród gości zagranicznych pięć najczęściej spotykanych narodowości to Niemcy, Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Włosi.

8. Temperatury mogą osiągać ponad 35°C latem i średnio -1°C w styczniu. Miłośnicy przyrody będą mogli latem popływać w turkusowej rzece Aare River, która otacza miasto lub odwiedzić Gurten, małą lokalną górę Berna, do której można dotrzeć koleją linową.

9. Miasto Berno, założone w 1191 roku i po raz pierwszy wymienione w dokumencie z 1208 roku, rozrosło się do rangi największego arystokratycznego miasta-państwa na północ od Alp i dużej potęgi w Konfederacji Szwajcarskiej. Stopniowo rozszerzała swoją władzę, nabywając otaczające ją terytorium, stając się niepodległym państwem, które w 1353 r. przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej, którą wkrótce zaczęło przewodzić.

10. Dialekt berneński jest znany w pozostałej części Szwajcarii z tego, że jest raczej powolny. Brzmi to prawie tak, jakby ktoś przechadzał się po lesie, nucając wesołą melodię.

11. Oficjalny tytuł Berna to Bundesstadt, czyli miasto federalne, a nie Hauptstadt, czyli stolica. Technicznie rzecz biorąc, Szwajcaria nie ma stolicy, ale od 1848 roku Berno jest siedzibą parlamentu i rządu, tak samo jak faktyczna stolica.

12. Wojska francuskie zajęły Berno w 1798 roku, podczas wojen rewolucyjnych we Francji, kiedy to zostało ono pozbawione większości swoich terytoriów.

13. Zytglogge jest charakterystyczną średniowieczną wieżą na Starym Mieście w Bernie. Zbudowana na początku XIII wieku, służyła miastu jako wieża strażnicza, więzienie, wieża zegarowa, centrum życia miejskiego i pomnik upamiętniający mieszkańców.

14. W lipcu w Gurten odbywa się również coroczny festiwal muzyczny.

15. Znaki drogowe na Starym Mieście są w różnych kolorach – zielonym, białym, żółtym i burgundowym. Zostało tak od czasów, gdy Napoleon podbił miasto w 1798 roku. Jego wojska były w dużej mierze analfabetami, więc kolorowe znaki były używane, aby pomóc im znaleźć swoją kwaterę.

16. Na wysokości 542 m n.p.m. Berno jest trzecią najwyższą stolicą Europy. Najwyższa jest stolica Andory (1023m) i Madryt (667m).

17. Muzeum Sztuk Pięknych w Bernie, założone w 1879 roku w Bernie, jest najstarszym muzeum sztuki w Szwajcarii ze stałą kolekcją. Jego zbiory sięgają od średniowiecza do współczesności.

18. Podczas II wojny światowej Niemcy sporządzili szczegółowe plany inwazyjne, ale Szwajcaria nigdy nie została zaatakowana.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *