Ciekawostki

10 najważniejszych odkryć i wynalazków Geista

żarówka

„Lalka” Bolesława Prusa to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury pozytywistycznej. Epoka ta była epoką szybkiego rozwoju, jej symbolami stały się nie tylko para i elektryczność, ale też szereg innych wynalazków, które pojawiały się w dziewiętnastym wieku jak grzyby po deszczu.

Geist z „Lalki” to przyjaciel Stanisława Wokulskiego, francuski wynalazca i chemik, który dokonuje niezwykłych odkryć. Szalony naukowiec jest abnegatem i nie dba o swoje podstawowe potrzeby, za to od czterdziestu lat wydaje majątek na pokrycie swoich niezwykłych prac naukowych. Oto kilka wynalazków Geista z „Lalki”.

1. Geist wpadł na pomysł stworzenia lampy, mając już do czynienia z żarówką. Ta zainspirowała go do stworzenia lamp ulicznych, które zasilane byłyby prądem. Ciekawostką jest, że w swoich Kronikach Tygodniowych sam Bolesław Prus opisywał kiedyś wielkie wydarzenie, jakim było postawienie pierwszej lampy elektrycznej w Warszawie. Tłum gapiów zebrał się wówczas na ulicy, a część z nich insynuowała, że w kablach płynie nafta, która płonie.

2. Geist opracował projekt karabinu maszynowego, który działałby za pomocą materiałów wybuchowych. Dzięki temu prędkość wystrzeliwania pocisków byłaby o wiele większa niż w znanych wówczas karabinach.

3. Francuski chemik odkrył jak zamieniać nieszlachetne metale w materiały jak najbardziej drogocenne. Była to umiejętność godna starożytnych alchemików!

4. Na bazie dynamitu w laboratorium Geista powstał zupełnie wcześniej nieznany materiał wybuchowy.

5. Profesor opracował maszyny latające, wykonane z bardzo lekkiego tworzywa, dzięki którym w przyszłości możliwe byłoby przyśpieszanie zwycięstw w wojnach.

6. Geist stworzył materiał, który okazał się lżejszy od samego powietrza. Dzięki niemu możliwe byłoby swobodne unoszenie się w powietrzu.

7. Sztabka lekka jak bibułka to materiał Geista, który przypominał sztabkę szlachetnego metalu, jednak był leciutki niczym bibuła.

8. Kolejnym „lekkim wynalazkiem” profesora Geista było tworzywo lżejsze od wody. Według francuskiego chemika materiał ten byłby świetny do produkcji różnego rodzaju maszyn pływających i statków.

9. Jednym z ciekawszych odkryć Geista było szkło cięższe od żelaza. Było to szkło, które miało wygląd zwykłego szkła, ale właściwości o wiele mocniejszego i mniej kruchego żelaza.

10. Geistowi udało się również wyprodukować metal, który był jeszcze bardziej drogocenny niż sama platyna.