Europa

18 ciekawostek o Bernie w Szwajcarii

Berno

Berno konsekwentnie plasuje się w czołówce miast, pod względem jakości życia i bezpieczeństwa.

Językiem urzędowym jest język niemiecki. Pomimo swojego statusu miejsca spotkań Zgromadzenia Federalnego, gdzie podejmowane są krajowe decyzje polityczne, tempo życia w Bernie jest wolniejsze.

1. Jest stolicą Szwajcarii i czwartym co do wielkości miastem w kraju, liczącym około 1,031 miliona (2018) mieszkańców.

2. Pięknie zachowane stare miasto Berna zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

3. Miasto położone jest na płaskowyżu szwajcarskim w kantonie Berno, nieco na zachód od centrum Szwajcarii i 20 km na północ od Alp.

4. Odnowiony park niedźwiedzi, dom parlamentu, wieża zegarowa (Zytglogge) i katedra w Bernie to klasyczne atrakcje turystyczne miasta.

5. Berno zostało założone w 1191 roku przez księcia Berchtolda V z Zähringen. Miał powiedzieć, że nowe miasto zostanie nazwane na cześć pierwszego zwierzęcia znalezionego na wyprawie łowieckiej w lesie. Na szczęście był to niedźwiedź (Bär w języku niemieckim, liczba mnoga Bären lub Baeren), a nie szczur.

6. Miasto zajmuje łączną powierzchnię 52 kilometrów kwadratowych.

7. W 2010 roku miasto odwiedziło ponad 400 tys. osób. Spośród gości zagranicznych pięć najczęściej spotykanych narodowości to Niemcy, Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Włosi.

8. Temperatury mogą osiągać ponad 35°C latem i średnio -1°C w styczniu. Miłośnicy przyrody będą mogli latem popływać w turkusowej rzece Aare River, która otacza miasto lub odwiedzić Gurten, małą lokalną górę Berna, do której można dotrzeć koleją linową.

9. Miasto Berno, założone w 1191 roku i po raz pierwszy wymienione w dokumencie z 1208 roku, rozrosło się do rangi największego arystokratycznego miasta-państwa na północ od Alp i dużej potęgi w Konfederacji Szwajcarskiej. Stopniowo rozszerzała swoją władzę, nabywając otaczające ją terytorium, stając się niepodległym państwem, które w 1353 r. przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej, którą wkrótce zaczęło przewodzić.

10. Dialekt berneński jest znany w pozostałej części Szwajcarii z tego, że jest raczej powolny. Brzmi to prawie tak, jakby ktoś przechadzał się po lesie, nucając wesołą melodię.

11. Oficjalny tytuł Berna to Bundesstadt, czyli miasto federalne, a nie Hauptstadt, czyli stolica. Technicznie rzecz biorąc, Szwajcaria nie ma stolicy, ale od 1848 roku Berno jest siedzibą parlamentu i rządu, tak samo jak faktyczna stolica.

12. Wojska francuskie zajęły Berno w 1798 roku, podczas wojen rewolucyjnych we Francji, kiedy to zostało ono pozbawione większości swoich terytoriów.

13. Zytglogge jest charakterystyczną średniowieczną wieżą na Starym Mieście w Bernie. Zbudowana na początku XIII wieku, służyła miastu jako wieża strażnicza, więzienie, wieża zegarowa, centrum życia miejskiego i pomnik upamiętniający mieszkańców.

14. W lipcu w Gurten odbywa się również coroczny festiwal muzyczny.

15. Znaki drogowe na Starym Mieście są w różnych kolorach – zielonym, białym, żółtym i burgundowym. Zostało tak od czasów, gdy Napoleon podbił miasto w 1798 roku. Jego wojska były w dużej mierze analfabetami, więc kolorowe znaki były używane, aby pomóc im znaleźć swoją kwaterę.

16. Na wysokości 542 m n.p.m. Berno jest trzecią najwyższą stolicą Europy. Najwyższa jest stolica Andory (1023m) i Madryt (667m).

17. Muzeum Sztuk Pięknych w Bernie, założone w 1879 roku w Bernie, jest najstarszym muzeum sztuki w Szwajcarii ze stałą kolekcją. Jego zbiory sięgają od średniowiecza do współczesności.

18. Podczas II wojny światowej Niemcy sporządzili szczegółowe plany inwazyjne, ale Szwajcaria nigdy nie została zaatakowana.