Ciekawostki

42 Fascynujących Ciekawostek i Informacji o Żabach

żaba

Żaby to urocze, małe zwierzęta, które występują w wielu różnych gatunkach na całym świecie. Co sprawia, że żaby są tak wyjątkowe i o czym prawdopodobnie nie wiedzieliście, możecie przeczytać w naszych faktach i ciekawostek o żabach.

1. Nie wszystkie żaby potrafią skakać, niektóre mają krótkie nogi.

2. Skóra czerwonookich żabek drzewnych jest zwykle jasnozielona. Może się jednak zmienić na ciemnozielony lub nawet czerwono-brązowy – w zależności od nastroju żaby.

3. Jako mięsożercy żywią się głównie owadami. Od czasu do czasu jednak pożerają też mniejsze żaby.

4. Szklane żaby o przezroczystej skórze są dobrymi modelami badawczymi dla fizjologii.

5. Przy rozmiarze mniejszym niż pięć centymetrów, łatwo je przeoczyć, gdy się ich szuka.

6. Dorosłe żaby żyją w wodach słodkich i na suchym lądzie; niektóre gatunki są przystosowane do życia pod ziemią lub w drzewach. Żaby zazwyczaj składają jaja w wodzie.

7. Żaby wchłaniają wodę przez swoją skórę, więc nie muszą pić.

Litoria

8. Niektóre żaby mogą złożyć aż 4000 jaj w żabim tarle.

9. Oczy i nos żaby są na jej głowie, więc może oddychać i widzieć, kiedy większość jej ciała znajduje się pod wodą.

10. Żaby, ptaki, małpy i ludzie wydają różne dźwięki wyrażające emocje. A ponieważ ta zdolność jest wspólna dla każdego zwierzęcia lądowego z kręgosłupem, Karol Darwin argumentował, że te krzyki mają wspólne pochodzenie.

11. Czy żaby śnią? Nikt tak naprawdę nie wie! W tym momencie niewiele jest badań nad wzorcami snu żab. Wiadomo, że zamykają oczy, ale żadne potwierdzone skany mózgu nie wykazały, czy rzeczywiście mają one prawdziwy okres snu.

zielona skóra
12. Żaby mogą odczuwać ból i strach, tak samo jak ludzie. Nie chcą być wyrzucone ze swoich siedlisk lub być zranione.

13. Wiele z najbardziej jaskrawo ubarwionych żab tropikalnych jest ubarwionych w ten sposób, aby ostrzec drapieżniki, że są one trujące.

14. Szklane żaby znajdują się w wilgotnych lasach górskich w całej Ameryce Środkowej i Południowej. Samice szklanych żab mogą złożyć od 18 do 30 jaj. Samce stoją na straży i chronią je przed wrogami.

15. Kiedy żaby hibernują, w ich kościach tworzą się roczne pierścienie – podobne do tych które mają drzewa. W ten sposób naukowcy mogą stwierdzić, ile lat mają te zwierzęta.

16. Badania na żabach wykazały, że acetylocholina jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów nerwowych.

17. Żaby zazwyczaj jedzą mięso (robaki) i połykają całe swoje jedzenie.

18. Żaby nie mogą żyć w morzu ani w żadnej słonej wodzie.

19. Żaby nie mają takich zewnętrznych uszu jak my. Ale mają bębenki i ucho wewnętrzne.

ropucha
20. 35 kijanek wyleciało w przestrzeń kosmiczną w 2001 roku. Tam badano, jak nieważkość wpływa na ich zmysł grawitacji.

21. Niektóre żaby „krzyczą”. Niektóre żaby na pewno mogą, zwłaszcza żaba zwyczajna. Zwykle przyczyną tego przeraźliwego, przeszywającego wrzasku jest alarm na drapieżnika, często kota lub psa. Hałas może trwać dłużej niż pięć sekund i przypomina krzyk przestraszonego dziecka. Jeśli na przykład ptak zaatakuje żabę, to jej krzyk może zwabić kota.

22. Żaby mogą pić przez swoją skórą. Poprzez gradient jonowy wysysają wodę przez skórę brzucha.

23. Ich łapki w kształcie miseczek sprawiają, że są prawdziwymi artystami wspinaczkowymi. Więc umiejętnie poruszają się po liściach i gałęziach w lasie deszczowym.

24. Chociaż ma tylko 8 cm długości, może przeskoczyć ponad 3 metry w jednym skoku, który jest 44 razy dłuższy od jego długości ciała. Żaby muszą skakać szybko, aby uciec drapieżnikom lub złapać jedzenie.

25. Nie ma znaczenia ile razy pocałujesz żabę – nie zmieni się w księcia

26. Największą żabą świata jest żaba Goliat płochliwy z Kamerunu w Afryce Zachodniej. Ich ciało może być długie na 30 cm.

mała żabka

27. Istnieje wiele różnych żabich drapieżników. Zwierzęta, które żywią się żabami to węże, jaszczurki, ptaki i różne małe zwierzęta, takie jak jeże. Nawet pod wodą żaby nie mogą być bezpieczne przed głodnymi rybami o ostrych zębach, pływającymi ssakami, takimi jak ryjówki, a nawet ptakami nurkującymi.

28. W ostatnich latach, środek przeciwbólowy 200 razy mocniejszy od morfiny został znaleziony w skórze żaby.

29. Nie mają swojego jasnego koloru po nic. Służy jako ostrzeżenie dla potencjalnych wrogów. Ich skóra zawiera truciznę, która może paraliżować, a nawet zabijać wrogów. Dawka pojedynczej trucizny najgroźniejszej żaby jest wystarczająca, aby zabić dziesięciu dorosłych ludzi.

30. Żaby mają widoczność 360 stopni – ale widzą tylko rzeczy, które się poruszają.

staw

31. Niektórzy ludzie mogą uważać, że żaby są leniwe, ale niektóre z mniejszych żab są rzeczywiście dość aktywne. Jednak wiele większych żab jest siedzących i nie porusza się zbytnio. Żaby nie są zwierzętami, z którymi należy się regularnie obchodzić ze względu na ich szczególną, wrażliwą skórę.

32. Większość żab w rzeczywistości ma zęby pewnego rodzaju. Posiadają one grzbiet bardzo małych stożkowych zębów wokół górnej krawędzi szczęki. Na dolnej szczęce nie mają nic, co można by nazwać zębami, więc zazwyczaj połykają cały pokarm.

33. Żabia skóra zawiera naturalne peptydy z antybiotykami, które służą do obrony przed zakażeniem drobnoustrojami.

34. Ludzie, którzy badają żaby i ropuchy, nazywani są herpetologami.

35. Jeden rodzaj żaby pustynnej może czekać aż siedem lat na wodę, otaczając się przezroczystym woreczkiem, który staje się jej pierwszym posiłkiem po deszczu.

36. Najmniejsze żaby na świecie mają mniej niż półtora cm długości.

w lesie

37. Na Seszelach jest samiec żaby, który nosi swoje młode na plecach, dopóki nie staną się się dorosłymi.

38. Oczy płazów występują we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niektóre z nich mają nawet kwadratowe lub sercowe źrenice.

39. Ale płazy nie widzą koloru – widzą tylko w kolorze czarnym i białym.

40. Podczas misji kosmicznej odkryto, że żaby mogą wymiotować.

41. Serce żaby było przez dziesięciolecia najważniejszym modelem wyjaśniania skurczu mięśnia sercowego i jego kontroli za pomocą adrenaliny i acetylocholiny.

42. Herpetologia to badanie płazów i gadów.