CiekawostkiPodróże

25 Najlepsze Ciekawostki o Człowieku

człowiek i przestrzeń

Ludzkie ciało to niesamowity kawałek maszyny z kilkoma dziwacznymi dziwactwami. Poznaj zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o człowieku i jego tajemnicach!

1. Żadne inny ssak na świecie nie ma tak wysokiej umieralności okołoporodowej jak człowiek.

2. Większość komórek naszego ciała wielokrotnie ginie i rodzi się na nowo. Człowiek jest w stanie zmienić błonę wyściełającą jego żołądek średnio co 3 dni. Szkielet naszego ciała zmienia się co około 10 lat. W każdej minucie powstaje i ginie ok 150 milionów czerwonych krwinek.

3. Blondyni i blondynki mają najwięcej włosów, liczba włosów to ok.146 tysięcy. Szatyni posiadają około 100 tysięcy włosów, natomiast najmniej mieszków włosowych mają osoby o rudej barwie – około 86 tysięcy.

4. Od momentu narodzin człowiek posiada ma wykształcone już wszystkie komórki mózgowe, w dalszym życiu nasz mózg rozwija się w pełni aż przez około 20 lat.

5. Człowiek średnio mruga oczami około 20 razy na minutę, jeżeli podsumujemy wszystkie mrugnięcia, to okazuje się, że w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mózg na szczęście jest w stanie tak przetworzyć informacje, i wypełnia przerwy zajmowane przez mrugnięcia.

6. Gęsia skórka to pozostałość ewolucyjna po naszych przodkach. Posłużyła nam do stroszenia włosów i ochrony przed zimnem, gdy mieliśmy ich najwięcej.

7. Człowiek tak na prawdę cały czas widzi swój nos, ale mózg ignoruje tą informację, dlatego nie mamy go w zasięgu swojego wzroku.

8. Serce człowieka jest na tyle silne, że mogłoby wypompować krew na przynajmniej 9 metrów w górę. Mięsień sercowy jest najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie, ponieważ dostarcza krew do każdego zakątka ciała, nawet do oddalonych palców u nóg.

9. Ból głowy często jest wymówką kobiet, podczas, gdy powinien zachęcać do obcowania płciowego. Gdy się kochamy wydzielają się endorfiny, które mają działanie przeciwbólowe.

10. Podczas snu, nasz organizm wykonuje różne czynności, o których przeciętny człowiek nie ma nawet pojęcia.

11. Zaskakujące jest to, że mimo wielu naukowych eksperymentów, ciągle pojawiają się nowe, interesujące nas informacje. Z pewnością ma to duży wpływ w medycynie, gdzie tak cenne wiadomości mogą pomóc nie tylko w diagnozowaniu różnych schorzeń, ale może również pomóc w ich leczeniu lub łagodzeniu skutków, które dają o sobie znać gdy jesteśmy na przykład chorzy.

12. W momencie, gdy regeneruje się skóra, wydłuża się nasze ciało. Poprzez zwiększoną pracę mózgu spalamy najwięcej kalorii.

13. Aby dobrze poznać własne ciało, warto poznać jego możliwości funkcjonowania.Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciała, uczmy się wykonywania najprostszych czynności.

14. Lekarze na całym świecie potwierdzają, że dziś rodzi się coraz więcej osób u których serce znajduje się po prawej stronie klatki piersiowej. Przypadłość ta nazywana jest Dekstrokardią

15. Kwasy żołądkowe pełnią rolę trawienia posiłków, które spożywane trafia do żołądka, by uzupełnić braki w organizmie. Niestety są na tyle żrące, że przy styczności ze skórą doszłoby do poważnego poparzenia.

16. Ludzka skóra jest podatna na różne uszkodzenia, dlatego podczas całego życia, jest w stanie regenerować się nawet 1000 razy.

17. Noworodek, ma bardzo delikatną skórę. Jest cieńsza o 4 razy niż u dorosłego człowieka.

18. Rzepka, jest zaskakującą częścią ciała. Pojawia się dopiero w wieku między 2 a 5 lat.

19. Osoby o niebieskiej barwie oczu, są bardziej wrażliwi na ból. Mają za to możliwość spożywania większych ilości alkoholu

17. Jelito cienkie ma około 2, 5 metrów długości. Po śmierci, potrafi wydłużyć się nawet do 6 metrów.

18. Rogówka jest jedynym fragmentem ludzkiego oka, które nie jest ukrwione. Tlen pobiera z atmosfery.

19. Wszyscy wiemy, że najwięcej kalorii spala nasze ciało, gdy śpimy, zwłaszcza w chłodnym pomieszczeniu.

20. Podczas podróży samolotem, ludzkie włosy rosną dwa razy szybciej niż podczas jazdy innym środkiem komunikacyjnym.

21. Gdy stracimy małego paca u dłoni, ludzka ręka osłabia się o 50 procent. Nie mamy możliwości wykonać niektórych czynności. Podobnie dzieje się z palcem u stopy. W tym przypadku jest nieco trudniej, gdyż mamy problemy z chodzeniem i utrzymaniem równowagi.

22. Kaszel, który towarzyszący nam podczas choroby może osiągnąć nawet 90 km/h. W tej kwestii zostały opracowane badania które potwierdzają, że kaszel może osiągnąć jeszcze większą prędkość, która dochodzi do 100 km/h.

23 Nasze źrenice rozszerzają się, gdy zwracamy uwagę na interesujący przedmiot lub na osobę do której mamy słabość Podczas marszczenia brwi, wykorzystujemy około 42 mięśni.

24 Człowiek podczas całego życia potrafi wytworzyć około 24 tysięcy litrów śliny. Gdy się całujemy wraz ze śliną do drugiego organizmu różne się liczne bakterie. Na szczęście 97 procent jest nieszkodliwa i nie prowadzi do chorób.

25. Strzemiączko, czyli najmniejsza kość w ciele człowieka ma zaledwie 2 i pół centymetra długości. Możemy ją porównać do ziarenka ryżu.