AzjaCiekawostki

Azja dla dzieci – Informacje, Mapa i Ciekawostki

Witamy w Afryce – drugim co do wielkości kontynencie na świecie. Afryka zajmuje również drugie miejsce pod względem liczby mieszkańców. Afryka jest rozległym, pięknym krajem z suchymi, gorącymi pustyniami na północy i tropikalną dżunglą na południu. Antropolodzy wierzą, że pierwsi ludzie żyli w Afryce 7 milionów lat temu. Ci wczesni ludzie nie mieszkali w wioskach ani miastach. Byli koczownikami, myśliwymi, zbierającymi rośliny i jagody.

Rzeka Nil

Zabawowe informacje o Afryce dla dzieci

  1. Rzeka Nil w północno-wschodniej Afryce jest najdłuższą rzeką na świecie.
  2. Afryka zajmuje powierzchnię około 30 370 000 kilometrów kwadratowych. Stanowi to 6% całkowitej powierzchni Ziemi i 20,4% całkowitej powierzchni lądowej planety.
  3. Wodospady Wiktorii są największymi wodospadami w Afryce. Mają wysokość 105 metrów i szerokość półtora kilometra.
  4. Góra Kilimandżaro jest najwyższą górą na kontynencie. Wznosi się na wysokość 5885 metrów, co jest tak wysokie, że na jej szczycie znajdują się lodowce, mimo że góra znajduje się w pobliżu równika gdzie jest bardzo ciepło.
  5. Madagaskar jest największą wyspą w Afryce i czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Jest położona na Oceanie Indyjskim u wschodniego wybrzeża Afryki.
  6. Wszyscy mężczyźni którzy rządzili w Egipcie w tym czasie przyjęli nazwę „Ptolemeusz”, podczas gdy kobiety preferowały imię Kleopatra, czy Arsinoe.
  7. Afrykańczycy wyznają wiele różnych religii, w tym islam, chrześcijaństwo, tradycyjną religię afrykańską, a nawet hinduistyczną, buddyjską, konfucjańską i judaizm.
  8. Afryka ma największą na świecie pustynię, Saharę, która jest niemalże wielkości Stanów Zjednoczonych.
  9. 50% ludności Afryki jest w wieku 19 lat lub młodsza.
  10. Starożytni Grecy i Rzymianie byli pierwszymi Europejczykami, którzy odkryli Afrykę.
  11. Egiptem, w północnej Afryce, rządziła dynastia Ptolemeuszy przez prawie 300 lat.
  12. Lwy zwane „królami dżungli” wcale nie żyją w dżungli. Zazwyczaj zamieszkują one rozległe otwarte przestrzenie łąk i sawanny. Czasami mogą mieszkać w krzakach lub lesie.
  13. Afryka jest również domem dla jednych z najszybszych długodystansowych biegaczy w historii, takich jak Haile Gebrselassie z Etiopii, który wygrał Złoty Olimpijskie na 10000 metrów.
  14. Jedno z najbogatszych państw kontynentu, Republika Południowej Afryki, jest również źródłem większości platyny i połowy światowego chromu (składnik chemiczny dodawany do żelaza, aby uzyskać stal nierdzewną z czego jest np. zbudowany nóż, widelec i łyżka).
  15. Demokratyczna Republika Konga może pochwalić się 30% światowymi rezerwami diamentów.

Interaktywna mapa Afryki

Oto mapa kontynentu Afryki i wszystkich jego krajów. Powiększaj aż zobaczysz widok z poziomu ulicy lub powiększaj, aby zobaczyć inne kraje w Afryce. Możesz zobaczyć teren, ale także drogi, budynki, a nawet przechadzkę w trójwymiarze po ulicach miast Afryki, jak gdybyś tam rzeczywiście był.

Mapa Afryki do druku

Afryka mapa

Mapa Afryki – Kolorowanka

kolorowanka dla dzieci

Czytaj dalej: 10+ informacji o Afryce dla dzieci