Ciekawostki

Bazyliszek – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

bazyliszek

Bazyliszek to jaszczurka z rodziny hełmogwanowatych, której nie spotkamy w Polsce na wolności. Występuje głównie w Ameryce północnej oraz południowej. Poniżej 10 ciekawostek odnośnie bazyliszka:

1. Najdłuższym elementem jaszczurki jest jej ogon, który stanowi około 2/3 jego całkowitej długości. Samce dorastają do 90cm a samice do 50cm. Waga to około 200 gram.

2. Naturalnym środowiskiem bazyliszka jest tropikalny las. Głównie porusza się on po gałęziach, ale potrafią też pływać, a na ziemi bardzo szybko biegają na tylnych łapach.

3. Bazyliszek potrafi oswoić się z człowiekiem i nadaje się do hodowli domowych. Przyjmuje on pokarm podawany poprzez pęsetę, ale nie lubi bezpośredniego kontaktu i brania na ręce.

4. Bazyliszek to jaszczurka, która lubi ciepło. Jeżeli hodujemy go w terrarium, to temperatura wewnątrz powinna wynosić w dzień około 34 stopni Celsjusza, a w nocy około 22 stopni Celsjusza.

5. Bazyliszek żywi się głównie owadami takimi jak – świerszcze, szarańcza i karaczany. Nie pogardzi on też dżdżownicami, gąsienicami, niewielkimi rybami lub owocami.

jaszczurka bazyliszek

6. Cechą charakterystyczną bazyliszka są grzebienie. Samce mają ich 3: jeden na głowie, drugi na grzbiecie, a trzeci na ogonie. Pełnią one głównie funkcję podczas godów do przyciągnięcia uwagi samicy. Wersja żeńska bazyliszka posiada tylko jeden grzebień na głowie.

7. Bazyliszek jest bardzo zwinnym zwierzęciem, głownie dzięki długim palcom w tylnych łapach. W połączeniu z szybkim biegiem pozwala to jaszczurce nawet na krótkotrwałe utrzymanie się na wodzie podczas biegu. Dzięki temu w Kostaryce otrzymała ona pseudonim „ jaszczurka Jezusa Chrystusa”

8. Samice składają do 20 jaj, które wykluwają się przez następne 10 tygodni. Małe rodzą się od razu w pełni samodzielne – potrafią się już poruszać i polować na jedzenie.

9. Bazyliszek jest w stanie przeżyć w dobrych warunkach hodowlanych do 20 lat.

10. Bazyliszek jest także mitycznym zwierzęciem, które występuje w licznych podaniach i legendach w wielu krajach. W Polsce najpopularniejszym stworem – bazyliszkiem jest ten w Warszawy.