Ciekawostki

10 Największych Półwyspów na Świecie

polwysep arabski
źródło: Mapy Google

Półwysep to skrawek lądu, który jest dosyć mocno wysunięty w kierunku wodnego zbiornika. Żeby jednak móc powiedzieć o takim skrawku lądu półwysep, skrawek ten musi spełnić konkretne warunki. Musi być z trzech stron otoczony wodą. Jakie półwyspy zaliczane są do największych na świecie?

1. Półwysep Arabski

Powierzchnia Półwyspu Arabskiego wynosi 2 780 000 kilometrów kwadratowych. Półwysep znajduje się Morzem Arabskim, Zatoką Perską oraz Morzem Czerwonym. Znajduje się w Azji Południowo-Zachodniej.

2. Półwysep Indochiński

Półwysep Indochiński znajduje się na zaszczytnym drugim miejscu w światowym rankingu. Jego całkowita powierzchnia wynosi 2,3 milionów kilometrów kwadratowych. Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych półwyspów pod względem terenu.

3. Półwysep Indyjski

Półwysep Indyjski znajduje się w Azji Południowej. Jest otoczony Morzem Arabskim, będącym częścią Oceanu Indyjskiego oraz Zatoką Bengalską. Jego powierzchnia wynosi 2,1 milionów kilometrów kwadratowych. Zajmuje większą część Indii.

4. Labrador

Labrador to półwysep znajdujący się w we wschodniej części Kanady. Jego całkowita powierzchnia wynosi 1,43 milionów kilometrów kwadratowych.

5. Półwysep Skandynawski

Półwysep Skandynawski jest największym półwyspem w całej Europie. Jest otoczony przez cztery morza – Północne, Berentsa, Bałtyckie oraz Norweskie. Powierzchnia wynosi 800 tysięcy kilometrów kwadratowych.

6. Półwysep Somalijski

Półwysep Somalijski jest nazywany Rogiem Afryki. Znajduje się w Afryce Wschodniej i zajmuje 750 tysięcy kilometrów kwadratowych.

7. Półwysep Iberyjski

Półwysep Iberyjski znajduje się w południowo-zachodniej Europie. Naturalna granica oddzielająca go od kontynentu przybrała tutaj formą Pirenejów. Powierzchnia półwyspu wynosi 580 tysięcy kilometrów kwadratowych.

8. Azja Mniejsza

Azja Mniejsza to półwysep znajdujący się w Azji Zachodniej. Jest otoczony czterema morzami, a jego całkowita powierzchnia wynosi 500 tysięcy kilometrów kwadratowych.

9. Półwysep Bałkański

Półwysep Bałkański znajduje się w Europie Południowej. Jest otoczony czterema morzami – Marmarą, Jońskim, Czarnym i Adriatyckiem. Jego powierzchnia wynosi 470 tysięcy kilometrów kwadratowych.

10. Półwysep Tajmyr

Półwysep Tajmyr znajduje się w azjatyckiej części Rosji. Jego powierzchnia wynosi 400 tysięcy kilometrów kwadratowych. Położony nad Zatoką Jenisejską i Zatoką Chatańską. To właśnie w północnej części tego półwyspu znajduje się fantastyczny Wielki Rezerwat Arktyczny.