Ciekawostki

15 niezwykłych ciekawostek o najdziwniejszych zwierzętach świata

Nasza planeta obfituje w różnorodne życie. Wiele zwierząt posiada niezwykłe cechy, niewiarygodnie rozwinięte zmysły, a także ciała przystosowane do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Przedstawiamy 15 ciekawostek o najdziwniejszych zwierzętach świata!

1. Meduza z gatunku Turritopsis dohrnii w teorii jest… nieśmiertelny. To małe zwierzę potrafi dosłownie „cofnąć” swoją formę dorosłą do czasów, w których było niedojrzałe. Meduzy te zamieszkują przybrzeżne wody Oceanu Spokojnego i dla naukowców stanowią ciekawy obiekt badań.

2. Salpidy to osłonice, które posiadają przeźroczyste ciała. Zwierzęta te żyją w oceanach i do dziś poznano 44 gatunki salpidów. Choć pojedyncze zwierzęta liczą kilka lub kilkanaście centymetrów długości, salpidy mogą łączyć się w kolonie, a tym samym tworzyć ogromnego „węża morskiego”.

3. Największym zwierzęciem żyjącym w całej historii Ziemi jest płetwal błękitny, który obecnie zamieszkuje wody wszystkich oceanów. Zwierzę to może osiągać długość ponad 32 metrów i masę 150 ton. Nawet dopiero urodzony płetwal błękitny mierzy około 7 metrów i waży około 3 tysięcy kilogramów!

4. Jednymi z najdziwniejszych zwierząt na świecie są koralowce. Te morskie stworzenia żyją w ogromnych koloniach, które tworzą rafy koralowe, będące równocześnie miejscem życia wielu innych zwierząt.

5. Zaledwie 1 gram jadu liściołaza żółtego wystarczy, by zabić 15 tysięcy osób. Jad tego niewielkiego płaza wykorzystywali rodowici mieszkańcy Ameryki do zatruwania śmiercionośnych strzał.

6. Za najmniejsze zwierzę na świecie uznaje się obecnie błonkówkę kikiki huna – ten maleńki owad mierzy zaledwie 0,2mm.

7. Ryby głębinowe to zwierzęta naprawdę dziwne: wyposażone są w ogromne, ostre zęby i maleńkie źródła światła, które wabią ofiary w całkowitej ciemności w otchłaniach oceanów. Wiele gatunków wykorzystuje elektrolokację do poruszania się w ciemnościach.

8. Ślimaki morskie mogą posiadać fantazyjne kształty i jaskrawe barwy. Przykładem pięknego wodnego ślimaka jest niebieski smok, który równocześnie jest zwierzęciem bardzo jadowitym i niebezpiecznym.

9. Za najbardziej długowieczne zwierzę świata uznaje się gatunek gąbki Scolymastra joubini. Zwierzę to może żyć nawet 15 tysięcy lat!

10. Największą ilość zgonów wśród ludzi powodują… komary. Zwierzęta te przenoszą malarię, na którą umierają rocznie nawet 3 miliony osób.

11. Na wybrzeżu Peru i Chile występują zwierzęta, które dosłownie wyglądają jak żywe kamienie.

12. Jeden z gatunków wstężnicy – Lineus longissimus – może osiągać długość nawet 55 metrów. Przy tak monumentalnej długości, zwierzę to osiąga zaledwie około 1 centymetra szerokości.

13. Skrzypłocze to reliktowy gatunek staroraków, który występował na Ziemi już 425 milionów lat temu. Zadziwiająca jest ich niebieska krew, która wykorzystywana jest do badań laboratoryjnych. Ze względu na dużą wartość krwi, zwierzęta te nie są zabijane w celu jej pozyskania – pobiera im się krew, a następnie wypuszcza na wolność lub oddaje do ogrodów zoologicznych.

14. Niektóre gatunki zwierząt potrafią doskonale się kamuflować – przybierać kształt i kolor podłoża, roślin, a nawet części ciała innych zwierząt.

15. Najszybszą rybą na świecie jest żaglica. Jej prędkość może dochodzić nawet do ponad 100 kilometrów na godzinę.