AzjaCiekawostki

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Dżakarcie

stolica

Dżakarta, oficjalnie Specjalny Region Stołeczny Dżakarty, to stolica i największe miasto Indonezji.

Znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu najbardziej zaludnionej wyspy świata. Centrum gospodarki, kultury i polityki Indonezji. W 2014 roku zamieszkiwało ją 10.075 tys.mieszkańców. Obszar metropolitalny Wielkiej Dżakarty ma powierzchnię 6392 kilometrów kwadratowych, która znana jest jako Jabodetabek, czyli skrót od Jakarta, Bogor, Depok, Tangerang i Bekasi.

Dżakarta ma specjalny status stolicy Republiki Indonezji – największego na świecie, głównie muzułmańskiego narodu. Oficjalnie Dżakarta składa się z pięciu miast administracyjnych (Dżakarta Środkowa, Północna, Wschodnia, Zachodnia i Południowa) oraz Kepulauan Seribu (znane również jako Tysiąc Wysp).

Położona na północno-zachodnim wybrzeżu Jawy, indonezyjskiej wyspie, Dżakarta jest zarówno ruchliwym celem turystycznym, jak i prężnie rozwijającym się centrum biznesowym.

Jest to druga co do wielkości aglomeracja miejska na świecie (po Tokio) z populacją 30 mln. mieszkańców w 2010 r. Możliwości biznesowe Dżakarty, a także jej potencjał w zakresie oferowania wyższego standardu życia, przyciągają migrantów z całego archipelagu indonezyjskiego, łącząc w ten sposób wiele społeczności i kultur.

W niedziele w godzinach od 6.00 do 9.00 w mieście odbywają się „Dni bez Samochodu”, podczas których piesi uprawiają sport i ćwiczą na ulicach.

Co roku w czerwcu i lipcu odbywa się „Wielka Wyprzedaż w Dżakarcie”. Obchodzi ona rocznicę urodzin Dżakarty, a w 2012 roku wzięło w niej udział około 73 centrów handlowych.

W 2007 roku miasto wprowadziło nowe prawo zakazujące przekazywania pieniędzy żebrakom oraz zakazujące palenia i plucia w środkach transportu publicznego.

Wcześniej znane było jako Batavia, ale po odzyskaniu niepodległości w 1946 r. zmieniono nazwę na „Jakarta”.

Port morski Tanjung Priok w Dżakarcie został sklasyfikowany na 26. miejscu na świecie pod względem przewozów kontenerowych według American Association of Port Authorities.

Dżakarta zajmuje również 62. miejsce wśród najlepszych ośrodków finansowych na świecie.

Indonezja wyeksportowała towary o wartości 168,8 mld USD w 2017 roku. Według Międzynarodowego Centrum Handlu eksport indonezyjski o najwyższej wartości to olej palmowy, węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa, ropa naftowa, kauczuk naturalny, biżuteria, a także miedź.

Dżakarta znalazła się na 10. miejscu wśród najmniej kosztownych miast na świecie, uzyskując dobre wyniki w zakresie stawek podatku dochodowego od osób prawnych, fizycznych i kosztów utrzymania.

Miasto Dżakarta oferuje doskonałe połączenie zachodniej architektury i tradycyjnej kultury indonezyjskiej.

Dżakarta jest dobrze skomunikowanym miejscem docelowym obsługiwanym przez międzynarodowe lotnisko Soekarno-Hatta i lotnisko Halim Perdanakusuma.

Jest popularnym ośrodkiem sportowym w Azji, gdzie w 1962 roku odbyły się mecze azjatyckie i puchar Azji w 2007 roku.

Dżakarta jest idealnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki na różne wyspy Indonezji, ponieważ jest bardzo dobrze skomunikowana z głównymi miejscami w Azji Południowo-Wschodniej.

Ponieważ turystyka stanowi dużą część dochodów miasta, w 2014 roku rząd zapewnił dwupoziomowy autobus miejski do zwiedzania Dżakarty Środkowej.