Ciekawostki

Łabędzie – 10 Interesujących Ciekawostek

skrzydła łabędzia

Choć łabędzie należą do rodziny kaczkowatych i są jednymi z najcięższych latających ptaków, trudno odmówić im elegancji, subtelności i gracji. Są nie tylko podziwiane przez ludzi, ale też inspirują artystów, a „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego jest tego najsłynniejszym przykładem.

1. W przeciwieństwie do większości ptaków, łabędzie posiadają zęby, dlatego oprócz liści i wody, spożywają również niektóre ze zwierząt wodnych.

2. Łabędzie są monogamistami i pozostają w związku ze swoim partnerem do końca życia. W związku z tym w kulturze są uznawane za symbol wierności.

3. Na początku dwudziestego wieku łabędzie były uznawane za wykwintne danie w Anglii. Dziś wszystkie angielskie łabędzie są zgodnie z prawem własnością królowej Elżbiety II i można je podziwiać w wielu angielskich parkach w towarzystwie królewskich pelikanów, kaczek i szarych wiewiórek. W wielu krajach, w tym w Polsce, łabędzie są pod ochroną.

biały ptak

4. Ptaki te mają niesamowicie dobrą pamięć i doskonale wiedzą, kto w przeszłości zrobił im krzywdę, a kto traktował je dobrze.

5. Łabędzie są upierzone piórami w ilości sięgającej nawet dwadzieścia pięć tysięcy sztuk. Najczęściej spotykane są łabędzie białe, ale istnieje też gatunek, który pochodzi z Australii, mający czarne pióra.

6. Choć wyglądają na łagodne i delikatne stworzenia, łabędzie bywają bardzo agresywne, kiedy poczują, że one lub ich młode są zagrożone. Ciosy zadane przez długie skrzydła ptaków mogą być bardzo bolesne.

7. Łabędzie budują z trzciny gniazda w formie kopca, które mają powierzchnię około dwóch metrów. Na przełomie kwietnia i maja łabędzica składa średnio około ośmiu jaj.

8. Przez trzydzieści pięć dni samica, a czasem również samiec, wysiaduje jaja. Pisklętami zajmują się oboje rodzice, a po czterech miesiącach próbują pierwszych lotów. Nadal jednak nie osiągają dojrzałości, na którą muszą czekać około trzech lat od urodzenia.

9. Pisklęta łabędzia mają szaro-brązowy kolor i dopiero z czasem obrastają białymi piórami.

10. Łabędzie żyją na wolności nawet kilkanaście lat, a w zamknięciu zdarzały się przypadki osobników, które dożyły trzydziestki.