Ciekawostki

100 Ciekawostek o Harrym Potterze

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby o Harrym Potterze. Książki J. K Rowling, opowiadające o przygodach małego czarodzieja, do tej pory sprzedają się w ogromnym nakładzie, a filmowe ekranizacje nadal cieszą się wielką popularnością. Jeśli fenomen Harrego Pottera nadal jest Ci bliski, to koniecznie przeczytaj poniższe ciekawostki, dotyczące zarówno książek i filmu, jak i samej autorki.

1. To Steven Spielberg miał być reżyserem pierwszej części przygód o małym czarodzieju, jednak nie mógł dojść do porozumienia z autorką książki.

2. J. K. Rowling wybrała osobiście do roli Hagrida Robbie’go Coltrane’a.

3. Tim Roth pierwotnie miał zagrać Profesora Snape’a, ale z powodu wcześniejszej zgody na udział w filmie „Planeta małp”, musiał zrezygnować. Dlatego też do tej roli J. K. Rowling wybrała osobiście Alana Rickmana.

4. Sama autorka książek dostała propozycję wcielenia się w rolę Lily Potter. Nie zgodziła się jednak.

5. Robin Williams i Rosie O’Donnell chcieli wziąć udział w filmie zupełnie za darmo, lecz nie zostali oni zaangażowani, ponieważ w wyborze obsady kierowano się zasadą „British Only”, czyli „tylko Brytyjczycy”.

6. Gabriel Thomson, Rowan Witt oraz Liam Aiken byli brani pod uwagę do roli Harry’ego Pottera.

7. Początkowo sceny na ulicy Privet Drive 4 były kręcone w Winkfield na ulicy Picket Poste Close, ale od drugiej części zostały przeniesione do studia filmowego, ponieważ epika nie dostała pozwolenia na kręcenie filmu w Winkfield.

8. W części „Harry Potter i komnata tajemnic” aby nakręcić scenę, w której Harry i Ron rozbijają się o Bijącą Wierzbę, zniszczono aż 14 Fordów Anglia.

9. Aby obejrzeć zwiastun drugiej części o przygodach Harrego Pottera, fani kupowali bilet na „Przygody Scooby – Doo”, a po obejrzeniu trailera, wychodzili z kinowej sali i żądali zwrotu pieniędzy za bilet.

10. Początkowo sceny z udziałem Zgredka były kręcone przy pomocy piłki nabitej na patyk. Dopiero później dodano cyfrowy obraz postaci.

Zgredek

11. Listy, które przychodziły z Hogwartu do Harrego, własnoręcznie napisała ekipa filmowa(ponad 1000 listów). Niestety, były one za ciężkie dla sów, dlatego też trzeba było napisać je ponownie.

12. W pierwszej części, podczas przydzielenia uczniów do poszczególnych klas, Harry siedzi obok Rona, jednak już w następnej scenie widać, że Harry zajmuje miejsce obok Hermiony.

13. Podczas pojedynku z Voldemortem, Harry odnosi tylko kila ran, natomiast kiedy leży w szpitalu, rany zupełnie znikają. Powracają jednak przy rozdaniu pucharu domów.

14. Szkolenie sów, które dostarczały listy dla Harrego do domu Dursleyów, trwało sześć miesięcy.

15. Filmowy Harry ma niebieskie oczy, podczas gdy ten w książce miał oczy po matce, czyli zielone.

16. Konstrukcja drzwi do skarbca Bellatrix Lestrange trwała trzy miesiące.

17. J. K. Rowling jako pierwsza osoba na świecie została miliarderką, dzięki pisaniu książek.

18. Książki o przygodach Harrego Pottera zostały przetłumaczone na 70 języków.

19. W witrynach sklepowych na ulicy Pokątnej widoczne ozdoby i przedmioty zostały wykonane ręcznie specjalnie na potrzeby filmu.

20. Podczas pracy nad pierwszą częścią, Rowling stworzyła podobno aż 17 wersji pierwszego rozdziału.

21. Tylko jeden zestaw schodów w Hogwarcie został wykorzystany na potrzeby filmu, natomiast pozostałe zostały dodane przez grafików.

22. Sowy w locie są z natury dość ciche, zaś w Harrym Potterze, szczególnie przed domem Dursleyów zachowują się bardzo głośno – słychać dokładnie trzepotanie, które przypomina odgłos wydawany przez gołębie.

23. W książce z listu wynika, że uczniowie pierwszego roku mogą posiadać kota, sowę bądź ropuchę. Ron natomiast, ma szczura.

24. Podczas wszystkich części filmu, blizna Harrego kilkakrotnie zmienia lokalizację.

25. Pierwsza część książki pierwotnie nosiła tytuł „Harry Potter i Kamień Czarodziejów”. Tytuł ten, został jednak zmieniony przez wydawcę, ponieważ wydawał mu się niewystarczająco dobry. Tak też ostatecznie pozostała nazwa „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

26. Książkowy twórca kamienia filozoficznego, czyli Nicolas Flamel to autentyczna postać urodzonego w 1330 roku słynnego alchemika. Legenda o nim głosi, że wynalazł on magiczny eliksir, który zmieniał metal w złoto, a także zapewniał nieśmiertelność.

27. Portrety, które można zobaczyć w Hogwarcie przedstawiają po części ekipę filmową.

28. Wielka filmowa trójka, czyli Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint ujrzeli po raz pierwszy Wielką Salę Hogwartu, chwilę przed kręceniem zdjęć do uroczystości powitalnej.

29. Jeszcze przed wydaniem książki „Harry Potter i czara ognia” autorka oznajmiła, że jeden z głównych bohaterów zginie. Zaraz po tym, jak wiadomość ta obiegła świat, bukmacherzy zaczęli przyjmować zakłady, odnośnie tego, kto to będzie.

30. Autorka zdradziła, że początkowo to Harry miał być chłopakiem Hermiony. Ostatecznie zmieniła jednak zdanie i połączyła ją z Ronem.

31. Nazwisko rodziny Harrego Pottera – Dursley to nazwa miasta leżącego w hrabstwie Gloucestershire. Było to znienawidzone przez J. K. Rowling miejsce, które odwiedzała w dzieciństwie, dlatego też, w ten sposób nazwała nielubianych książkowych bohaterów.

32. W pierwszej wersji Hermiona miała nosić nazwisko Puckle. Jednak pisarka uznała, że jest ono za mało eleganckie i ogólnie niepasujące do tej postaci, dlatego też czarodziejka w końcu została nazwa Hermiona Jean Granger.

33. Na początku filmu widzimy Harrego Pottera, który jako niemowlę zostaje zostawiony na progu domu Dursleyów, jednak na zdjęciu w albumie, który Harry otrzymał od Hagrida, jest on wyraźnie starszy.

34. Lekcja latania kręcona była na dziedzińcu zamku Alnwick w Wielkiej Brytanii, natomiast Bank Gringotta to Australian High Commission w Londynie.

35. Wnętrze Hogwartu to w rzeczywistości wnętrze Katedr Gloucester Anglii, zaś sceny biblioteczne były kręcone Duke Humfrey’s Library, , Broad Street, Oxford, Oxfordshire, Bodleian Library w Anglii.

36. „Draco dormiens nunquam titillandus” to motto Hogwartu, które oznacza „never tickle a sleeping dragon”, czyli nigdy nie łaskocz śpiącego smoka.

Smok

37. Wszystkie samochody znajdujące się na Privet Drive to Vauxhalle, czyli auta marki opel. Sami Dursley’ owie są posiadaczami opla vectry z 2000 roku.

38. Filmową scenę, w której Voldemort zabija rodziców Harry’ego, napisała osobiście J. K. Rowling. Producenci byli przekonani, że tylko pisarka najlepiej odda to wydarzenie.

39. Gizmo, Sprout i Ook to trzy sowy, które zagrały Hedwigę.

40. Filmowy Hagrid posiadał imponujących rozmiarów brodę. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że składała się ona aż z sześciu osobnych pukli włosów. Była dość problematyczna, gdyż wiele rzeczy się w nią zaplątywało, między innymi żywy nietoperz.

41. W pierwszej filmowej części Harrego Pottera wejście do pokoju Gryffindoru jest w korytarzu, natomiast w części trzeciej znajduje się już przy schodach. Zmianie uległ również portret Grubej Damy.

42. Kiedy Harry w części „Więzień Azkabanu” nadmuchał swoją ciotkę, widoczne są liny, do których jest ona przymocowana.

43. Kostium, który nosił podczas zdjęć filmowy Hagrid ważył około 40 kilogramów, do tego temperatura na planie często dochodziła do 38⁰C, dlatego też Robbie Coltrane miał zainstalowane pod ubraniem mnóstwo rurek, które pompowały zimną wodę i chłodziły aktora.

44. Produkcja filmu „Harry Potter i więzień Azkabanu” musiała zostać na pewien czas wstrzymania przez wandali, którzy zniszczyli „Hogwart Express” czyli sławny pociąg, którym podróżowali bohaterowie.

Pociąg do Hogwartu

45. W filmie wykorzystane były dwie chatki Hagrida. Jedna duża, aby uczniowie wydawali na jej tle bardzo mali, natomiast druga była mała, aby z kolei Hagrid wyglądał przy niej jak olbrzym.

46. Przy produkcji został zatrudniony iluzjonista Paul Kieve jako konsultant od magii. Do jego zadań należała nauka magicznych sztuczek szczególnie głównych bohaterów. To pierwszy iluzjonista zatrudniony przy filmach o Harrym Potterze.

47. W ostatniej części serii, kiedy Harry, Hermiona i Ron lecą na smoku przez Londyn, w tle zobaczyć można London Eye. Harry urodził się 1980 roku, a skoro w filmie ma 17 lat to London Eye nie powinien się tam znajdować, gdyż został wniesiony w 1999r.

48. W książce Peter Pettigrew nie ma wskazującego palca w prawej ręce, natomiast w filmie nie ma on palca serdecznego u lewej dłoni.

49. Na potrzeby filmu wyprodukowano 210 000 złotych monet, które są widoczne w skarbcu Bellatrix Lestrange.

50. W chatce Hagrida miały się znajdować małe strusie siedzące w koszach, jednak zanim udało im się dotrzeć na plan zdążyły urosnąć, przez co nie mieściły się już w koszach.

51. Na potrzeby wszystkich części o przygodach młodego czarodzieja, zbudowano 588 filmowych scenerii.

52. Książkowy Vincent Crabbe ginie w czasie bitwy o Hogwart, na skutek klątwy Szatańskiej Pożogi, którą rzucił. W filmie zaś zginął grany przez Josha Herdmana – Gregory Goyle, gdyż odtwórca roli Crabbe’a został w tym czasie aresztowany za posiadanie narkotyków.

53. W miejscu, gdzie Severus Snape uczył sporządzania eliksirów, stało 1000 butelek wypełnionych różnymi płynami, chociaż w filmie nie wszystkie są pokazywane.

54. W całej filmowej serii zostało wykorzystane pond 250 tysięcy różnych elementów garderoby.

55. Filmowy Harry Potter w całej serii korzystał z około 70 różdżek, które były robione na miejscu.

56. We wszystkich scenach, w których aktorzy piją magiczne mikstury, tak naprawdę pili zupy.

57. 160 par- tyle charakterystycznych okrągłych okularów Harrego zostało wykorzystanych podczas kręcenia wszystkich serii.

58. Liczne księgi w gabinecie Dumbledore’a to głównie książki telefoniczne w różnych okładkach, należycie przyprawione kurzem.

59. Podczas kręcenia pierwszych części, na planie obecny był stomatolog, który w razie potrzeby wstawiał sztuczne zęby dziecku, któremu wypadł mleczak. Produkcja dbała o to, aby zmiana wyglądu poprzez brak zęba u któregoś z dzieci nie wpłynęła na ciągłość produkcji i czas zdjęciowy.

60. Horkruksy zaprojektował artysta Miraphor Mina, który zainspirował się pracą mamy – jubilerki.

61. W Ministerstwie Magii wszystkie meble znajdujące się we frontowych wieżach, zostały wykonane z kartonu.

62. Aby przedstawić sceny pokazujące m. in. śmierć, wykonanych zostało 250 odlewów ciała.

63. Wielka Sala, która powstała jako jedna z pierwszych planów zdjęciowych była tak ogromna, że bez problemu mogła zmieścić 20 autobusów londyńskich. Do jej budowy wykorzystano prawie sto ton gipsu i zatrudniono ponad 30 osób. Cała budowa trwała prawie 5 miesięcy.

64. Miecz, który należał do Godryka Gryffindora, został zakupiony na aukcji, a następnie, dział techniczny pracując przez kilka tygodni, nadał mu odpowiedni wygląd.

65. W piątej części serii, gabinet Dolores Umbridge zdobiły naczynia ze zdjęciami kotów. Na potrzeby produkcji, ze schroniska na sesję zabrano 40 kotów, które nigdy już do niego nie wróciły, gdyż znalazły nowych właścicieli.

66. Uszy Zgredka były inspirowane psem jednego z grafików – Maksem, który często przesiadywał pod jego biurkiem.

67. Wszystkie ujęcia pokazujące Hogwart z zewnątrz, zostały wykonane przy pomocy makiety. 40 członków ekipy filmowej budowało odpowiedni model przez 7 miesięcy, dopracowując każdy szczegół. Poszczególne zdobienia, nawet kamienie były ręcznie doklejane.

Hogwart

68. Kręcenie scen z wykorzystaniem autokaru „Błędny Rycerz” wymagało zamknięcia na tydzień kilku ulic. Ze względu na swoją wysokość, autobus ten nie mieścił się pod żadnym mostem.

69. Przy produkcji wykorzystano ponad 60 różnych masek goblinów.

70. Każda z figur szachowych widocznych w filmie, ważyła ponad 250 kilogramów.

71. 7 lutego 2004 roku, na przesłuchanie do roli Cho Chang zgłosiło się nieco ponad 3000 dziewczyn.

72. Postać Madame Maxime w rzeczywistości grało aż dwóch aktorów. Samą postać grała Frances de la Tour, lecz jej ciało – Ian Whyte.

73. Początkowo producenci chcieli podzielić „Czarę Ognia” na dwie części. Wszystko po to, aby móc zmieścić w filmie wszystkie najważniejsze wydarzenia z książki. Jednak scenariusz autorstwa Stevena Klovesa tak dobrze oddawał ważniejsze elementy fabuły, że zrezygnowano z tego pomysłu.

74. Podczas kręcenia czwartej części, wszystkie sceny pod wodą, odbywały się na małym basenie z niebieskim dnem. Każde z poszczególnych ujęć, nie mogło trwać dłużej, niż 15 sekund.

75. W tej samej części, w większości scen, wykorzystano węgierskiego smoka stworzonego metodą cyfrową. Jednak kilka ujęć, szczególnie te pokazujące bliski kontakt aktora ze smokiem wymagało skonstruowania pełnowymiarowego modelu gada. Tak tez powstał smok o wysokości 12 metrów i specjalnie wbudowanej aparaturze, pozwalającej mu na zianie prawdziwym ogniem.

76. Do scen w wodzi Daniel Radcliffe przygotowywał się przez okres sześciu miesięcy. Podczas nauki opanował między innymi technikę niewypuszczania bąbelków powietrza nosem i ustami.

77. Zdjęcia do drugiego zadania z „czary ognia” zajęły aż trzy tygodnie. W sumie filmowy Harry Potter spędził pod wodą 41 godzin i 35 minut.

78. Dubler Harrego Pottera – David Holmes, podczas wykonywania czynności kaskaderskich, został ranny uderzając o ścianę i uszkadzając sobie jednocześnie kręgi szyjne. Wypadek spowodował paraliż od szyi w dół i ograniczenie władzy w dłoniach i ramionach. Obecnie Holmes porusza się na wózku inwalidzkim.

79. Scena, w której Bellatrix wycina na ramieniu Hermiony słowo „szlama” nie było w scenariuszu. Był to wspólny pomysł Emmy Watson i Helen Bonham Carter.

80. Imiona konduktora i kierowcy „Błędnego Rycerza” to imiona dwóch dziadków J. K Rowling – Ernesta i Stanleya.

81. Harry więcej obrażeń niż przy walkach z Voldemortem, odniósł podczas meczów quidditcha.

82. Nazwa „Azkaban” wywodzi się z połączenia „Alcatraz”, czyli nazwy więzienia oraz pochodzącego z hebrajskiego słowa „Abaddon”, co oznacza „miejsce zagłady”, bądź „dno piekła”.

83. W „Czarze Ognia”, kiedy Harry chwycił na cmentarzu puchar, został przetransportowany do wejścia do labiryntu, podczas gdy powinien powrócić do miejsca, w którym użył świstoklika, czyli do środka labiryntu.

 

84. Autorka książek wyznała, że w okresie poprzedzającym stworzenie Harrego Pottera cierpiała na depresję i miała myśli samobójcze. To właśnie doświadczenia z depresją oddaje pisarka w obrazie dementorów.

85. Na stacji King’s Cross naprawdę znajduje się peron 9 i ¾ wraz z wózkiem wysuniętym do połowy.

86. Podczas nagrywania scen z Balu Bożonarodzeniowego w ”Czarze Ognia”, zdarzył się wypadek podczas którego, Emma Watson spadła ze schodów.

87. Lista przedmiotów zakazanych w Hogwarcie w roku 1994 zawierała 437 rzeczy. Z każdym rokiem liczba ta rosła, a w 1996 znalazły się na niej wszystkie produkty z Magicznych Dowcipów Wesleyów.

88. Ze względu na duże podobieństwo do wuja Ralpha Fiennesa, który grał dorosłego Voldemorta, rolę Toma Riddle’a otrzymał jedenastoletni Hero Fiennes-Tiffin.

89. W grze Lego Harry Potter Voldemort jest jedyną postacią, która posiada nos. Poza tym nos mają tylko olbrzymy, skrzaty, a w maskach śmierciożerców widać otworki na noc.

90. Podczas kręcenia filmu, aktorzy dziecięcy odrabiali swoje prace domowe. Wszystko po to, żeby sceny nauki wydawały się naturalne, a także by nie narobić sobie zaległości w szkole.

91. W całej serii Harry Potter łącznie pojawiły się 722 postacie.

92. Profesor Snape to jedyna postać w całej serii, która nigdy nie zwróciła się do Harrego po imieniu.

93. Loch Shiel, Highlands w Szkocji to jezioro znajdujące się w pobliżu Hogwartu.

94. Aktorka grająca „Jęczącą Martę” – Shirley Henderson miała 46 lat kiedy wcieliła się w postać ducha nastolatki.

95. Im większa była władza Umbridge w Hogwarcie, tym jej strój nabierał intensywniejszego różowego koloru.

96. Postać pana Wesleya miała zostać zabiła przez Nagini, jednak Rowling nie zdecydowała się w końcu na takie rozwiązanie, gdyż nie chciała uśmiercać jednego z niewielu dobrych ojców w serii.

97. Na potrzeby produkcji, stworzono czterdzieści duplikatów medalionu Salazara Slytherina.

98. Podczas kręcenia zdjęć przedstawiających Turniej Trójmagiczny, Daniel Radcliffe wpadł na pomysł, aby zrobić pod wodą zdjęcia całej ekipy przebranej za renifery. Fotografia stała się kartką na Boże Narodzenie, a zysk z jej sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne.

99. Harry Potter i Profesor Dumbledore byli jedynymi posiadaczami wszystkich Insygniów Śmierci.

100. W spektaklu „Przeklęte dziecko” w postać Hermiony wcieliła się czarnoskóra aktorka Noma Dumezweni.

Czytaj dalej: Ciekawostki dla dzieci o Harrym Potterze