Ciekawostki, fakty oraz informacje o pumach

puma

1. Puma należy do rodziny kotowatych. Zamieszkuje północną Amerykę, w tym Kanadę i część Argentyny. Na tych obszarach występowało sześć podgatunków, z czego puma wschodnia zalicza się do zwierząt wyginiętych.

2. Hiszpańscy odkrywcy Ameryki nazywali pumę płową (puma concolor) lwem górskim, Inkowie pumą, a Indianie kuguarem.

3. Jaguarundi amerykański, rodzaj pumy zamieszkuje Brazylię, Paragwaj, Teksas i Meksyk, a także Gujanę i Amazonię. Przypuszcza się, że wycinka lasów deszczowych może przyczynić się do wyginięcia tych zwierząt. Wyglądem przypomina łasicę. Jest płochliwy i lękliwy.

4. Puma nie ryczy, ale wydaje charakterystyczne pomruki. Ma smukłe i elastyczne ciało, które pozwala na szybką ucieczkę w obliczu zagrożenia. Zwierzęta te nie lubią walczyć.

5. Żywi się mięsem innych zwierząt. Podczas polowania często bywa ranna. Zjada jelenie, wiewiórki, a nawet łosie. Na łowy wyrusza po zmroku i obserwuje ofiary z ukrycia. Dzięki elastycznemu kręgosłupowi potrafi skakać na wysokość około 5 metrów. Jej atak jest nagły i błyskawiczny. Pożywienie ukrywa, po czym wraca wielokrotnie, aby się posilić.

małe pumy

6. Jest samotnikiem. Samica opiekuje się młodymi w pojedynkę, nie dopuszczając samca do legowiska. Młode pozostają z matką przez okres dwóch lat.

7. Małe pumy jedzą mięso od szóstego tygodnia życia. Mają na futrze kamuflujące cętki. Samica rodzi do 6 młodych.

8. W latach 40-tych ubiegłego wieku pumy atakowały pasące się zwierzęta. Zaczęto więc płacić za ich futro. System nagród finansowych spowodował znaczne przetrzebienie gatunku, zwłaszcza na Florydzie.

9. W 2018 roku świat obiegła informacja o Polaku, który mieszkał z pumą. Weteran wojny w Afganistanie twierdził, że można żyć z dzikimi zwierzętami w przyjaźni. Wraz z drapieżnym kotem odwiedzał szpitale oraz prowadził działalność charytatywną. Człowiek ów spał ze zwierzęciem w jednym łóżku i pozwalał mu jeść sobie z ust. Mężczyzna miał w planach także zakup tygrysa. Jego sprawą zajął się sąd.

10. Puma Messi, uratowana z rosyjskiego zoo przez parę Rosjan, uwielbia kąpiele i jest niezwykle przywiązana do właścicieli.

11. Jakiś czas temu opublikowano wyniki badań, z których wynika, że puma reaguje na obecność człowieka jak ofiara. Zwierzęta wycofywały się, gdy tylko słyszały nagrany głos człowieka. Dla przeprowadzenia eksperymentu, puszczano im też odgłosy żab. Koty ignorowały dźwięki i spokojnie żerowały. Ponadto, do miejsca, gdzie słyszały wcześniej ludzkie głosy, nie chciały wracać, nawet, gdy pozostawiły tam pożywienie.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *