14 interesujących ciekawostek o Nikita Chruszczow
Prawie każdy kraj na świecie miał w swojej historii postaci, które z upływem czasu nie straciły na znaczeniu, a wciąż są obecne w pamięci kolejnych pokoleń. Przykładem może być Rosja i osoba Nikity Chruszczowa – mężczyzny, który dzięki Stalinowi stał się kimś, by później stać się przeciwnikiem jego działań. Warto sięgnąć po związane z nim ciekawostki – Nikita Chruszczow wywarł wpływ na historię nie tylko swojej ojczyzny.
1. Nikita Chruszczow urodził się w małej wiosce położonej w Kalinowce (obecnie region między Rosją a Ukrainą) 15 kwietnia 1894 roku. Zmarł 11 września 1971 roku na atak serca.
2. W młodości był metalowcem, zanim został politycznie zradykalizowany przez bolszewików.
3. Podczas rosyjskiej wojny domowej Chruszczow pełnił funkcję komisarza politycznego. Wzrastał w sowieckiej polityce dzięki swoim powiązaniom z Lazarem Kaganowiczem (sowieckim administratorem i politykiem) i niezachwianemu poparciu dla Józefa Stalina w latach 30. XX wieku. Chruszczow nie tylko poparł czystki polityczne i wojskowe Stalina, ale także zatwierdził tysiące aresztowań w całym Związku Radzieckim. Za jego poparcie Stalin mianował Chruszczowa gubernatorem Ukrainy w 1938 roku.
4. Chruszczow był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Yefrosinia Chruszczowa, następnie Marusia Chruszczowa. Jako trzecią poślubił Ninę, z którą związany był do swojej śmierci. Doczekał się pięcioro dzieci: Yulii, Leonida, Rady, Sergeia i Eleny.
5. Chruszczow był przywódcą Związku Radzieckiego w latach 1953-1964. Spośród wszystkich przywódców komunistycznych był najbardziej „lubiany” przez narody demokratyczne.
6. Chruszczow nadzorował ukończenie moskiewskiej stacji metra w 1935 roku.
7. Zmuszono go do odejścia ze stanowiska, ale nie skończyło się to dla niego najgorzej – otrzymał mieszkanie, wiejską chatę i hojną emeryturę.
8. Jako młody chłopak Chruszczow uczył się ślusarstwa i pracował w fabryce. Został z niej zwolniony, gdy zbierał pieniądze dla członków rodzin masakry na Lenie, masowego rozstrzeliwania strajkujących robotników fabrycznych przez Cesarską Armię Rosyjską.
9. W 1929 roku uzyskał pozwolenie na studiowanie metalurgii w Stalinowskiej Akademii Przemysłowej.
10. Rozpoczął kryzys kubański po tym, jak umieścił broń nuklearną 90 mil od Florydy.
11. Nikita Chruszczow nie należał do wysokich mężczyzn – liczył sobie 160 centymetrów wzrostu.
12. Podczas XX zjazdu KPZR w 1956 roku przedstawił referat „O kulcie jednostki i jego następstwach”, ujawniający część prawdy o krwawych aspektach rządów Józefa Stalina. Referat ten rozpoczął dyskusję o przyczynach stalinizmu.
13. Minęło prawie 48 godzin od jego śmierci, zanim zostało to ogłoszone sowieckiej opinii publicznej. Odmówiono mu państwowego pogrzebu i pochówku w murze Kremla, chociaż pozwolono mu na cichy pochówek na Cmentarzu Klasztornym Nowodziewiczy w Moskwie. Ostrożne obchodzenie się z ogłoszeniem jego śmierci odzwierciedlało jego rosnącą popularność w ostatnich latach, zarówno w Związku Radzieckim, jak i na zewnątrz, ponieważ wielu przeciwstawiało jego konsekwentną, choć czasami burzliwą, pokojową dyplomację współistnienia z bardziej restrykcyjną, konserwatywną i cicho represyjną polityką jego następcy, Leonida Breżniewa.
14. Rozpoczęte przez Chruszczowa próby reformy komunizmu silnie i trwale wpłynęły na podobne tendencje w innych państwach komunistycznych świata, od polskiej odwilży Władysława Gomułki (1957) do „socjalizmu z ludzką twarzą” Aleksandra Dubčka w Czechosłowacji (1968) poprzez starania Deng Xiaoping i jego następcy połączyli gospodarkę rynkową z dyktaturą partii komunistycznej w Chinach w latach 80. i 90. XX wieku.