Ciekawostki

Ateny – ciekawostki o mieście

akropolis

1. Ateny to jedno z najdłużej istniejących miast na świecie. Warto je odwiedzić, a żeby wizyta była jeszcze bardziej interesująca, przedstawiam kilka ciekawostek o Atenach.

2. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie, z początkami sięgającymi 3000 lat przed naszą erą. Ateny są dumne z tego, że nazywane są „kolebką cywilizacji”. To miejsce narodzin demokracji, filozofii zachodniej, igrzysk olimpijskich, nauk politycznych, literatury zachodniej, podstawowych zasad matematyki oraz teatru. Uważa się również, że przez wieki miasto eksperymentowało z różnymi formami władzy.

3. Ateny są stolicą Grecji.

4. Klimat w Atenach to subtropikalny klimat śródziemnomorski z gorącym, suchym latem oraz łagodną i wilgotną zimą. Średnia roczna temperatura wynosi 18,5°C.

5. Oficjalnym językiem Aten jest grecki.

6. Oficjalną walutą w Atenach jest euro.

7. Grecję rocznie odwiedza około 18 milionów turystów, z czego wielu przybywa do Aten, pociągniętych ich starożytną historią i imponującą architekturą. Z populacją ponad 4 milionów ludzi, Ateny są największym miastem Grecji i centrum jej życia politycznego oraz turystycznego.

świątynia w Atenach

8. Starożytni Grecy wierzyli w wielu bogów, każdy z nich posiadający własną historię i unikalne moce. Uważali, że bogowie zamieszkują Górę Olimp i stamtąd rządzą ludźmi.

9. Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach w 776 roku p.n.e. Ludzie przybywali z różnych części Grecji, by oglądać zawody, gdzie zwycięzcy byli nagradzani wieńcami z liści oliwnych.

10. Teatr w starożytnej Grecji: tragedie były wystawiane na cześć Dionizosa, boga wina. Tylko mężczyźni mieli prawo występować w przedstawieniach i nosili charakterystyczne maski, które pomagały publiczności rozpoznać odgrywaną przez nich rolę.

11. Akropol to święte wzgórze, na którym starożytni Grecy wybudowali liczne świątynie. Jego nazwa pochodzi od słów „Acro”, które oznacza „wysokie”, oraz „polis”, czyli „miasto”. Najbardziej znana budowla, Partenon, została wzniesiona na cześć bogini Ateny, od której miasto wzięło swoją nazwę.

12. Akropol przez ponad 2000 lat przetrwał wiele klęsk żywiołowych, wojen i najazdów. Lord Elgin, były ambasador w Konstantynopolu, zabrał wiele rzeźb, wazonów i innych artefaktów, które później sprzedał Brytyjskiemu Muzeum.

13. Zgodnie z mitologią grecką, drzewa oliwne zostały podarowane Atenom przez boginię Atenę. Obecnie Grecja jest trzecim największym producentem oliwek na świecie, a niektóre z drzew, które zostały posadzone około 1200 lat temu, wciąż dają plon.

historyczna architektura Aten
Piękna historyczna architektura Aten

14. W Atenach znajduje się jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie – Narodowe Muzeum Archeologiczne. Gromadzi ono wspaniałe kolekcje z różnych okresów historii Grecji.

15. Ateny są jednym z nielicznych miast na świecie, które mogą się pochwalić posiadaniem swojej własnej góry w samym sercu miasta. Mowa o Górze Likawitos, z której roztacza się przepiękny widok na miasto i Morze Egejskie.

16. Metro Ateńskie uważane jest za jedno z najbardziej nowoczesnych na świecie, ale podczas jego budowy natrafiono na wiele starożytnych artefaktów, które są obecnie eksponowane na stacjach.

17. W Atenach konkretnie w dzielnicy Plaka można odnaleźć liczne uliczki i place, które zachowały swój tradycyjny charakter, a kawiarnie, tawerny i sklepiki przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców.

18. Ateny były jednym z miast gospodarzy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku, co przyczyniło się do wielu modernizacji i inwestycji w infrastrukturę miasta.

19. Pomimo swojej starożytnej historii, Ateny są również miastem pełnym nowoczesnych atrakcji, takich jak stylowe bary na dachach budynków, gdzie można podziwiać panoramę miasta, czy nowoczesne galerie sztuki prezentujące prace współczesnych artystów.

20. Kolorowy bazar Monastiraki, mieszczący się w sercu Aten, jest doskonałym miejscem do zakupów tradycyjnych pamiątek, antyków i lokalnych specjałów.

21. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Atenach jest dzielnica Anafiotika, malowniczy labirynt wąskich uliczek i białych domków, przypominających architekturę wysp Cyklad.

22. W Atenach znajduje się Biblioteka Hadriana, która została zbudowana przez cesarza rzymskiego Hadriana w II wieku n.e. Choć wiele jej struktur zostało zniszczonych przez wieki, jej pozostałości wciąż przyciągają wielu turystów.

23. Stadion Panatenajski, zbudowany w całości z białego marmuru, jest jednym z najstarszych stadionów na świecie. To właśnie tam odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku.

24. W Atenach co roku odbywa się festiwal filmowy Thessaloniki, który przyciąga filmowców i miłośników kina z całego świata.

Katedra Zwiastowania Matki Bożej w Atenach
Katedra Zwiastowania Matki Bożej w Atenach

25. Dzielnica Psyri w Atenach jest popularna wśród młodzieży za sprawą licznych klubów, barów i miejsc z muzyką na żywo. To doskonałe miejsce, aby poczuć pulsujące życie nocne miasta.

26. Ateny są również domem dla jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, Uniwersytetu Narodowego i Kapodistriackiego w Atenach, założonego w 1837 roku.

27. Wiele tradycyjnych festiwali odbywa się w Atenach, w tym Apokries (karnawał grecki), kiedy mieszkańcy przebierają się w kostiumy, tańczą i świętują.

28. Jednym z najważniejszych wydarzeń w Atenach jest Święto Ochi Day, które obchodzone jest 28 października, upamiętniając dzień, w którym Grecja odmówiła wejścia wojsk włoskich na swoje terytorium podczas II wojny światowej.

29. Ateny posiadają jedno z najdłuższych wybrzeży w Europie, dzięki czemu mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się licznymi plażami i miejscami do wypoczynku nad morzem.

30. W Atenach można znaleźć kilka wspaniałych ogrodów i parków, w tym Narodowy Ogród Botaniczny, który jest domem dla wielu gatunków roślin z całej Grecji.

Czy znasz kogoś, kto ma szczęście mieszkać w Atenach? Napisz o tym w komentarzu na dole.