19 ciekawostek geograficznych o Azji

praca

Masa lądowa Azji nie jest sumą mas lądowych każdego z jej regionów, które zostały zdefiniowane niezależnie od całości. Na przykład granice Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu zależą od tego, kto je definiuje i w jakim celu. Te zróżnicowane definicje nie są generalnie odzwierciedlone na mapie Azji jako całości, na przykład Egipt jest zwykle włączany do obszaru Bliskiego Wschodu, ale nie do obszaru Azji, chociaż Bliski Wschód jest częścią Azji.

Informacje dla dzieci i dorosłych

1. Azja jest bogata w różne rasy, kultury i języki. Wiele głównych religii świata wywodzi się z Azji, w tym judaizm, islam, hinduizm i buddyzm.

2. Ma duży wpływ na kulturę i gospodarkę światową. Kraje takie jak Rosja, Chiny, Japonia i Indie produkują produkty i usługi, z których korzysta każdy naród na świecie. Azja jest również bogata w zasoby naturalne. Ropa naftowa na Bliskim Wschodzie jest głównym dostawcą znacznej części światowej energii.

3. Na kontynencie żyje ponad 4,4 miliarda ludzi. Azja jest zatem kontynentem najbardziej zaludnionym.

4. Azja jest największym i najbardziej zaludnionym kontynentem. Jest domem największego kraju (Rosja) i najbardziej zaludnionego (Chiny).

5. Najwyższą wysokość znajdziemy w Nepalu: 8848 metrów. Mowa tutaj o Mount Everest który jest największą górą na świecie.

6. Gęstość zaludnienia to 246 osób na kilometr kwadratowy

7. Azja jest największym kontynentem na świecie, obejmującym około 30% powierzchni Ziemi. Jest to również najbardziej zaludniony kontynent świata, zamieszkały przez około 60 procent ludności.

8. Fakty o Azji dostarczą wiele interesujących i zabawnych faktów na temat kontynentu azjatyckiego.

9. Powierzchnia wynosi 44 580 000 km².

mapa Azji

10. W Azji jest 48 krajów, które są uznawane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (Palestyna ma jednak status obserwatora, ponieważ nie kontroluje większości deklarowanych gruntów). Dwa kraje azjatyckie dzielą również część swojego terytorium na kontynencie europejskim: Rosja i Turcja.

11. Największy kraj to Rosja, chociaż około 40% kraju należy do kontynentu europejskiego. Chiny są największym krajem pod względem liczby ludności.

12. Największe miasto to Szanghaj w Chinach. Szanghaj zamieszkały przez ponad 24 miliony mieszkańców jest również największym miastem na świecie pod względem liczby ludności. Tokio ma największy obszar metropolitalny.

13. Największa wyspa to Borneo w Azji Południowo-Wschodniej jest również trzecią co do wielkości wyspą na świecie.

14. Najdłuższa rzeką na kontynencie azjatyckim jest Jangcy. Ma 6300 kilometrów długości. Jangcy jest trzecią najdłuższą rzeką na świecie po Amazonce i Nilu.

15. Najmniejsze państwo to Malediwy. Indyjski kraj oceaniczny jest jednym z najmniejszych krajów na świecie i najmniejszym krajem Azji. Składa się z 26 atol koralowych, które składają się w sumie z ponad 1190 wysp.

16. Azja stanowi wschodnią część euroazjatyckiego superkontentu. Europa zajmuje zachodnią część. Omawiana jest granica między tymi dwoma kontynentami. Większość geografów określa jednak zachodnią granicę Azji jako pośrednią linię, która przebiega wzdłuż Gór Uralu, Kaukazu oraz Morza Kaspijskiego i Czarnego. Azja graniczy z Arktyką, Pacyfikiem i Oceanami Indyjskimi.

17. Azję można podzielić na pięć głównych regionów fizycznych: systemy górskie, płaskowyże, równiny, stepy i pustynie; środowiska słodkowodne oraz środowiska słonowodne.

18. Największe jezioro to Morze Kaspijskie

19. Pustynia Gobi jest największą pustynią w Azji i piątą co do wielkości pustynią na świecie.

Państwa i stolice

Afganistan – Kabul
Arabia saudyjska – Rijad
Armenia – Erywań
Azerbejdżan – Baku
Bahrajn – Al-Manama
Bangladesz – Dhaka
Bhutan – Thimphu
Birma – Naypyidaw
Brunei – Bandar Seri Begawan
Chiny – Pekin
Cypr – Nikozja
Filipiny – Manila
Gruzja – Tbilisi
Indie – New Delhi
Indonezja – Dżakarta
Irak  – Bagdad
Iran – Teheran
Izrael – Tel Awiw
Japonia – Tokio
Jemen – Sana
Jordania – Amman
Kambodża – Phnom Penh
Katar – Ad-Dauha
Kazachstan – Astana
Kirgistan – Biszkek
Korea Południowa – Seul
Korea Północna – Pjongjang
Kuwejt – Kuwejt
Laos – Wientian
Liban – Bejrut
Malediwy – Male
Malezja – Kuala Lumpur
Mongolia – Ułan Bator
Nepal – Katmandu
Oman – Maskat
Pakistan – Islamabad
Singapur – Singapur
Sri lanka – Sri Dźajawardanapura Kotte
Syria – Damaszek
Tadżykistan – Duszanbe
Tajlandia – Bangok
Timor wschodni – Dili
Turcja – Ankara
Turkmenistan – Aszchabad
Uzbekistan – Taszkent
Wietnam – Hanoi
Zjednoczone Emiraty Arabskie – Abu Zabi

Czytaj dalej: Informacje, mapa i ciekawostki o Azji

4.9/5 - (liczba ocen: 175)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.