Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o Pekinie

chiny

Istnieją dwa rodzaje pogody. Pogoda, gdy wieje wiatr i niebo jest czyste, a druga pogoda to gdy powietrze jest zanieczyszczone tak bardzo, że czuje się kawałki kurzu w płucach.

Gdziekolwiek chcesz mieć miejsce, musisz być natarczywy. Np. gdy próbujesz dostać się do metra, stojąc w kolejce na lunch w stołówce uniwersyteckiej, w restauracji lub czekając na windę. Chińczycy zrobią wszystko, aby najpierw dotrzeć do celu, bez względu na wszystko i nie obchodzi ich, że stałeś przed nimi. Z drugiej strony, gdy poznasz ich osobiście, są naprawdę przyjaźni, pomocni i robią wszystko, aby Ci pomóc.

Woda w kranie w Chinach nie nadaje się do picia. Lepiej byłoby kupić butelkę wody, zanim gdzieś pójdziesz.

Prawie wszyscy w pociągu oglądają filmy wideo lub słuchają muzyki online na telefonach komórkowych. Jest głośno. Po kilku przejażdżkach przyzwyczaisz się do hałasu i do każdego, kto ma nos w ekranie telefonu.

Bez względu na to, jaki produkt chcesz – w tym elektronika, tekstylia czy dziwaczne artykuły spożywcze – Chiny są miejscem, do którego możesz się udać. A jeśli chcesz świadomie robić zakupy, to targowanie się to sztuka.

W Pekinie jest więcej rowerów niż w Amsterdamie.

Facebook nie jest fajny w Chinach. Wechat rządzi. Możesz np. spotkać sympatyczną osobę w klubie która zapyta „Czy mogę zeskanować swój kod QR wechat”. Jest to platforma podobna do Facebooka czy Whatsappa, a jej funkcjonalność obejmuje więcej rzeczy, takich jak portfel Wechat, za pośrednictwem którego można po prostu płacić w sklepach, restauracjach lub wysyłać i otrzymywać pieniądze od znajomych.

Ruch drogowy w Pekinie jest szalony. Czy przejeżdżasz ulicę gdy jest zielone na światłach na przejściu? To nie ma znaczenia. Nagle widzisz samochód jadący w Twoim kierunku i wtedy lepiej uciekać. Lub po prostu trzeba mieć nadzieję, że kierowca, który po prostu ogląda coś na telefonie zauważy cię w końcu. Często zdarza się również widzieć ludzi czytających książki podczas jazdy na rowerze. Zasadą w tym miejscu jest tylko iść dalej i mieć nadzieję, że przeżyjesz.

Lepiej zabrać z sobą własny papier toaletowy, ponieważ nigdzie go nie ma.

Chcesz zjeść na przykład kawałek grillowanej nogi z kurczaka? Misja niemożliwa. Użyj pałeczek, dzięki czemu będziesz zajęty całą przerwą obiadową.

Wszystko w Chinach jest słodkie. Słodki chleb, słodzone jogurty, nawet spray do włosów, który kupiłem tutaj pachnie słodko.

Jak właśnie przeczytałeś, Pekin jest dla mnie miastem wielu cudów. Ale nadal mi się to podoba. Miejmy nadzieję, że podobał Ci się artykuł i zobaczymy się następnym razem!