Ateny – ciekawostki o mieście

akropolis

1. Ateny to jedno z najdłużej działających miast na świecie. Naprawdę warto je odwiedzić, a żeby się lepiej bawić oto kilka ciekawostek na ten Aten.

2. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie: jego początki sięgają 3000 lat przed naszą erą. Ateny są dumne z tego, że zostały uznane za „kolebkę cywilizacji”, ponieważ były miejscem narodzin demokracji, filozofii zachodniej, gier olimpijskich, nauk politycznych, literatury zachodniej, głównych zasad matematycznych i teatru. Uważa się również, że miasto próbowało niemal każdej znanej do dziś formy władzy.

3. Ateny są stolicą Grecji.

4. Grecy mieszkający w Atenach mają subtropikalny klimat śródziemnomorski z gorącym i suchym latem i łagodnymi i wilgotnymi zimami oraz średnią roczną temperaturę 18,5°C.

5. Oficjalnym językiem Aten jest język grecki.

6. Oficjalną walutą jest tu euro.

7. Rocznie kraj odwiedza około 18 milionów turystów, z których wielu odwiedziło Ateny ze względu na swoją starożytną historię i wspaniałe budynki.
Ateny liczące ponad 4 miliony mieszkańców są największym miastem Grecji, a także centrum polityki i turystyki.

8. Starożytni Grecy wierzyli, że światem rządzi wielu różnych bogów. Każdy z nich ma swoją historię i moce specjalne. Góra Olympus była ich domem, skąd rządzili ludzkością.

9. Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach w 776 roku p. n. e. Ludzie przyjeżdżali z całej Grecji, aby obejrzeć mecze, w których zwycięzcy otrzymywali wieńce oliwne.

10. Początki teatru: greckie tragedie rozgrywały się na cześć Dionizosa, boga wina. Tylko mężczyzną wolno było grać na przedstawieniach, musieli nosić dużą maskę, żeby publiczność mogła widzieć jaką rolę grali.

11. Akropolis: jego nazwa pochodzi od słowa „Acro” oznaczającego „wysokie” i „polis” oznaczające „miasto”. Odnosi się do świętego wzgórza, na którym starożytni Grecy zbudowali wiele świątyń czczących ich bogów. Najważniejszy jest Partenon na cześć bogini Ateny, skąd Ateny otrzymują swoją nazwę.

12. Akropol przez ponad 2000 lat przetrwał wszystkie rodzaje klęsk żywiołowych, wojen i najazdów. Lord Elgin, były ambasador Konstantynopola, wziął prawie całą kolekcję rzeźb, wazonów i pomników pozostawionych z świątyń i sprzedał je brytyjskiemu Muzeum.

13. Zgodnie z grecką mitologią, drzewa oliwne zostały przekazane Atenom przez boginię Atenę, a Grecja jest obecnie trzecim na świecie producentem oliwek. Uważa się, że niektóre drzewa posadzone około 1200 roku nadal produkują oliwki.

Czy znasz kogoś, kto ma szczęście mieszkać w Atenach? Napisz o tym w komentarzu na dole.

4.4/5 - (liczba ocen: 20)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *