Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o pumach

puma

1. Puma należy do rodziny kotowatych. Zamieszkuje północną Amerykę, w tym Kanadę i część Argentyny. Na tych obszarach występowało sześć podgatunków, z czego puma wschodnia zalicza się do zwierząt wyginiętych.

2. Hiszpańscy odkrywcy Ameryki nazywali pumę płową (puma concolor) lwem górskim, Inkowie pumą, a Indianie kuguarem.

3. Jaguarundi amerykański, rodzaj pumy zamieszkuje Brazylię, Paragwaj, Teksas i Meksyk, a także Gujanę i Amazonię. Przypuszcza się, że wycinka lasów deszczowych może przyczynić się do wyginięcia tych zwierząt. Wyglądem przypomina łasicę. Jest płochliwy i lękliwy.

4. Puma nie ryczy, ale wydaje charakterystyczne pomruki. Ma smukłe i elastyczne ciało, które pozwala na szybką ucieczkę w obliczu zagrożenia. Zwierzęta te nie lubią walczyć.

5. Żywi się mięsem innych zwierząt. Podczas polowania często bywa ranna. Zjada jelenie, wiewiórki, a nawet łosie. Na łowy wyrusza po zmroku i obserwuje ofiary z ukrycia. Dzięki elastycznemu kręgosłupowi potrafi skakać na wysokość około 5 metrów. Jej atak jest nagły i błyskawiczny. Pożywienie ukrywa, po czym wraca wielokrotnie, aby się posilić.

małe pumy

6. Jest samotnikiem. Samica opiekuje się młodymi w pojedynkę, nie dopuszczając samca do legowiska. Młode pozostają z matką przez okres dwóch lat.

7. Małe pumy jedzą mięso od szóstego tygodnia życia. Mają na futrze kamuflujące cętki. Samica rodzi do 6 młodych.

8. W latach 40-tych ubiegłego wieku pumy atakowały pasące się zwierzęta. Zaczęto więc płacić za ich futro. System nagród finansowych spowodował znaczne przetrzebienie gatunku, zwłaszcza na Florydzie.

9. W 2018 roku świat obiegła informacja o Polaku, który mieszkał z pumą. Weteran wojny w Afganistanie twierdził, że można żyć z dzikimi zwierzętami w przyjaźni. Wraz z drapieżnym kotem odwiedzał szpitale oraz prowadził działalność charytatywną. Człowiek ów spał ze zwierzęciem w jednym łóżku i pozwalał mu jeść sobie z ust. Mężczyzna miał w planach także zakup tygrysa. Jego sprawą zajął się sąd.

10. Puma Messi, uratowana z rosyjskiego zoo przez parę Rosjan, uwielbia kąpiele i jest niezwykle przywiązana do właścicieli.

11. Jakiś czas temu opublikowano wyniki badań, z których wynika, że puma reaguje na obecność człowieka jak ofiara. Zwierzęta wycofywały się, gdy tylko słyszały nagrany głos człowieka. Dla przeprowadzenia eksperymentu, puszczano im też odgłosy żab. Koty ignorowały dźwięki i spokojnie żerowały. Ponadto, do miejsca, gdzie słyszały wcześniej ludzkie głosy, nie chciały wracać, nawet, gdy pozostawiły tam pożywienie.