Ciekawostki

108 ciekawostek o słoniach

rodzina

Słonie są największymi zwierzętami lądowymi na Ziemi, gdzie jeden osobnik spożywa około 50 ton pożywienia rocznie. Oto wszystkie ciekawostki, fakty oraz ważne informacje dotyczące słoni, które zawsze chciałeś poznać.

1. Zwierzęta te są bardzo mądre. Mogą zarówno uczyć się, jak i odczuwać emocje. Jeśli członek rodziny jest ranny, reszta grupy może przyjść i pomóc. Wiedzą również, kiedy członek rodziny nie jest już w stadzie.

2. Istnieją trzy różne gatunki słoni – słoń afrykański sawannowy, słoń afrykański leśny i słoń indyjski. Słonie znane są z dużych uszu, ciosów wykonanych z kości słoniowej i trąby które są połączeniem nosa i górnej wargi.

3. Podczas gdy słonie afrykańskie są blisko spokrewnione, słoń azjatycki jest dość różniący się od afrykańskiego.

4. Trąba słonia ma ponad 40 tysięcy mięśni. Dla porównania człowiek ma tylko 639 mięśni ogółem!

5. Uszy słonia afrykańskiego słonia są znacznie większe niż uszy jego azjatyckiego kuzyna. Mówi się o tym, że uszy pierwszego z nich mają kształt Afryki, podczas gdy uszy drugiego wyglądają jak Indie.

6. Słonie afrykańskie mogą rozproszyć wraz z ich łajnem ponad 2 tysiące nasion różnych roślin na kilometr kwadratowy, każdego dnia.

7. Słoń afrykański jest nie tylko największym żyjącym zwierzęciem lądowym, ale także ma ogromny rozmiar mózgu. Ich mózg może ważyć do 5,4 kg i jest bez wątpienia największym mózgiem spośród wszystkich zwierząt żyjących na lądzie.

8. Słonie są największym na świecie zwierzęciem lądowym. Słonie afrykańskie osiągają wysokość 3 m i ważą od 4000 do 7500 kg. Słonie azjatyckie są natomiast nieco mniejsze i osiągają wysokość 2,7 m i ważą od 3000 do 6000 kg.

9. Para ciosów słonia może przekroczyć wagę nawet 200 kg!

10. Słonie mają 3 razy więcej neuronów niż ludzie i nie wiadomo, dlaczego nie są one od nas mądrzejsze.

11. Samice słoni mają najdłuższą ciążę spośród wszystkich ssaków. Jest to długi okres 22 miesięcy.

12. Istnieją trzy różne rodzaje słoni, które są obecnie klasyfikowane jako słonie azjatyckie – słonie indyjskie, słonie lankijskie i słonie sumatrzańskie. Jednak w niektórych badaniach słonie z Borneo również uznaje się za czwarty, odrębny podgatunek. Wszystkie są zagrożone z powodu niszczenia ważnych siedlisk słoni.

safari

13. Słonie rzadko chorują na raka, ponieważ mają 40 kopii genów, które kodują białko tłumiące nowotwory p53. Ludzie mają tylko dwa.

14. Młode przebywają z mamą do 10 roku życia. Nawet uczą się jeść, wkładając trąby do ust matki, aby wziąć jedzenie.

15. Zachowanie homoseksualne słoni jest spotykane i dobrze udokumentowane.

16. Głowa rodziny opiera się na swoim doświadczeniu i pamięci, aby przypomnieć sobie, gdzie są najlepsze miejsca na jedzenie, wodę i gdzie można znaleźć ochronę przed żywiołami.

17. Słonie mają dwa typu chodu: spacer i szybszy chód podobny do biegania. Nie mogą skakać ani galopować, ale mogą pływać.

18. Głowa rodziny jest odpowiedzialna za uczenie młodszych członków swojej rodziny, jak nawiązywanie kontaktów towarzyskich z innymi słoniami.

19. Słoń jest jedynym ssakiem, oprócz człowieka, który ma podbródek.

20. O słoniu można wiele powiedzieć, patrząc na jego ciosy, które nie przestają rosnąć, więc ogromne ciosy mogą być znakiem rozpoznawalnym starego słonia. Zarówno samce jak i samice słoni afrykańskich hodują ciosy, ale tylko samce słoni azjatyckich je hodują.

21. Słonie kąpią się w błocie, aby chronić skórę przed słońcem.

22. Mogą osiągnąć prędkość do 40 km/h.

23. Słoń indyjski występuje w 10 krajach Azji Południowo-Wschodniej, ale większość z nich występuje na czterech obszarach Indii. Jest ich tam około 30 tysięcy.

24. Słoń lankijski jest największym z podgatunków azjatyckich

25. Słonie zazwyczaj śpią tylko 2 lub 3 godziny dziennie.

26. Bardzo duże uszy słonia są wykorzystywane do wydalania nadmiaru ciepła z organizmu.

prysznic

27. Słonie płci żeńskiej mają najdłuższą anatomię rozrodczą spośród wszystkich ssaków lądowych. Jej wagina znajduje się 1,3 metra w jej ciele.

28. Słoń chętnie pokazuje dobre maniery członkom swojego stada i innych stad. Na przykład, używają swoich trąb, aby przywitać się nawzajem.

29. Zachowanie słonia związane jest z unikalną inteligencją zwierzęcą, która przejawia smutek, altruizm, współczucie, samoświadomość, zabawę, sztukę i muzykę.

30. Słonie są bardzo towarzyskie i potrafią komunikować się ze sobą i rozpoznawać inne słonie z odległości do 3 kilometrów za pomocą dudnienia, niskich dźwięków, które mieszczą się poniżej słyszalnego zasięgu ludzi.

31. Skóra słonia może mieć grubość do 2,5 cm, ale jest tak wrażliwa, że słoń może poczuć muchę chodzącą po nim.

32. Polo ze słoniami jest popularnym sportem w Indiach, Nepalu i Tajlandii.

33. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii odkryli, że słonie mogą się wzajemnie identyfikować jako przyjaciele, członkowie rodziny lub obcy na podstawie ich zapachu.

34. Słowo „elephant” pochodzi od greckiego słowa „elephas”, które oznacza „kość słoniową”.

35. Słonie mają bardziej rozwinięty hipokamp, region mózgu odpowiedzialny za emocje i świadomość przestrzenną niż jakiekolwiek inne zwierzę.

36. Do niedawna słonie afrykańskie leśne uważane były za podgatunek słonia afrykańskiego, ale nowe badania wykazały, że są one w rzeczywistości gatunkiem odrębnym. Słonie te żyją w tropikalnych lasach afrykańskiego w pobliżu Konga. Mają prostsze ciosy i bardziej zaokrąglone uszy niż słonie z sawanny.

37. Słonie zwracają szczególną uwagę na dobrostan wszystkich członków swojego stada i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby się nimi opiekować i chronić słabych lub rannych członków.

38. Dorosłe słonie nie mają prawdziwych drapieżników w środowisku naturalnym z wyjątkiem nas ludzi. Pomimo zakazu międzynarodowej sprzedaży kości słoniowej od 1989 roku, nielegalny handel rozszerzył się, szczególnie w ciągu ostatnich lat i jest teraz większy niż kiedykolwiek.

39. Słonie nie lubią orzeszków ziemnych.

dziewczyna obok słonia

40. Słoń ma bardzo wolny puls, około 27 uderzeń na minutę. Porównaj to z przeciętnym człowiekiem który ma przeciętnie 80 uderzeń na minutę. Kanarek z kolei ma aż 1000 uderzeń na minutę!

41. Nasienie myszy jest większe niż nasienie słonia.

42. Słoń może wyczuć źródło wody z odległości 6 kilometrów.

43. W stylu życia słonia istnieje ustrukturyzowany porządek społeczny. Samice spędzają całe życie w ciasnych grupach rodzinnych składających się z matek, babć, ciotek, sióstr i córek. Najstarsza samica zazwyczaj prowadzi grupę. Dorosłe samce wolą prowadzić kawalerski tryb życia.

44. Słoń azjatycki ma o jeden paznokieć więcej na każdej stopie niż słonie afrykańskie. Słonie azjatyckie mają pięć paznokci na przednich nogach i cztery na tylnych nogach, podczas gdy słonie afrykańskie mają cztery na przodzie i trzy na tylnych nogach.

45. Średnia długość życia słonia wynosi od 50 do 70 lat.

46. Ich mózgi mają bardziej złożone fałdy niż wszystkie zwierzęta z wyjątkiem wielorybów, co jest uważane za główny czynnik czyniący z nich jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na Ziemi.

47. Istnieje wiele doniesień o słoniach wykazujących altruizm wobec innych gatunków, takich jak ratowanie uwięzionych psów przy znacznych swoich kosztach.

48. Słonie wiedzą, że przychodzą do ludzi po pomoc np. kiedy zostały zatrute lub ranne i mogą nas ludzi znaleźć z dużej odległości.

49. Słonie mogą wykryć deszcz w odległość 75 kilometrów!

50. Zazwyczaj tylko jedno cielę rodzi się po 22-miesięcznej ciąży. Noworodek waży od 75 do 175 kilogramów i ma około 90 centymetrów wzrostu.

51. Badania wskazują, że są one lepsze od ludzi w śledzeniu wielu obiektów w przestrzeni 3D.

słoń sypie ziemią

52. Małe słoniątka pokryte są krótkimi włosami. Wzrost tych włosów zmniejsza się wraz z upływem czasu, wraz z wiekiem. W przeciwieństwie do włosów większości ssaków, włosy słoni wspomagają chłodzenie ciała w gorącym klimacie Afryki i Azji.

53. Słonie azjatyckie były niegdyś wykorzystywane do walki, ale obecnie są chwytane do celów turystycznych i przemysłu rozrywkowego.

54. Cielęta słoni rosną szybko, zyskując od kilograma do półtora kilo dziennie w pierwszym roku życia.

55. Dowódcą stada jest zazwyczaj najstarsza samica, zwana matriarchą.

56. Największy znany słoń został zastrzelony w Angoli w 1956 roku i ważył prawie 11 ton  (dokładnie 10886 kg). Miał on wysokość ramion 3,96 metra.

57. Słonie i szympansy mogą wykazywać wzorce zachowań podobne do zaburzeń stresu pourazowego i depresji.

58. Trąba jest wystarczająco czuła, aby podnieść źdźbło trawy i wystarczająco silny, aby zerwać gałęzie z drzewa. Trąba jest również używany do picia – słoń może zasysać do 14 litrów wody na raz, a następnie wydmuchać ją prosto do ust.

59. Podobnie jak ludzie, słonie rodzą się z oczami już pełnowymiarowymi.

60. Skóra słonia może wyglądać na bardziej pomarszczoną niż twoja 80-letnia babcia. Ale to rzeczywiście pomaga utrzymać ich skórę zdrową, utrzymując wilgoć. Po kąpieli błotnej wilgotność błota pozostaje w zmarszczkach, aby dalej zmiękczać skórę słonia.

61. Słonie wydają dźwięki, których nawet nie słyszymy. Niektóre z ich rozmów są na takich częstotliwościach, że znajdują się one poniżej zasięgu ludzkiego słuchu.

62. Thomas Edison poraził prądem słonia w 1903 roku, aby udowodnić, że prąd zmienny Nicoli Tesli jest niebezpieczny.

63. Słonie mogą rozróżniać mężczyzn i kobiety, a także różne grupy etniczne, gdy słyszą głos.

64. Słonie zajmują święte miejsce we wschodniej mitologii religijnej. Hinduski bóg Ganesh jest przedstawiony jako człowiek z głową słonia, a według innej historii, Budda został reinkarnowany jako biały słoń z sześcioma ciosami.

65. Uważa się je za niezwykle inteligentny gatunek i obserwuje się, że wykazują zaawansowane umiejętności rozwiązywania problemów i wykazują empatię, potrafią być w żałobie i mają pewną rodzaju samoświadomość.

dwa słonie w Namibii

66. Gruczoły potowe słoni znajdują się między paznokciami.

67. Słonie śpią na stojąco.

68. Słońce żeńskie żyją w grupach liczących około 15 zwierząt, wszystkie spokrewnione i prowadzone przez najstarsze w grupie. Ona decyduje gdzie i kiedy się poruszają i odpoczywają, dzień po dniu i rok po roku.

69. Słonie czasami używają swoich ciosów w walce, ale generalnie są pokojowymi stworzeniami. Najczęściej używają ciosów do kopania, podnoszenia przedmiotów, zbierania jedzenia i usuwania kory w celu jedzenia z drzew.

70. Jedna z najdroższych na świecie marek kawy wytwarzana jest z gnoju słoni z Tajlandii.

71. Samce słoni bez ciosów nazywane są w języku tajskim „Seedor”.

72. Samice słoni nazywane są w języku tajskim „Pang”.

73. „Chang” oznacza słonia w języku tajskim.

74. Każdego dnia zabija się około 100 słoni dla kości słoniowej.

75. Słonie boją się pszczół.

76. Według IUCN populacja słoni afrykańskich rośnie. Według African Wildlife Foundation, w środowisku naturalnym występuje około 415 tysięcy słoni afrykańskich.

77. W Parku Narodowym Mount Elgon w Kenii grupa słoni używa swoich ciosów do wydobywania soli w podziemnych jaskiniach.

zachód słońca

78. Mają one długie rzęsy, które mogą urosnąć do 12 cm długości.

79. Skóra słoni afrykańskich jest ciemna i pomarszczona.

80. Słoń ma dominujący cios, podobny do dominującej ręki, którą człowiek używa do pisania.

81. Afryka jest domem dla największego na świecie żywego zwierzęcia lądowego, słonia afrykańskiego i najwyższego, żyrafy.

82. Zostały one dostrzeżone przy użyciu swoich trąb jako rurki do nurkowania podczas przeprawy przez rzeki.

83. Tułów słonia jest w stanie wyczuć rozmiar, kształt i temperaturę przedmiotu.

84. Podczas kąpieli słoń zasysa wodę trąbą, aby rozchlapać ją na swoje ciało. Następnie rozpyla błoto na mokrą sierść, która wysycha i działa jak filtr przeciwsłoneczny.

85. Spędzają od 12 do 18 godzin jedząc trawę, rośliny i owoce każdego dnia.

86. Słoń jest roślinożercą i spożywa w przyrodzie wiele różnych źródeł pożywienia. Niektóre gatunki słoni, takie jak słoń afrykański, zjadają do 300 kilogramów pokarmu dziennie. Dla porównania, dorosły człowiek zje około 1,5-2 kilogramy pokarmu dziennie.

87. Dorosłe ciosy samca rosną około 18 centymetrów rocznie. Ciosy są używane do kopania korzeni, szukania źródła wody, korowania drzew, oczyszczenia ścieżki i okazjonalnych walk. Dodatkowo służą do znakowania drzew w celu ustalenia terytorium słonia.

88. Trąby używają do wąchania jedzenia i podnoszenia go do ust.

89. Słonie machają uszami, aby wykorzystać powietrze jako wewnętrzny system klimatyzacji.

ssak

90. Mają słabe trawienie, z wydajnością tylko 50%. Przez to uwalniają dużą ilość gazu – metanu i wytwarzają około 120 kilogramów gnoju dziennie.

91. 40% słoni afrykańskich w niewoli jest otyłych.

92. Słonie smucą się z powodu swoich zmarłych.

93. Nawet stada, które natkną się na nieznanego samotnego słonia, który zmarł, okażą mu szacunek.

94. W badaniu przeprowadzonym przez National Primate Research Center zaobserwowano, że słonie pocieszają swoich zrozpaczonych przyjaciół głaszcząc ich trąby.

95. Psy i słonie są jedynymi zwierzętami, które zdają się instynktownie rozumieć wskazywanie palcem.

96. Słonie mogą się oparzyć, więc chronią się piaskiem.

97. W naturze słonie jedzą głównie trawę, owoce, gałązki, krzewy, bambusy i banany. Ich głównym źródłem pożywienia jest trawa, o ile jest ona dla nich dostępna.

98. Słonie chętnie zjedzą również korę drzew, korzenie roślin, a nawet glebę. Kora drzew jest doskonałym źródłem paszy objętościowej, która wspomaga trawienie.

99. Naukowcy uważają, że tułów słonia składa się ze 100 tysięcy mięśni.

100. Słoń przeszedł test lustra, podobnie jak niemowlęta, sroki, delfiny i wielkie małpy. Rozpoznają się w lustrze.

101. Każdy słoń tworzy około jednej tony gnoju tygodniowo, co utrzymuje żyzną glebę i rozprasza nasiona drzew. Słonie kopią też studnie wodne i tworzą ścieżki, dosłownie zmieniając otaczający je krajobraz.

102. Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że azjatycki słoń o imieniu Koshik odkrył, jak naśladować ludzką mowę – w tym przypadku koreańską – jako sposób na nawiązanie więzi ze swoimi ludzkimi trenerami.

103. Słonie naprawdę mają niesamowitą pamięć. Pamiętają susze i inne ekstremalne warunki pogodowe, co pozwala im wrócić do miejsc, o których wiedzą, że będą tam pożywienie lub woda. Pamiętają też inne słonie, które poznały w przeszłości, i śledzą losy nawet 30 innych członków swojej rodziny.

104. Najstarszy znany słoń na świecie żył przez 86 lat między rokiem 1917, a 2003.

105. Czaszki słoni są przebite wieloma dziurkami, aby były lżejsze; w przeciwnym razie ich głowy byłyby zbyt ciężkie, aby mogły się podnieść.

106. Słonie męskie i żeńskie osiągają dojrzałość płciową między 8 a 13 rokiem życia. Słonie płci męskiej opuszczają swoje stado w tym czasie, o ile są w stanie znaleźć własne pożywienie i chronić się. Dorosłe samce żyją albo same, albo w małych stadach kawalerów.

107. Dorosły słoń potrzebuje do 300 kg pożywienia i 160 litrów wody dziennie!

108. Słonie afrykańskie mają najlepszy zmysł węchu w królestwie zwierząt.